WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Інфекційні захворювання. Збудники інфекційних захворювань - Реферат

Інфекційні захворювання. Збудники інфекційних захворювань - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Інфекційні захворювання.
Збудники інфекційних захворювань.
Серед багатьох захворювань, яким піддається людина, існує особлива група захворювань, котрі прийнято вважати заразними, або інфекційними.
Інфекційні .захворювання - це захворювання, що спричинюються живим збудником, мають здатність передаватися від хворої людини до здорової, викликаючи епідемії. Такими збудниками, як правило, є мікроорганізми - організми, котрих не можна побачити неозброєним оком, а тільки за допомогою більш-менш сильних мікроскопів.
Але не всі мікроорганізми становлять загрозу для здоров'я людини. Деякі мікроби можуть знаходитися всередині людського організму, не спричинюючи захворювань і навіть допомагаючи процесам життєдіяльності, наприклад травленню. Відповідно до цього всі мікроби на земній кулі поділяють на три великі групи (див. схему 4).
С х е м а 4. Класифікація мікроорганізмів за їх впливом на організм людини
Мал. 35. Монококи.
Патогенними мікроорганізмами, тобто такими, що спричинюють захворювання, можуть бути:
o бактерії (холера, сепсис, туберкульоз);
o віруси (грип, гепатит, ВІЛ);
o гриби (мікози шкіри);
o найпростіші тварини (дизентерія, малярія).
Бактерії - одноклітинні доядерні організми. На Землі їх нараховується понад три тисячі видів. Вони мають мікроскопічні розміри (від 0,2 до 1 мкм). Морфологія бактерій доволі різноманітна, відповідно до цього їх класифікують певним чином за формою і здатністю утворювати угруповання. Отже, виділяють такі форми бактерій.
1. Монококи (мал. 35). Угруповань не утворюють. Мають кулясту форму клітини. Серед них рідко зустрічаються дійсно патогенні форми. Найпоширенішими представниками монококів є мікрокок оранжевий (Місrососсиs аиrепtіасиm) і мікрокок білий (Місrососсиs аlbит), що у разі розмноження утворюють на їжі відповідно жовтогарячі і білі плями.
2. Диплококи (мал. 36). Бувають кількох різновидів. Найчастіше зустрічається поєднання двох бактеріальних клітин кулястої форми, вкритих слизовою оболонкою. Таку форму мають азотофіксуючий азотобактер коричневий (Аzоtоbасtеr сrоососсит), збудник пневмонії (Dурlососсиs рпеитопіиs). Також існують поєднання двох клітин, що зовні нагадують ка-вові зерна. До них належать збудники гонореї (Nеіsеrіа hопогеа) і менінгіту (Nеіsеrіа тіпіпgіtіdіs).
3. Стрептококи (мал. 37). Кулясті за формою клітини утворюють довгі ланцюжки. Серед них зустрічаються як непатогенні, наприклад ті, що спричинюють скисання молока (Strерtососсиз lасtіs), так і патогенні, які спричинюють захворювання на ангіну, скарлатину, ревмокардит. Характерною особливістю їх є те, що в процесі життєдіяльності вони виділяють
Мал. 36. Диплококи.
Мал. 37. Стрептококи.
Мал. 38. Сарцини.
с-реактивний білок, який має гемолітичні властивості, тобто такі, що руйнують гемоглобін (Strерtососсиs ріоgепеs).
4. Сарцини. (мал. 38). Кілька кулястих бактеріальних клітин утворю-ють невеличкі групи. Характерною особливістю цього типу бактерій є утворення спор і надзвичайно швидке розмноження. Серед представників зустрічаються Sаrсіпа flоvа, яка утворює жовті плями на продуктах споживання, і Sаrсіпа иrеа, яка розкладає сечу.
5. Стафілококи (мал. 39). Так само існують патогенні і непатогенні форми. Наприклад, золотистий стафілокок (Stарhуlососсиs аиrеиs) утворює золотисті колонії у поживному середовищі і не становить ніякої прямої загрози здоров'ю людини. Разом з тим існує ряд надзвичайно небезпечних стафілококів, що спричиняють сильні запалення: скарлатину, сепсис. Колонія стафілококів - це завжди велика сукупність кулястих клітин. Характерною особливістю цієї групи є її сильна мутагенність - здатність до утворення нових форм.
6. Кокобактерїї (мал. 40). Надзвичайно поширена в навколишньому середовищі група бактерій. Клітини являють собою дуже маленькі палички, що їх інколи важко відрізнити від мікрококів. Так, у воді і ґрунті мешкає Рзеиdотопаs, яка відіграє важливу роль як редуцент. У шлунково-кишковому тракті людини і тварин мешкає умовно патогенна кишкова паличка (Еshеrісhiа Соlі), яка, з одного боку, допомагає травленню, але, з другого, деякі її форми можуть спричинити холецистит, панкреатит. Серед збудників захворювань можна виділити Sаlтопеlа tірhi, що спричинює тиф, Рrоtеиs vиlgаrіs - анаероб, який є причиною хворобливого стану порожнин (наприклад, гайморової).
7. Бацили (мал. 41). Еволюційно досконаліші форми бактерій, мають циліндричну форму і утворюють спори. Крім
Мал. 39. Стафілококи.
Мал. 40. Кокобактерії.
Мал. 41. Бацили.
того, завжди можуть використовувати поживні речовини з навколишнього середовища. Бацилярну форму мають Васіlиs sиbtіlіs - сінна паличка, яка швидко розмножується у теплому чаї, Васіlиs tиrіпgіепsіs - бактерія, що має велике значення для розробки екологічно безпечних інсектицидів. Вона виділяє білкову речовину, що спричинює параліч кишкового апарату комах.
9. Стрептобацили (мал. 42). Так само, як і стрептококи, утворюють довгі ланцюжки зі своїх клітин. Зустрічаються патогенні стрептобацили. Так, Strерtоbасіtиs апtrасіs є збудником сибірки.
10. Клостридії (мал. 43). Мають веретеноподібну форму, для них характерний анаеробний спосіб дихання. Саме через це більшість клостридій є патогенними мікроорганізмами. Сlоstrіdіит tеtапі - збудник правцю, Сlоstrіdіит bоtиlіпит - спричинює тяжке порушення органів травлення - ботулізм, Сlоstrіdіum sерtісит - збудник газової гангрени. Сlоstrіdіuт реrfrіпgеns є показником фекального забруднення ґрунту. Мешкаючи в ор-ганізмі, він збагачує його на ферменти, але у разі захворювання на діабет може спричинити гангрену.
11. Вібріони (мал. 44). Належать до форм, які інколи називають зви-вистими. Являють собою зігнуті менш ніж на чверть кола палички, що злегка тремтять. Типовим представником вібріонів є збудник холери Vіbrіо сhоlеrа, який інколи утворює колонії блакитного кольору. Його особливістю є те,

 
 

Цікаве

Загрузка...