WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Інфекційні захворювання. Збудники інфекційних захворювань - Реферат

Інфекційні захворювання. Збудники інфекційних захворювань - Реферат

що він єдиний переносить лужне середовище (рН більше, ніж 7).
12. Спірили і спірохети (мал. 45).
Мають штопороподібну форму. У спірил кількість витків не перевищує 6, а спірохети являють собою довгі скручені нитки. Добре відомий збудник сифілісу - бліда трипанема (Тrірапета роlіdит), що належить до спірохет. У ротовій порожнині кожної людини мешкає Sріrосhаеtит dеtіит.
Мал. 43. Клостридії.
Мал. 44. Вібріони.
13. Рідкісні форми бактерій (мал. 46). Серед великої кількості бак-терій можна зустріти зовсім нехарактерні і незвичайні їх форми. До таких належать бактерії, відомі під назвами хламідій і рикетсій. Перші є збудни-ками різних форм лихоманок, другі - внутрішньоклітинні енергетичні пара-зити, які є причиною 80 % випадків безпліддя у жінок, збудниками хвороби "котяча подряпина" (запалення лімфатичних вузлів). Часто зустрічаються бактерії, що змінюють свою форму. Це мікобактерії, серед якихвідома Місоbасtеrіит tиbеrсиlоsит - збудник туберкульозу, Місоbасtеrіит lерrае - збудник прокази. Серед інших форм зустрічаються мікобактерії, стели, селіберії, карінобактерії (перехідна форма між грибами та бактеріями).
14. Мікоплазми (мал. 47). Надзвичайно цікаві бактерії, оскільки не мають клітинної мембрани, їх можна розглядати як перехідну форму між вірусами і клітинними формами життя. Характерною особливістю є те, що вони зовсім не здатні до існування поза клітиною хазяїна. В основному мікоплазми представлені збудниками хвороб рослин і великої рогатої худоби.
Крім класифікації бактерій за формою клітин дуже важливою систематичною ознакою є їх забарвлення. В основі всіх методів класифікації бактерій за забарвленням лежить їх неоднаковий внутрішній хімічний склад. Найбільш узагальненим способом класифікації є забарвлення за Грамом. Цей спосіб дає змогу поділити всю величезну кількість бактеріаль-них організмів на дві групи: грампозитивні (стають фіолетовими після забарвлення) і грамнегативні (стають червоними після забарвлення).
Практичне значення такої систематики полягає в неоднаковій чутливості грампозитивних і грамнегативних бактерій до
Мал. 45. Спірили і спірохети.
Мал. 46. Рідкісні форми бактерій.
Мал. 47. Мікоплазми.
антибіотиків. Так, грампозитивні бактерії більш чутливі до антибіотиків пеніцилінового ряду, а грамнегативні - до антибіотиків гентоміцинового та стрептоміцинового рядів. Це і визначає методи лікування інфекційних захворювань.
Існує цікава особливість поширення бактерій різних форм в організмі людини. За відсотковим співвідношенням між типами мікроорганізмів можна визначити схильність до того чи іншого захворювання, попередити ус-кладнення, вчасно почати лікування. Пробу на мікрофлору беруть з ротової порожнини, і її аналіз можна легко зробити навіть у домашніх умовах за наявності мікроскопа (мал. 48).
Так, якщо домінують стрептококи і стафілококи, - це свідчить про захворювання дихальних шляхів. Якщо переважають паличкоподібні форми (бацили, стрептобацили тощо) - можливі хвороби шлункового тракту. Поява диплококів - ознака хвороби статевих органів, кандидів (розгалужених ланцюгів кулястих бактерій) - показник дисбактеріозу, можливо, молочниці, розвивається стоматит. Спірохети - супутники за-пального процесу в ротовій порожнині. Якщо всі бактерії перебувають у приблизно однаковій кількості - приводів для хвилювання немає.
Другою групою найпоширеніших збудників захворювань людини є віруси. Вірус - це автономна генетична одиниця, здатна до розмноження (редуплікації) лише в клітині господаря.
Мал. 49. Схема будови вірусу.
Віруси можна розглядати як речовини поза клітиною. Але, потрапляючи в організм господаря, вони починають поводити себе як живі істоти.
Будова вірусу доволі проста. Він складається з відрізка нуклеїнової кислоти (ДНК чи РНК) і білкових молекул, що виконують функцію оболонки (мал. 49). Білкова оболонка ферментативне активна, вона забезпечує при-єднання вірусу до клітини господаря. Віруси специфічні, вони вражають не лише конкретний вид тварин, рослин чи людину, а і певні клітини свого
господаря. Так, вірус поліомієліту вражає лише нервові клітини і не завдає шкоди іншим.
Залежно від типу нуклеїнової кислоти розрізняють ДНК-геномні і РНК-геномні віруси. До ДНК-геномних належать збудники гепатиту В, вітряної віспи, оперізувального лишаю. РНК-геномні віруси спричинюють грип А, В, С, кір та інші захворювання. Особливу групу вірусів становлять так звані ретровіруси, представником яких є добре відомий ВІЛ - вірус імунодефіциту людини. ВІЛ вражає клітини, що відповідають за імунітет. У разі зараження виникає тяжка хвороба СНІД.
Механізм дії вірусів полягає у тому, що, потрапляючи в організм, вони адсорбційне проникають у клітину господаря. Тут відбувається перехід від інертного (кристалічного) стану до активного. Далі вірус скидає свою оболонку, вивільнюючи відрізок нуклеїнової кислоти, який вбудовується в генетичний апарат клітини. Відбувається синтез компонентів вірусу (нук-леїнових кислот, білків). Новоутворені частинки розривають клітину і виходять назовні, пошкоджуючи найближчі клітини. Життєдіяльність деяких вірусів доволі специфічна. Вони можуть потрапити в організм людини, вмонтувати свою нуклеїнову кислоту в ДНК чи РНК клітини господаря. Але, залишаючись в клітині, вони перебувають у своєрідному симбіозі (явище вірогенїі) і нічим себе не проявляють. Такий спосіб життєдіяльності характерний для ретровірусів.
Відомо, що головна причина ракових пухлин полягає у дії саме таких вірусів. Новоутворений ген, який довгий час себе не проявляв, під час нервового стресу, дії радіації, канцерогенних речовин починає активно функціонувати і примушує клітину синтезувати стимулянти мітотичного поділу. Поява внаслідок цього зайвих білків веде до утворення ракових пухлин.
Серед інших особливостей життєдіяльності багатьох форм вірусів (наприклад, збудника грипу) слід зазначити так званий антигенний дрейф - мутації, які виникають у збудника кожні
Мал. 50. Схема будови фага.
2-3 роки.

 
 

Цікаве

Загрузка...