WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Догляд за тілом. Основи раціонального харчування - Реферат

Догляд за тілом. Основи раціонального харчування - Реферат

шлунково-кишковому тракті.
Для авітамінозів характерна виражена клінічна картина зі строго специфічними ознаками. Досить поширеним явищем залишається часткова вітамінна недостатність того чи іншого ступеня - гіповітаміноз. Гіповітамінози мають легший перебіг, їхні прояви нечіткі, менш виражені, до того ж існують і приховані форми такого стану, коли погіршується самопочуття і знижується працездатність людини без якихось характерних симптомів. Поширеністьявно виражених гіповітамінозних станів та їхніх прихованих форм зумовлена багатьма причинами, але найчастіше - орієнтацією індивідуального харчування виключно на задоволення смакових запитів без урахування конкретної значущості вітамінів для здоров'я, потреби в них організму і вмісту їх у продуктах харчування, не кажучи вже про наслідки використання тих або інших прийомів кулінарної обробки, здатних руйнувати вітаміни.
Слід також враховувати, що гіповітамінозні стани можуть виникнути під час тривалого чи неправильного прийому антибіотиків, сульфаніламідів та інших лікарських засобів, які пригнічують діяльність корисної мікрофлори кишечника, що синтезує деякі вітаміни, або безпосередньо зв'язують і руйнують їх. Причиною гіповітамінозів може бути і підвищена потреба у вітамінах при посиленій фізичній і розумовій роботі, при впливі на організм несприятливих факторів переохолодження, перегрівання, стресових ситуацій тощо. Причиною гіповітамінозів можуть бути і фізіологічний стан людини, наприклад, вагітність і годування дитини. Вітаміни приймають у суворій відповідності з рекомендаціями чи під контролем медичних працівників. Надлишкове споживання харчових продуктів, надзвичайно багатих вітамінами, або самостійний зайвий прийом вітамінних препаратів можуть призвести до гіпервітамінозів.
На сьогодні відомо і вивчено до 30 вітамінів, близько 20 з них необхідні людині для підтримання нормального стану організму.
В основу класифікації вітамінів покладено принцип розчинності їх у жирах, воді (табл. 10.3); у зв'язку з цим вони поділяються на дві великі групи - водо- і жиророзчинні. Існують ще й вітаміноподібні речовини (табл. 10.4).
До кожної з цих груп входить велика кількість різних вітамінів, які звичайно позначають буквами латинського алфавіту. Варто звернути увагу на те, що порядок цих букв не відповідає їх звичайному розташуванню в алфавіті і не відповідає історичній послідовності відкриття вітамінів.
Жиророзчинні вітаміни. Вітамін А, ретинол - антиксеро-фтальмічний, антиінфекційний, вітамін росту.
Ретинол - перший вітамін, хімічну структуру якого вдалося визначити. Він був ідентифікований у 1931 р. швейцарським біохіміком Полем Каррером, який у 1937 р. одержав Нобелівську премію за дослідження в галузі хімії.
Ретинол називають вітаміном росту, тому що він необхідний для забезпечення процесів росту і розвитку людини, формування кістяка. Він бере участь у біосинтезі глюкопротеїнів, які входять до складу слизових оболонок та інших бар'єрних тканин;
Таблиця 10.3
Вітаміни, розчинні у воді
Символ Повна назва Характеристика
В1 Тіамін Обмін вуглеводів
В2 Рибофлавін Участь у процесах росту, дихання
РР Нікотинова кислота Клітинне дихання
В3 Пантотенова кислота Регулює функції нервової системи, залоз внутрішньої секреції
В6 Піридоксин Регулює обмін білків, жирів, ферментів
В12 Ціанкобаламін Антианемічний
Вс Фолієва кислота Розмноження клітин, кровотворення
Н Біотин Участь в обміні жирів, регуляція нервової системи
Р Біофлавоноїди Антиоксидантна дія, зміцнення стінок капілярів
С Аскорбінова кислота Антиоксидантна дія
Таблиця 10.4
Вітаміноподібні речовини
Символ Повна назва
N Ліпоєва кислота
В 13 Оротова кислота
В 15 Пангамова кислота
В4 Холін
В8 Інозит
Вт Карні тин
Н1 Параамінобензойна кислота
F Полінасичені жирні кислоти
U Метилметіонін-сульфат-хлорид
цей вітамін незамінний для нормальної функції слизових оболонок ока, дихальної й травної систем і сечовивідних шляхів. Альдегідна форма вітаміну А входить до складу зорового пурпуру, забезпечуючи адаптацію очей до різної освітленості середовища.
При пероральному введенні ретинол поліпшує загальний стан організму, відновлює структуру шкіри і підвищує її якісні характеристики.
Вітамін А - потужний антиоксидант, який гальмує процес старіння; особливо він ефективний проти вільних радикалів; активізує ріст і життєздатність організму в цілому, підтримує діяльність імунної системи.
Добова потреба вітаміну А становить 1,5-2,5 мг; може бути забезпечена р-каротином, який перетворюється на ретинол у стінці тонкого кишечника та в печінці. Погреба у вітаміні А зростає при роботі, пов'язаній з напруженням зору (водії, ювеліри) чи з хімічними речовинами.
Внаслідок дефіциту вітаміну А може розвинутись ослаблення зору, сухість і лущення шкіри, підвищитися сприйнятливість до інфекцій, сповільнитися ріст. Часто розвивається блефарит, волосся стає ламким, тьмяним, розшаровуються нігтьові пластинки, руйнується зубна емаль.
Джерела вітаміну А в природі - це печінка тріски, ікра осетрових риб, морська риба жирних сортів, вершкове масло, тверді сири, р-каротин міститься у забарвлених в оранжевий колір овочах і фруктах, причому після спеціальної кулінарної обробки овочів він засвоюється ще краще, ніж у сирому вигляді.
Рідкісним, але можливим явищем, може бути розвиток гіпервітамінозу А, що зовні проявляється розвитком тих же клінічних ознак, що й нестача вітаміну: сухістю шкіри і слизових оболонок, ламкістю волосся і нігтів. Симптоми гіпервітамінозу зникають протягом кількох тижнів після припинення прийому надлишкових доз вітаміну А.
Останніми роками вітамін А дуже активно вводять до складу різних косметичних засобів для місцевого застосування; вони містять складні ефіри ретинолу, з яких у шкірі досить легко утворюється вільний вітамін А.
Ретинол руйнується під впливом ультрафіолетових променів. За 15 хв перебування на сонці кількість вітаміну А в шкірі зменшується у 2-3 рази. Після такого перебування на сонці знадобиться цілий тиждень для того, щоб концентрація ретинолу у шкірі досягла свого попереднього рівня, і це за умови, що людина одержує нормальне, повноцінне харчування. Недавні дослідження підтвердили велику роль вітаміну А в запобіганні процесам фотостаріння шкіри.
р-каротин, будучи попередником вітаміну А, діє як найпотужніший антиоксидант і стимулятор імунної системи; як і вітамін Е, захищає ліпіди, які входять до складу клітинних мембран. Доведено, що р-каротин певним чином захищає від негативного впливу пасивного паління і забруднення повітря.
Вітамін D - кальцифероли (D2, D3) - антирахітичний вітамін, регулює обмін кальцію і фосфору, бере участь у формуванні кісткової

 
 

Цікаве

Загрузка...