WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вивихи стегна і гомілки - Реферат

Вивихи стегна і гомілки - Реферат

набряком ступні, ціанозом або блідістю шкіри, порушенням чутливості, зниженням температури, відсутністю пульсу на тильній поверхні ступні.
Травматичний вивих надколінка (luxatio patellae) спостерігається рідко (0,4-0,7 %). Діагностика його не складна. Внаслідок прямої травми надколінок зміщується латеральне, рідше медіально. Спостерігається крововилив у колінний суглоб. Нога дещо зігнута у колінному суглобі, який дефігурований. Надколінок пальпується на бічній поверхні колінного суглоба. Напрямок власної зв'язки його зміщується відповідно до вивихнутого надколінка. Часто вивих надколінка виникає за незначної травми, що пояснюється дисплазією одного з виростків стегнової кістки.
У гомілковостопному суглобі ізольованих травматичних вивихів не буває. Вони виникають у разі перелому кісточок та розриву дистального міжгомілкового синдесмозу.
Травматичний вивих кісток ступні - теж не ізольована травма.Спос-терігаються підтаранний вивих стопи (luxatio subtalo), вивих по суглобу Лісфранка, ізольовані вивихи таранної і човновидної кісток.
Вивихи хребців найчастіше спостерігаються у шийному відділі хребет
ного стовпа (мал.34). Виникають вони внаслідок надмірного згинання, рїдше - розгинання голови. Спостерігаються розриви зв'язок дуговідросткових суглобів. У цьому разі суглобові поверхні верхнього хребця зсуваються наперед за суглобові поверхні нижнього хребця, тобто відбувається заходження однієї суглобової поверхні за другу і виникає двобічний вивих хребця.
Однобічні вивихи бувають тоді, коли до згинання голови приєднується елемент ротації.
Значно частіше вивих хребців супроводжується переломом суглобових виростків, дужок, тіла.
При двобічних згинальних вивихах хребця голова нахилена вперед, підборіддя майже торкається грудної клітки. Виникає значний біль у шиї, який особливо загострюється за найменшої спроби руху голови, тому по-терпілий руками фіксує голову. М'язи шиї напружені.
Остистий відросток вивихнутого хребця більш заглиблений, і над ним рельєфно виступає під шкірою сусідній осіисіий відросток Якщо вивих хребця однобічний, то голова повернута в бік, протилежний вивиху, остистий відросток відхилений у бік вивиху. Остаточний діагноз встановлюють після рентгенологічного дослідження.
Лікування травматичного вивиху. Ще в давні часи вважалось, що вивих, який настав до заходу сонця, повинен бути вправлений до заходу сонця і, навпаки, якщо вивих настав до сходу сонця, пін повинен бути вправленим до сходу сонця. І на сьогодні незмінним принципом лікування травматологічних вивихів є невідкладність та ургентність.
Вивих треба вправляти за такого зне-болення, коли настає повне розслаблення м'язів. Тільки тоді вправлення
не причинить додаткової травми. Після вправлення вивиху обов'язкова іммобілізація травмованої кінцівки (не менше як на 2-3 тиж) доти, доки не зростеться розірвана капсула суглоба.
Вивихи плеча вправляються за методами Кохера, Гіппократа, Джанелі-дзе, Мота та ін. Передній вивих краще вправляти за методом Кохера. За-лежно від методу знеболення вивих вправляють у положенні лежачи на спині чи сидячи. Помічник фіксує лопатку до стола (якщо потерпілий сидить, то до спинки стільця). Хірург бере рукою травмовану кінцівку потерпілого вище від ліктя, а другою рукою - за передпліччя, згинає у ліктьовому суглобі до прямого кута і поступово, без насильства виконує такі операції:
І етап - плавно з наростаючою силою хірург робить тракцію плеча по осі донизу, перемагаючи контракцію (скорочення) м'язів;
II етап - ротує плече назовні. У такому положенні головка має наймен-ший діаметр, нівелюється кут між нею і діафізом. Тим самим запобігають додатковому травмуванню нею м'язів під час зміщення головки в бік сугло-бової западини;
III етап - хірург, не зменшуючи тракції по осі плеча, спрямовує пле-чову кістку у напрямку середньої лінії до тулуба так, щоб вона на рівні ниж-ньої і середньої третин уперлася у грудну клітку. Таким чином плече стає ніби двоплечовим важелем. Довгим плечем важеля стає верхня і середня третини, а коротким - нижня третина плеча. Після чого хірург, зберігаючи тракцію по осі, тисне на зовнішню поверхню ліктьового суглоба (короткий важіль) згори вниз, розвиваючи на кінці довгого важеля таку силу, що дозволяє вивести головку плечової кістки на рівень суглобової западини лопатки;
4 етап - відчувши, що головка плечової кістки змістилася, і побачивши, що контур плечового суглоба виповнився, хірург робить енергійну внутрішню ротацію плеча і в положенні пронації кладе кисть та передпліччя на грудну клітку під гострим кутом. У цей час головка плечової кістки стає на місце, що супроводжується характерним звуком. Як тільки головка вправилася, зразу ж контур плечового суглоба стає овальним. Іммобілізацію проводять пов'язкою Дезо, яку додатково фіксують гіпсовими бинтами (не менш як на 3 тиж - доки не зростеться капсула суглоба). Лікування без іммобілізації або раннє її зняття зумовлює тяжке ускладнення - звичний вивих плеча.
Вправлення вивиху за методом Гіппократа (мал.36) ще називають військово-польовим методом. Потерпілий лежить на спині. Хірург сідає з боку вивиху обличчям до хворого і бере травмовану руку обома руками за передпліччя вище від променезап'ясткового суглоба. Після чого середній відділ од-ноіменної з вивихнутою рукою стопи (а не п'яту) максимально вставляє у пахвинну ямку так, щоб згин стопи закривав її. При цьому зовнішній край середнього відділу стопи упирається у бічну поверхню грудної клітки, а внутрішній - у медіальну поверхню верхньої третини плеча. Утворюється дво-плечий важіль, коротшим плечем якого стають головка і верхня третина плеча, а довшим - середня і нижня третини плеча. Хірург починає поступово, без ривків нарощувати силу тяги по осі руки з приведенням її до тулуба. У цей час за принципом дії важеля головка поступово виводиться до рівня суглобової западини лопатки і стає на місце. Плечовий суглоб набуває звичної (рорми, пасивні рухи стають вільними, не обмеженими. Все це свідчить про те, що вивих вправлений. Проводять іммобілізацію

 
 

Цікаве

Загрузка...