WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Придатки шкіри - Реферат

Придатки шкіри - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Придатки шкіри
1. Будова, фізіологія і фази росту волоса
Волосся належить до придатків шкіри (риc 1.5). Відомо, що 95% поверхні шкіри людини вкрито волоссям. Його немає тільки на долонях, підошвах, долонних і підошовних поверхнях пальців, шкірі головки статевого органа. Розрізняють три типи волосся: довге; щетинисте - брови, вії, у носі і зовнішніх слухових проходах; пушкове.
Вільно розміщена над шкірою частина волоса називається стрижнем, а схована у шкірі - коренем. Корінь закінчується булавоподібним розширенням, що зветься волосяною цибулиною. Саме тут відбувається ріст волоса. У цибулину знизу занурений волосяний сосочок, що містить кровоносні судини, які живлять волос, а також нервові закінчення.
Волос складається з мозкової і коркової речовин та кутикули. У центрі волоса знаходиться мозкова речовина, що містить ороговілі полігональні клітини. Пушкове волосся мозкової речовини не має.
Рис. 1.5. Будова волоса:
/ - волосяна цибулина; 2 - волосяний сосочок; 3 - стержень волоса; 4 - устя волосяного фолікула; 5 - корінь волоса; 6 - волосяний фолікул; 7 - сальна залоза; 8 - м'яз, який випрямляє волос; 9 - артерія; 10 - вена
Основну масу волоса становить коркова речовина. Вона оточує мозкову речовину і складається з витягнутих, щільно прилеглих одна до одної клітин з подовженим ядром. У корковій речовині міститься пігмент, що надає волоссю того чи іншого кольору. У сивого волосся пігменту немає, замість нього - пухирці повітря. Зовнішній шар - кутикула - представлений плоскими, без'ядерними, ороговілими клітинами, розташованими в один шар, які прилягають одна до одної як черепиця.
Коренева частина волоса розміщена у волосяній сумці, що зветься волосяним фолікулом і відкривається на поверхню шкіри у вигляді устя. На межі верхньої і середньої третини волосяного фолікула в нього впадає вивідна протока сальної залози, а трохи нижче знаходиться місце прикріплення м'яза, що піднімає волос.
Волосяна сумка складається із сполучнотканинної та епітеліальної частин.
Епітеліальна частина є вигинанням епідермісу. Від поверхні шкіри до вивідної протоки сальної залози можна розрізнити всі шари епідермісу, глибше рогові клітини зникають.
Сполучнотканинна частина досягає свого повного розвитку в нижній частині кореня, нижче місця, де відкривається вивідна протока сальної залози. Ця частина складається з 3-х шарів: зовнішнього - поздовжнього, середнього - кільцеподібного, утвореного пучками колагенових волокон з домішкою еластинових і аргірофільних, та внутрішнього. Внутрішній шар є дуже тонкою, склоподібною оболонкою, яка заломлює світло.
У будові кореня волоса виділяють ще одну структуру: внутрішню кореневу піхву, у якій визначаються три шари:
- внутрішній, що прилягає до кутикули волоса - він складається з одного шару ороговілих клітин;
- середній, або шар Гекслі, що складається з напівороговілих клітин;
- зовнішній, або шар Генле, утворений одним рядом ороговілих, без'ядерних (позбавлених ядер) клітин.
На місці цибулини навколо волосяного сосочка всі клітини з ядром зливаються в загальну масу і посилено діляться.
Під електронним мікроскопом волос виглядає таким чином: ланцюжки амінокислот сплітаються в три простих волокна, що утворюють кручений шнур - протофібрилу. Одинадцять протофібрил утворюють циліндричну структуру, яка зветься мікрофібрилою. Мікрофібрили (у кожній волосині їх близько мільйона) скріплені між собою міжфібрилярною речовиною і становлять макрофібрили.
На голові приблизно 100-250 тис. волосин, причому чим волосся тонше, тим його кількість більша. Форма волоса пов'язана з формою волосяного фолікула. У негроїдів він має спіралеподібну форму, тому й волос має таку ж форму.
Волосся росте під кутом до шкіри 31-59° (35-51°). За день волосина збільшується на 0,3-0,5 мм, тобто за місяць стає довшою на 1 см. Термін життя волосини - 2-7 років.
Кровопостачання волоса, волосяного фолікула забезпечується численними капілярами, що пронизують сосочок і йдуть від судин глибокої судинної мережі. У кожному сосочку є своя лімфатична судина і вільні нервові закінчення. Нервові закінчення розміщуються навколо фолікула і представлені вільними нервовими закінченнями та клітинами Меркеля, які забезпечують тактильну чутливість.
Стрижень волоса складається з кератинової маси, виробленої фолікулом протягом кількох років. Кератин - це білок, який складається з амінокислот. З 20 відомих у природі амінокислот у волосі наявні 18; переважна їх більшість містить сірку. Амінокислотний ланцюжок має спіралеподібну структуру. Витки спіралі нестійкі і при нагріванні вологого волосся (укладанні) руйнуються, а волосся при цьому витягується. Після сушіння спіралеподібна структура відновлюється.
У людини волосяний фолікул функціонує періодично: за кілька років виробляє певну кількість кератину, потім звільняється від волоса і через якийсь час починає функціонувати знову.
2. Стадії росту волоса
Протягом життя людини відбувається ріст і періодична зміна волосся. Кожна волосина живе від 50 днів до декількох років. На голові волосся росте 2-4 роки; вії випадають через 3-4 тижні. Зміна волосся є нормальним фізіологічним явищем. У нормі за добу на голові випадає до 100 волосин.
Розрізняють декілька фаз (стадій) росту волосся.
Анаген - це період постійного росту, зумовлений неймовірно швидким поділом матричних клітин цибулини. Розміщені на вершині сосочка меланоцити виробляють меланін, який забарвлює кератинову масу. Тривалість цієї фази варіює від кількох місяців до кількох років.
Катаген - клітини перестають ділиться, зупиняється ріст волоса. Одночасно припиняється вироблення меланіну. З припиненням мітотичної діяльності матричні клітини зроговівають і спресовуються. Сам сосочок скорочується до маленького кулястого утворення. Цибулина волоса відривається від сосочка. Ця стадія триває близько 3-х місяців.
Телоген - волос кріпиться у волосяній сумці, але вона стає дедалі більш мілкою і просуває його до виходу. Цей рух триває до рівня кріплення м'яза, який піднімає волос. Унизу волосяної сумки запишається маленьке кругле утворення - сосочок. На цій стадії волос стає трохи світлішим і тоншим, але кріпиться до стінок волосяного фолікула. Ця стадія триває близько 3-х місяців, за цей час волос досягає устя волосяного фолікула і випадає.
Одночасно внизу волосяного фолікула стає помітним новий зародок волоса, що опускається назустріч сосочку. Коли вони стикаються, активізуються матричні клітини, тобто вони починають ділитися, відновлюється меланогенез, починається новий цикл, новий анаген. Наприкінці стадії телогену старий волос може співіснувати з новим, який тільки-но зароджується.
На різних ділянках людського тіла тривалість анагену різна. Так, на волосистій частині голови анаген триває протягом 2-10 років, у середньому - 3 роки. Волосся в юної дівчини може рости 7 років, а в зрілого чоловіка - 1 рік.
Для вусів тривалістьанагену - 4-14 тижнів, для вій - 105 днів.
Максимально активний ріст волосся відзначається навесні і на початку літа, максимальне

 
 

Цікаве

Загрузка...