WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вагітність і допомога під час пологів - Реферат

Вагітність і допомога під час пологів - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Вагітність і допомога під час пологів
Внутрішнє запліднення є важливою частиною репродуктивної функції людини. Воно полегшується завдяки чоловічому статевому органу - пенісу, який вводиться у піхву і вносить чоловічі гамети у статеві шляхи жінки. Утворення чоловічих гамет відбувається під контролем гормону тестостерону, який, до речі, відповідає і за появу вторинних статевих ознак у чоловіків. Слід згадати, що утворення сперміїв відбувається за постійної температури, тому у чоловіків, які приймають дуже гарячі .ванни чи носять тісні труси, може поступово розвинутися безпліддя. Під час статевого збудження активується парасимпатична нервова система, під впливом якої відбувається розширення артерій і звуження вен в еректальній тканині статевого члена, внаслідок чого відбувається його ерекція. У такому стані під час статевого акту відбувається подразнення чутливих нервових закінчень, внаслідок цього скорочуються м'язи сім'явивідного протоку й інших органів. Результатом є еякуляція - виштовхування сім'яної рідини.
Чоловіча сперма має лужну реакцію і містить слиз, фруктозу, вітамін С, лимонну кислоту, простагландини й інші ферменти, які підвищують рН середовища у піхві, яке звичайно становить 6-6,5, що є оптимальним для руху сперміїв після еякуляції. Кількість сперми, як правило, не перевищує 3 мл, з яких тільки 10 % припадає на спермії. Незважаючи на такий низький відсоток, 1 мл сперми містить 108 сперміїв. Сперма виливається глибоко у піхву поблизу шийки матки. Як показують дослідження, спермії проходять шлях від піхви до верхнього кінця фаллопієвих труб за 5 хв. У жіночих статевих шляхах спермії зберігають життєдіяльність протягом 24-72 год., але рухливі вони тільки перші 12-24 год. Крім того, спермій здатний запліднити яйцеклітину тільки після того, як проведе у статевих шляхах жінки кілька годин. Після запліднення яйцеклітина (зигота) просувається у матку, одночасно зазнаючи поділу. Потрапивши у матку, вона протягом двох днів залишається в її порожнині і тільки після цього занурюється в стінку матки. Цей процес називається імплантацією, і власне з цього починається період вагітності.
У перші дні вагітності обмін речовинами між зародком, який перебуває у зародковому мішку зануреним у амніотичну рідину, і материнським організмом здійснюється за допомогою спеціальних ворсинок, якими вкритий зародковий мішок. Але в міру росту плоду функцію обміну речовинами приймає на себе плацента. Плацента - тимчасовий орган, утворений клітинами двох організмів - матері і плоду. Вона являє собою дископодібне утворення, що є головною структурою, яка забезпечує обмін речовин між двома організмами. Плацента зв'язана із зародком за допомогою пуповини, що являє собою міцний тяж, всередині якого проходять кровоносні та інші судини.
Плодом називають зародок з початку третього місяця вагітності; як правило, вагітність триває 40 тижнів, після чого відбуваються пологи. На дванадцятому тижні у плоду вже сформовані всі органи, решту часу він росте. За сучасними уявленнями, сигналом для початку пологів є так званий "фетальний стрес", який створюється в результаті імунологічного відторгнення зрілого плоду материнським організмом. І в цьому процесі важливу роль відіграє гормон окситоцин, який виділяється гіпофізом і спричиняє хвилеподібне скорочення мускулатури матки. Таке скорочення називають "пологовими переймами". Воно супроводжується розширенням шийки матки, розривом зародкового мішка, витіканням амніотичної рідини.
Пологи відбуваються у три стадії.
I. Скорочення матки поширюється зверху донизу, поступово підсилюючись і проштовхуючи дитину крізь шийку матки. При цьому шийка матки розширюється, а перерви між скороченнями стають меншими. Перша стадія завершується, коли шийка матки набуває розміру голови дитини.
II. Голова і тіло дитини проходять крізь піхву, і дитина з'являється на світ. Пуповину перев'язують у двох місцях і перерізають між цими місцями. При цьому дитина повністю втрачає фізіологічний зв'язок з матір'ю і починає самостійно дихати.
III. Протягом наступної години матка зазнає різкого скорочення, плацента відокремлюється і виходить крізь піхву. Крововтрата під час пологів у середньому не перевищує 350 мл.
Збільшення під час вагітності молочних залоз пов'язане з розвитком їх секреторних ділянок, однак виділення молока не відбувається внаслідок пригнічення процесу лактогенезу (утворення молока) прогестероном, який міститься у крові. Після пологів рівень прогестерону знижується і починається лактація - процес виділення молока. Жіноче молоко містить жир, лактозу, різні білки, які добре засвоюються організмом немовляти. Одного материнського молока достатньо для того, щоб дитина щоденно добирала маси 25-30 г. Відразу ж після пологів грудні молочні залози виділяють рідину жовтуватого кольору - молозиво. У ньому мало жиру і багато білків.
Вважається, що разом з молозивом організм дитини одержує і від матері антитіла.
У матерів, які годують немовлят (особливо після перших пологів), часто трапляється захворювання молочної залози - мастит. Ознаками його є підвищення температури тіла, інколи до 39 °С, головний біль, затвердіння залози, її почервоніння і збільшення в об'ємі. У цьому випадку необхідна негайна консультація лікаря. Молочній залозі надають підвищеного положення, ні в якому разі не можна здавлювати її бюстгальтером. Добре накласти компрес з горілкою. Народна медицина рекомендує компрес з евкаліптовою олією.
Оскільки процеси обміну речовин під час перебігу вагітності повністю змінюються, необхідний особливий режим для майбутньої матері. У перші три місяці вагітності зародок особливо чутливий до дії несприятливих факторів. Так, плацента протягом дев'яти місяців успішно створює бар'єр для антитіл матері і дитини, але нездатна затримувати різні хімічні речовини, якими можуть бути і ліки. Вживання ліків, особливо антибіотиків, шкідливо впливає на плід. Небезпечні й інфекційні хвороби, на які може захворіти мати.
Життя жінки під час вагітності повинне бути спокійним. Не припускається виконання важкої фізичної роботи, швидке ходіння, біг. Якщо вагітність проходить нормально, лікар рекомендує спеціальні фізкультурні вправи. Слід пам'ятати, що стрибок, навіть з

 
 

Цікаве

Загрузка...