WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Що можна собі навіяти - Реферат

Що можна собі навіяти - Реферат

образів, що викликають потепління обличчя, чи їхнє уявне відтворення не дає потрібного ефекту, слід, заплющивши очі, наблизити обличчя до настільної лампи (або лампу до обличчя) на таку відстань, щоб виникло відчуття приємного тепла в нижнійчастині обличчя, а потім, відсунувшись, згадати (уявити) це тепло. Після де: кількох таких тренувань потрібне відчуття з'явиться за рахунок одного лише уявлення про тепло, яке випромінює ця лампа.
От ви і ознайомилися з тим, як вимикаються всі "п'ять ламп" - п'ять м'язових груп. У результаті виникає стан приємного заспокоєння. Він і фіксується спеціальною формулою: "Стан приємного (повного, глибокого) спокою". Залежно від якості заспокоєності можна використовувати поняття "приємний", "повний" або "глибокий" спокій.
Але, як уже говорилося, будь-які слова в процедурі самонавіяння повинні супроводжуватися відповідними уявними образами. Які ж образи можна використовувати для цієї формули спокою? Тут рекомендується подумки бачити гладку однотонну поверхню світло-блакитного, м'яко-зеленого або сіруватого кольору. Ці тони, як відомо, діють заспокійливо на нервову систему. Уявний образ такої поверхні - "екрана спокою" - відіграє роль своєрідного індикатора, що свідчить про настання вираженого заспокоєння в головному мозку. Якщо ж на поверхні екрана рухаються різні точки, плями, лінії, якщо він сам раз у раз змінює свій вигляд, це свідчить про те, що головний мозок ще не досяг справжнього спокою, що в ньому ще збереглися вогнища збудження, що заважає спокою.
Дуже важливо по-справжньому добре опанувати формулою спокою - так, щоб, думкою вимовляючи її, впевнено вводити головний мозок у необхідний ступінь пасивності, що є основою першого головного механізму в дії самонавіяння. Суб'єктивно така пасивність відчувається як приємний дрімотний стан, коли головний мозок стає підвищено готовим до сприйняття всього того, що необхідно міцно зафіксувати в пам'яті.
І от тепер, коли всі м'язи стали слухняними, коли дрімотний стан міцно утримується під контролем спокійної уваги, наступила черга для вивчення тієї формули психом'язового тренування, що, хоча й освоюється останньою, але потім назавжди залишається найпершою. Формула ця звучить так: "Я розслаблююся і заспокоююся". Використовується вона в такий спосіб: при уявному проголошенні займенника "Я" роблять глибокий вдих і
одночасно напружують впівсили, ніби солодко потягуючись, усі м'язи тіла відразу. Після 3-4 секундної затримки напруги і вдиху всі скорочені м'язи миттєво розслаблюють і на тлі спокійного, уповільненого видиху осмислюють дієслово "розслаблююся". Потім на легкому вдиху думкою проговорюють сполучник "і", а на уповільненому, спокійному видиху - слово "заспокоююсь".
Увага при слові "розслаблююся" повільно "переглядає" один по одному всі м'язи - рук, ніг, тулуба, шиї, обличчя, у яких уже почнеться процес розслаблення в силу раніше проведених тренувань. Осмислюючи слово "заспокоююся", увагу спрямовують до того місця організму, що найбільше турбує в цей момент, і зупиняються над ним, подібно плямі світла від ручного ліхтарика. Якщо, припустимо, ниє хворий зуб, то, зупинивши над ним свою спокійну увагу й осмислюючи одночасно слово "заспокоююсь", можна домогтися зменшення почуття болю. У тих же випадках, коли ніщо конкретно не турбує, увагу рекомендовано зупиняти над областю серця чи думкою бачити екран заспокійливого кольору, як при формулі спокою.
Треба сказати, що ті формули, які вам уже відомі та які спрямовані на розслаблення і зігрівання п'яти м'язових груп, відіграють роль попередніх. На них ті, хто займається, вчаться переводити уявні образи у відповідні фізичні відчуття і налагоджують зв'язки між мозком і м'язами. Коли цей процес починає реалізовуватися цілком чітко (а це при щоденних систематичних заняттях настає через 5-10 днів), попередні формули заміняються на остаточні, у яких бажаний результат уже констатується. Так, наприклад, якщо попередня формула для рук "Мої руки розслаблюються і теплішають", то її остаточний варіант такий: "Мої руки повністю розслаблені... теплі... нерухомі...".
Уявний образ нового слова "нерухомі" звичайно пов'язується з виглядом і відчуттям приємного заціпеніння, що в остаточній формулі для м'язів тулуба повинно поширюватися тільки на його задню поверхню, щоб самовикликана нерухомість не сковувала природних дихальних рухів грудної клітки та живота.
Використання остаточних формул приводить до дуже глибокого заспокоєння. Тільки недоцільно переходити до них, поки добре не засвоєні попередні формули.
А тепер зберемо воєдино всі формули психом'язового тренування. От вони:
1. Я розслаблююся і заспокоююся.
2. Мої руки розслаблюються і теплішають.
3. Мої руки повністю розслаблені... теплі... нерухомі.
4. Мої ноги розслаблюються і теплішають.
5. Мої ноги повністю розслаблені... теплі... нерухомі.
6. Мій тулуб розслаблюється і теплішає.
7. Мій тулуб повністю розслаблений... теплий... нерухомий.
8. Моя шия розслаблюється і теплішає.
9. Моя шия повністю розслаблена... тепла... нерухома.
10. Моє обличчя розслаблюється і теплішає.
11. Моє обличчя повністю розслаблене... тепле... нерухоме.
12. Стан приємного (повного, глибокого) спокою.
У процесі оволодіння самонавіянням за методом ПМТ кожну попередню формулу, що викликає два відчуття-розслабленості й тепла, можна осмислювати по два, чотири, шість разів підряд. Причому робити це треба дуже неквапливо, навіть у спеціально уповільненому темпі і, звичайно, з відповідними інтонаціями. Якщо ж, наприклад, слово "заспокоююся" вимовляти швидко і бадьорим тоном, то ніякого корисного ефекту не буде. У день, особливо спочатку, рекомендується тренуватися 4-6 разів, по 5-10 хвилин у кожне заняття. Потім можна рідше, в силу зайнятості, але обов'язково хоча б один раз на день, найкраще безпосередньо перед відходом до сну.
Як тільки попередні формули (але вже без напруги м'язів і затримок вдиху) почнуть викликати чіткі відчуття розслабленості і тепла, що звичайно настає в середньому після тижня регулярних тренувань, можна переходити на остаточні формули і користуватися тільки ними.
На 12 формул повного варіанта ПМТ при їх неквапливому уявному проказуванні потрібно 7-10 хвилин і всього лише 4-5 хвилин на скорочений варіант, що складається з 7 формул:
1. Я розслаблююся і заспокоююся.
2. Мої руки повністю розслаблені... теплі... нерухомі.
3. Мої ноги повністю розслаблені... теплі... нерухомі.
4. Мій тулуб повністю розслаблений... теплий... нерухомий.
5. Моя шия повністю розслаблена... тепла... нерухома.
6. Моє обличчя повністю розслаблене... тепле... нерухоме.
7. Стан приємного (повного, глибокого) спокою. Ці формули надалі можна звести до трьох:
1. Я розслаблююся і заспокоююся.
2. Усі мої м'язи повністю розслаблені... теплі... нерухомі.
3. Стан приємного (повного, глибокого)

 
 

Цікаве

Загрузка...