WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Придатки шкіри - Реферат

Придатки шкіри - Реферат

випадання - на початку осені.
Основний фонд волосяних фолікулів закладається з народження. Протягом життя кожен фолікул здатний пройти близько 20 циклів розвитку. Теоретично це гарантує пристойну шевелюру протягом усього життя.
Щодня в людини випадає від 50 до 100 волосин.
На швидкість росту волосся та його кількість впливають гормони, насамперед, статеві.
Чоловічі статеві гормони - андрогени (А), їхня дія залежить від розташування. Вони відповідають за ріст статевого волосся (лобок, пахви). Ці зони реагують на невеликі концентрації А. Ділянки грудей, обличчя, кінцівок, голови чутливі до великих концентрацій А.
Жіночі статеві гормони - естрогени сповільнюють ріст волосся, а гормони щитовидної залози посилюють.
Волосся надзвичайно еластичне: в сухому стані його можна розтягнути на 20-30%, а мокре - на 100%. Довжина волосся досить швидко повертається до попередньої.
Волосся також міцне. Окрема волосина може витримувати вантаж до 50 г.
За кольором (залежить від етнічної приналежності) волосся буває різнобарвним. Той чи інший колір забезпечують меланоци-ти. При тому, що меланоцити розміщуються і в усті, і в середній частині волосяного фолікула, і в цибулині, і в сосочку, тільки меланоцити, розташовані на вершині сосочка на рівні найбільшого діаметра фолікула, беруть участь у забарвленні волоса (поперечна лінія Обера).
Більшість людей мають здорове волосся, яке умовно можна розділити на три типи: жирне, нормальне і сухе. Волосся буває, крім того, тонке і товсте.
Для того, щоб волосся залишалося здоровим, за ним потрібний правильний догляд.
Причини передчасного випадання волосся: нераціональний догляд; екзогенна й ендогенна інтоксикація; вогнища хронічної інфекції; гострі інфекційні захворювання; вплив іонізуючого випромінювання; ендокринні порушення; гострий і хронічний стрес; порушення балансу - нестача вітамінів і мікроелементів; хвороби печінки; остеохондроз, особливо шийного відділу хребта.
3. Анатомія і фізіологія нігтя
Нігті, як і волосся, є придатками шкіри і виконують, насамперед, захисну функцію (рис. 1.6).
Нігтьову пластинку можна розділити на три частини: корінь, тіло, вільний край.
Корінь нігтя майже повністю лежить під заднім нігтьовим валиком. Тіло нігтя являє собою власне нігтьову пластинку, що із трьох сторін обмежена нігтьовими валиками: заднім і двома бічними.
Нігтьові валики - це шкірні утворення, що у місці переходу в нігтьову пластинку утворюють синуси, або нігтьові пазухи, яким під час проведення манікюру слід приділяти особливу увагу. Товщина нігтьової пластинки становить 0,3-0,5 мм. З боку заднього нігтьового валика на ніготь поступово наростає епоніхій, який ще зветься кутикулою. Це шкірне утворення виконує важливу роль - захищає корінь нігтя і його ростову зону.
Поверхня нігтьових пластинок нерівна, вона являє собою чергування подовжніх валиків і борозенок. У кожної людини цей малюнок індивідуальний, що має значення для криміналістики.
Нігтьова пластинка утворюється в результаті поділу клітин матриксу.
?
Рис. 1.6. Анатомічна будова нігтя:
1 - матрикс; 2 - епоніхій; З - нігтьовий валик; 4 - луночка; 5 - нігтьове ложе; б - гіпоніхій; 7- нігтьова пластинка; 8 - вільний край
Матрикс - це основна частина ростової зони нігтя, ідентична ростовому шару епідермісу (базальному шару). Матрикс утворений особливим епітеліальним сосочком ніжної структури, рясно постачається кров'ю і добре іннервується. Від стану матриксу повністю залежить стан нігтьової пластинки.
Клітини матриксу - оніхобласти - постійно діляться, орого-вівають і, таким чином, визначають ріст нігтя в довжину і товщину.
Матрикс - це не єдина зона росту нігтя, він має своє продовження під нігтьовою пластинкою, утворюючи піднігтьове ложе, або гіпонгхій. Останній також являє собою ростовий шар епідермісу і складається з базальних й шипуватих клітин. Серед них зустрічаються і споріднені матричні оніхобласти, за рахунок яких продовжується ріст нігтя, але вже тільки в товщину.
У структурі гіпоніхію знаходиться значна кількість колагенових волокон, що направляються до кісткової фаланги і включаються в окістя. Таким чином формується так звана вуздечка нігтя - своєрідний фіксуючий зв'язковий апарат нігтя, що дає йому змогу залишатися нерухомим у м'яких тканинах. Гіпоніхій продовжується до лінії переходу у вільний край нігтя, де він (гіпоніхій) товщає і переходить у шкірну складочку під вільним краєм нігтя.
Корінь нігтя являє собою первинний, наймолодший ніготь. Між коренем і матриксом немає чіткої межі переходу.
Описуючи анатомічну будову нігтя, слід зупинитися на епоні-хії (кутикулі), тому що саме він видаляється в процесі манікюру для досягнення естетичного ефекту.
Епоніхій так само належить до елементів ростового апарата нігтя, тому що він утворюється за рахунок ростового шару епідермісу з боку нігтьових валиків. При зроговінні частина волокон валика вплітається в нігтьові пластинки, а частина наростає на ніготь у вигляді кутикули, яку й видаляють майстри манікюру. Особливо важко видаляється нижній, дуже тонкий шар кутикули - птершій. Його видаляють спеціальним інструментом або ложечкою.
Як уже зазначалося, нігті, як і волосся, є придатками шкіри, тобто роговими чи кератиновими утвореннями. Але, на відміну від волосся, що містить а-кератин, нігті містять b-кератин, що визначає їхню пластинчасту будову.
Кератин - один з найміцніших білків в органічній природі. Він дуже стійкий проти дії кислот, лугів, високих і низьких температур. До 5% загальної маси кератину становить сірка. З мінеральних речовин у нігтях переважають кальцій, фосфор, цинк. Крім того, у нігтях до 14% води і до 1% жироподібних речовин, переважно холестерину. Пластинчаста структура забезпечує нігтю властивості напівпроникності. Так, вода, олії всотуються нігтьовою пластинкою в 100 разів інтенсивніше, ніж шкірою.
Цю властивість нігтів використовують при їхньому лікуванні та відновленні.
Слід знати, що нігті так само легко віддають те, що всотали.
Таким чином, через нігті постійно йдуть два процеси: поглинання і виділення. Виділення вологи, зокрема, впливає на зчеплення нігтя з різними покриттями, тому в процесі манікюру фахівець неодноразово обробляє нігтьову пластинку спеціальними сумішами - сушками.
Нігті реагують на зміни в навколишньому середовищі, на стан здоров'я людини, особливо пов'язаний з гострими і хронічними інтоксикаціями - отруєннями. У цих випадках на нігтях з'являються білі плями, смуги, подовжня і поперечна посмугованість, піднігтьовий гіперкератоз.
Косметологу, майстрові з манікюру не обов'язково знати тонкощі й механізм цих процесів. Але привернути увагу клієнта до перших ознак неблагополуччя, порекомендувати звернутися за консультацією до лікаря - це рівень високого професіоналізму.
Повна змінанігтьових пластинок на руках відбувається за 3-4 місяці, на ногах - за 10-12 місяців. У чоловіків нігті ростуть швидше, ніж у жінок; улітку швидше, ніж узимку; вночі швидше, ніж удень; на руках швидше, ніж на ногах.
Практичне застосування манікюру і педикюру вимагає знань

 
 

Цікаве

Загрузка...