WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Догляд за тілом. Основи раціонального харчування - Реферат

Догляд за тілом. Основи раціонального харчування - Реферат

підраховується залежно від енергетичних витрат організму, які становлять приблизно 1 ккал/год на кожен кілограм маси (при середній масі 70 кг - приблизно 1700 ккал у день).
Інше важливе питання, яке постає при розглядіпроблеми харчування, - що треба їсти?
На основі даних про хімічний склад харчових продуктів і концепції збалансованого харчування фахівцями були введені поняття:
- загальна харчова цінність продукту (відображає повноту його корисних якостей),
- енергетична цінність (калорійність);
- біологічна цінність.
Ці поняття дають можливість виявити всі переваги і недоліки продукту. Так, були визначені продукти - носії "порожніх калорій". Вони мають значну калорійність, але зовсім не мають цінних складників (цукор, кондитерські вироби - у них нульові показники вмісту вітамінів і мікроелементів). Горілчані вироби не тільки є носіями "порожніх" калорій, а й токсичні.
Роль основних інгредієнтів їжі в життєдіяльності організму.
Білки. При розгляді проблеми раціонального харчування найбільше суперечностей викликає питання про м'ясний білок. Відомо, як завзято нападають на м'ясну їжу натуропати, але також відомо й інше: м'ясна їжа сприяла розумовому розвитку людини. Було б нерозумно після цього ратувати за повну відмову від м'яса. Потреба в білках у різних індивідів неоднакова, вона залежить від інтенсивності обмінних процесів, віку, статі, географічних умов і безлічі інших причин, які вимагають індивідуального підходу.
Біологічна цінність білка залежить від його амінокислотного складу та інших структурних особливостей.
Жири. Численні дослідження показують, що при виключенні з їжі жирів чи при їх нестачі скорочується тривалість життя людини, сповільнюється ріст, знижується синтез білка, зменшується опірність організму щодо несприятливих впливів і захворювань.
Жири є носіями низки біологічно активних речовин. Найбільшу біологічну активність мають поліненасичені жирні кислоти, комплекс яких називається фактором F (біологічне значення прирівнюється до вітамінів). Жири необхідні для нормального засвоєння кальцію, магнію, каротину, жиророзчинних вітамінів.
Одним із найважливіших чинників, які визначають цінність жирів, слід вважати здатність жирних кислот, які входять до їх складу, забезпечувати синтез структурних компонентів клітинних мембран. З цього погляду особливо корисне вживання маслинової олії.
До групи жирів належать також жироподібні речовини - холестерин і лецитин.
Доведено, що збільшення рівня холестерину в організмі зумовлене не стільки підвищеним його вмістом в окремих продуктах, скільки порушенням обміну речовин, спричинене неправильним харчуванням.
Антагоністом холестерину є лецитин, який сприятливо впливає на діяльність центральної нервової системи і печінки, стимулює кровотворення, підвищує опірність організму проти інфекцій і токсичних речовин, перешкоджає розвитку атеросклерозу. Велика кількість лецитину міститься в гречаній крупі, пшениці, висівках, квасолі, горосі, салаті. Багато лецитину є в продуктах, що містять холестерин (вершки, яйця, мозок та ін.).
Вуглеводи. Головна функція, яку виконують вуглеводи, - постачання організму енергією. Потреба в них залежить від енергетичних витрат організму.
Чистим вуглеводом є цукор, однак проти його вживання виступають тепер не тільки натуропати, а й фахівці з харчування всіх напрямків. Зловживання цукром може викликати виникнення гіперглікемії, ожиріння, діабету. Вживання великої кількості цукру призводить до негативних наслідків головним чином у людей, які ведуть малорухомий спосіб життя, особливо в літньому віці.
Більшість натуропатів пропонують зовсім виключити цукор з раціону, замінивши його медом і фруктами.
Однак відома і роль цукру як джерела утворення в організмі глікогену - речовини, що живить печінку, м'язи і серце. Крім того цукор є найважливішим засобом нормалізації діяльності центральної нервової системи. Численними дослідженнями встановлено добову дозу вживання цукру - 50 г, переходити яку не рекомендується.
Баластні речовини. У більшості продуктів рослинного походження містяться так звані баластні речовини, які не перетравлюються в шлунково-кишковому тракті, - клітковина і пектин. Проте вони необхідні людині. Якщо їжа бідна на них, виникають атонія кишечника і запори. Таким чином, баластні речовини є регуляторами рухової функції кишечника.
Пектин поліпшує роботу кишечника, сповільнює гнильні процеси і газоутворення, зменшує всмоктування деяких шкідливих речовин.
Вітаміни. Біологічне значення вітамінів для організму людини надзвичайно важливе. Характер їхньої дії різнобічний і пов'язаний з роботою всіх систем організму. Вони активізують обмінні процеси, посилюють опір організму хворобам, підвищують працездатність людини.
На шкірі, як у дзеркалі, відбивається внутрішній стан організму. Якщо підтримувати фізіологічний стан внутрішніх органів, вчасно і правильно очищати організм, видаляти токсини, насичувати клітини живильними речовинами, то зовнішній вигляд шкіри поліпшується, підвищується здатність клітин самостійно справлятися з багатьма проблемами.
Вітаміни - це група незамінних для організму людини органічних сполук із дуже високою біологічною активністю. Вітаміни є у всіх продуктах харчування у незначних кількостях, що має величезне значення для нормального обміну речовин і життєдіяльності організму.
Основна кількість вітамінів надходить в організм із їжею, і тільки деякі з них синтезуються в кишечнику корисними мікробами. Сучасна наукова інформація свідчить про винятково різноманітну участь вітамінів у процесі забезпечення життєдіяльності організму людини. Одні з них є обов'язковими компонентами ферментних систем і гормонів, які регулюють численні етапи обміну речовин в організмі, інші є вихідним матеріалом для синтезу тканинних гормонів. Вітаміни значною мірою забезпечують нормальне функціонування нервової системи, м'язів, інших органів і фізіологічних систем.
Від рівня вітамінної забезпеченості харчування залежить рівень розумової і фізичної працездатності, витривалості і стійкості організму проти впливу несприятливих факторів зовнішнього середовища, включаючи інфекції і дію токсинів. До складу харчових продуктів входять не тільки вітаміни, а й провітаміни, які тільки після низки перетворень в організмі стають вітамінами.
Порушення нормального перебігу життєво важливих процесів в організмі через тривалу відсутність у раціоні того чи іншого вітаміну призводять до виникнення тяжких захворювань, відомих під загальною назвою авітамінози. Нині такі ситуації не зустрічаються. У рідкісних випадках авітамінози можливі внаслідок захворювань, результатом яких є припинення всмоктування вітаміну чи його посилене руйнування в

 
 

Цікаве

Загрузка...