WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Догляд за тілом. Основи раціонального харчування - Реферат

Догляд за тілом. Основи раціонального харчування - Реферат

ненасичених жирних кислот; сповільнює в'янення і швидке старіння зрілої шкіри (екстракт дріжджів, що містить цей вітамін, - стимулятор клітинної енергії). Піридоксин тонізує нервову систему, має значення для білкового обміну, бере участь в окислювально-відновних процесах. Його нестача може спровокувати розвиток дерматитів.
Піридоксин міститься в печінці, молодій баранині, молоці, картоплі, моркві, капусті, кавунах, мускусній дині, бананах, авокадо, сої, інжирі, ізюмі, пивних дріжджах, яєчному жовтку, соєвій олії, вівсяному борошні, неочищеному рисі, висівках і зерні пшениці та в стручкових овочах. Оптимальна доза вітаміну В6 становить 1-2 мг на день.
Вітамін В12 - ціанкобаламін. Основне значення В12 полягає в його антианемічній дії. Ціанкобаламін впливає на процеси метаболізму - обмін білків, синтез амінокислот, нуклеїнових кислот, пуринів; нормалізує атрофовану шкіру,а також регулює утворення меланіну. Його нестача призводить до дефіциту фолієвої кислоти, в результаті чого зменшується внутрішньоклітинна проникність.
Вітамін В12 входить до складу печінки, яловичини, курятини, скумбрії, сардин, атлантичного оселедця, молюсків, яєць, твердого сиру, нежирного м'якого сиру, молока. Синтезується нормальною мікрофлорою кишечнику.
Випадки отруєння вітаміном В12 невідомі. Перевищення RDA у кілька сотень разів вважається безпечним. RDA становить 2 мкг для дорослих.
Ціанкобаламін надзвичайно ефективний у малих дозах, один з небагатьох вітамінів, що виміряються в мікрограмах (мкг). Руйнується під дією сонця, при тривалому кип'ятінні продуктів, під дією алкоголю. Оскільки вітамін В12 виявлений винятково в м'ясі і тваринних продуктах, його прийом у складі харчових добавок особливо важливий для вегетаріанців.
Вітаміни групи В визначають загальний стан здоров'я. Якщо вони надходять у достатній кількості, то людина може жити без тваринних білків, що особливо важливо при алергіях. Коли ж їх не вистачає, інші вітаміни втрачають велику частку своєї дії.
Вітамін Н (біотин) знаходиться в продуктах з цільного зерна, у вівсяній крупі, горосі, цвітній капусті, овочах, горіхах, яйцях.
Біотин приймає участь у жировому обміні, сприяє виділенню енергії з вуглеводів і амінокислот; впливає на нервову систему, в тому числі й на нервово-трофічну функцію. Потреба в ньому задовольняється за рахунок надходження в складі їжі та за рахунок біосинтезу кишковою мікрофлорою.
Дефіцит біотину може призвести до випадіння волосся, крайнього виснаження, стомлення, сонливості, глибокої депресії, галюцинацій, м'язового болю і втрати апетиту, а також токсикозів при споживанні сирого яєчного білка.
Вітамін Н запобігає посивінню та облисінню; знімає м'язовий біль. Важливий для підтримки здорової шкіри, оскільки регулює діяльність сальних залоз і протистоїть себорейному запаленню шкіри.
Доказів токсичності не виявлено. Норма RDA не встановлена, звичайно добова потреба біотину становить 0,15-0,3 мг. Більше біотину потрібно вагітним і жінкам, які годують.
Вітамін Н відомий також як кофермент, присутній у малих кількостях у всіх живих клітинах; синтезується мікрофлорою кишечника. Сирі яєчні білки містять речовину авідин, яка перешкоджає засвоєнню біотину організмом, тому яйця слід їсти після кулінарної обробки.
Вітамін РР - нікотинова кислота, ніацин - одна з найважливіших для організму речовин, яка стимулює організм, а також відіграє величезну роль в окислювально-відновних процесах. Входить до складу ензимів, які беруть участь у відновлювальних процесах у клітинах тканин. Вітамін РР необхідний для енергетичного обміну в клітинах тканин. Косметики застосовують його при загрубінні шкірі, злущенні епідермісу, почервонінні і навіть при запальних процесах, які виникли внаслідок активної дії сонця. При нестачі вітаміну розвивається тяжка хвороба пелагра (від італ. pette agra - шорстка шкіра). Нікотинова кислота входить до складу печінки, м'яса, молока, пшениці, риби, гороху, квасолі, сої, арахісу; у дуже незначних кількостях вона є в овочах і фруктах та у великій кількості - в сухих дріжджах. Розчинна у воді. Нестача нікотинової кислоти супроводжується сверблячкою шкіри і зниженням її захисних функцій.
Добова доза вітаміну РР міститься у 250 г м'яса.
Вітамін С - аскорбінова кислота є найвідомішим вітаміном. Його нестача насамперед призводить до зниження опірності організму проти різних інфекцій, ламкості судин, посиленої пігментації шкіри. Аскорбінова кислота має величезне значення для правильного обміну речовин; вона зміцнює кровоносні судини, поліпшує обмінні процеси в сполучній тканині. Характер її впливу на шкіру визначається насамперед антиоксидантними властивостями (особливо в поєднанні з вітаміном Е).
Вітамін С руйнується в присутності окислювачів у нейтральному чи лужному середовищі, при нагріванні. Тому під час кулінарної обробки продуктів харчування і при виготовленні овочевих і фруктових консервів частина вітаміну С руйнується. Особливо швидко вітамін С руйнується в присутності залишків солей важких металів (залізо, мідь). Нині розроблено способи консервування фруктів і овочів зі збереженням їх повної вітамінної активності.
Вміст вітаміну С в деяких продуктах і потреба в ньому. Оскільки в організмі людини вітамін С не синтезується, вона повинна обов'язково вживати його з їжею. Щоденна потреба дорослої людини у вітаміні С становить 50-100 мг. Основними джерелами аскорбінової кислоти є рослини; особливо її багато в перці, хроні, ягодах горобини і чорної смородини, в суницях, полуницях, апельсинах, лимонах, мандаринах, капусті (як свіжій, так і квашеній), у шпинаті. Картоплю, хоча вона і містить значно менше віта-міну С, ніж усі перелічені продукти, варто визнати, поряд із капустою, основним джерелом постачання вітаміном С, беручи до уваги її значення в нашому харчуванні. Необхідно знати й про найважливіші джерела вітаміну С нехарчового характеру: плоди шипшини, хвою (сосни, ялини і модрини) і листя чорної смородини. Відвари з них - це майже завжди доступні засоби для профілактики і лікування авітамінозу С.
Вітамін С має три специфічні особливості:
- відсутність у біологічній дії коферментних функцій, тобто відсутність ферментної системи, у яку вітамін С входив би як структурний компонент;
- участь у синтезі білкової частини ферментів, чим і пояснюється широкий спектр його біологічної дії;
- нездатність ендогенного синтезу в організмі.
Фізіологічне значення вітаміну С найтіснішим чином пов'язане з його окислювально-відновними властивостями. Він безпосередньо впливає на білковий обмін; відіграє велику роль у підтримці нормального стану стінок капілярів і збереженні їхньої еластичності; сприяє створенню глікогенних запасів у печінці і підвищенню її-антитоксичної функції.

 
 

Цікаве

Загрузка...