WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Що можна собі навіяти - Реферат

Що можна собі навіяти - Реферат

яскравіше вимальовується уявний образ. Усю формулу розслаблення і зігрівання рук треба пропустити через свій мозок три-п'ять разів підряд, роблячи це дужеповільно й акуратно.
У процесі заняття самонавіянням увага, залишаючись увесь час спокійною і ненапруженою, утримується одночасно на обох руках і повільно "переглядає" їх окремо, перевіряючи ступінь розслаблення і потепління, а потім зупиняється на розслаблених і теплих кистях та пальцях. У цій процедурі увагу можна порівняти променем від кишенькового ліхтарика, який то рухається, то зупиняється, і його світлою плямою, що виникає на тій поверхні, на яку цей промінь спрямований. Роль ліхтарика в цьому
порівнянні (а точніше, ліхтариків) відіграють очі, так би мовити, уявний погляд. Якщо увага в якийсь момент зникає і з'являються інші, сторонні думки, треба спокійно, не дратуючись, повернути її на те місце, до того процесу, від якого вона втекла і, не кваплячись, спокійно продовжувати процедуру самонавіяння далі.
У більшості тих, хто займається самонавіянням, уже на першому занятті руки досить чітко розслаблюються і теплішають. Але щоб розвинути і закріпити досягнутий результат, необхідно щодня тренуватися-грати своїми м'язами й відповідними психічними процесами (словами, їх уявними образами, увагою) хоча б по 3-5 хвилин кілька разів на день, причому останній раз-у постелі перед нічним сном. Тут слово "грати" вжите спеціально, тому що заняття психом'язовим тренуванням повинні йти саме як гра, а не як нудна, надокучлива робота. Суть цієї гри-торування шляхів від головного мозку, де зароджується відповідний слову уявний образ, до м'язів, де цей психічний процес переходить у заплановане фізичне відчуття розслабленості й тепла. За допомогою такої гри робляться дуже важливі кроки, спрямовані на підпорядкування мозку, мисленню нашого фізичного самопочуття, що потім можна буде змінювати не тільки в плані розслаблення й зігрівання, але й у будь-якому іншому, наприклад, для позбавлення почуття болю, голоду тощо. І, звичайно, чим частіше займатися такою грою, чим серйозніше до неї підходити, тим скоріше вона дасть не тільки бажаний результат, але і почне приносити почуття своєрідного задоволення.
Досвід свідчить про те, що якщо займатися психом'язовим тренуванням згідно з поданими рекомендаціями, то вже через кілька днів зникає необхідність у напрузі м'язів на вдиху і свідомій регуляції дихання. Ці чисто фізичні процеси виконують роль лише допоміжних і згодом стають непотрібними. Так само, як, наприклад, стають непотрібними будівельні риштовання після спорудження будинку. І самонавіяння стає чисто психічною процедурою: сказали про себе "Мої руки розслаблюються і теплішають", думкою побачили ці процеси, і м'язи відразу стають роз-слабленими й теплими. От з цього моменту вже можна говорити про те, що почалося використання справжнього самонавіяння, що зроблено перший, але дуже важливий крок до уміння занурювати себе в самовикликану дрімоту, у корисний спокій, перший крок у мистецтво володіти собою.
Перше заняття аутотренінгом за методом ПМТ описано настільки докладно тому, що всі інші групи м'язів розслаблюються і зігріваються за тими ж правилами, що і руки. Структура формул залишається попередньою, лише міняється назва м'язової групи. Отже, переходимо до засвоєння наступної формули: "Мої ноги розслаблюються і теплішають".
Напружувати м'язи ніг треба так: на вдиху носки повільно тягнуть на себе й одночасно напружують у половину максимальної сили ("натягають") м'язи литок, стегон і сідниць. При цьому потрібно думкою вимовити "Мої ноги..." і тримати їх образ у фокусі своєї спокійної уваги. Через 3-4 секунди напругу швидко скидають і на уповільненому, спокійному видиху починають думкою проговорювати слово "розслаблюються", супроводжуючи його відповідним уявним образом процесу розслаблення. Переконавшись, що розслаблення хоча б трохи проявилося,, роблять легкий вдих, думкою вимовляють на його тлі сполучник "і", а потім одночасно зі спокійним, уповільненим видихом думають слово "теплішають", уявляючи процес зігрівання м'язів.
Формула для м'язів тулуба "Мій тулуб розслаблюється і теплішає" виконується в такий спосіб: на вдиху повільно напружують м'язи живота, грудей, спини, як при команді "струнко!", а на уповільненому, спокійному видиху м'язи миттєво розслаблюються, як після команди "вільно!", що супроводжується відповідними уявними образами. Уявлення про тепло може бути всіляким, залежить від особистого досвіду. Увага, як завжди, спокійна і ненапружена, повинна повільно "оглядати" м'язи спини, бічних поверхонь тулуба, живота і грудей, сприяючи їхньому розслабленню й зігріванню. На початку занять, якщо виникнуть труднощі, слід контролювати тільки одну з поверхонь тулуба - передню чи задню.
Потім включаються м'язи шиї відповідно до формули "Моя шия розслаблюється і теплішає". Шийні м'язи виділені в самостійну групу тому, що при розумовому стомленні, як показали спеціальні дослідження, ця група м'язів виявляється дуже напруженою. Знімаючи напругу, ми даємо можливість відпочити втомленому мозку. Напружувати шию для наступного розслаблення треба так - втягти голову в плечі, а їх трохи підняти й затримати в такому положенні на висоті вдиху протягом 3-4 секунд. Після скидання напруги, що, як завжди, йде одночасно з початком спокійного, уповільненого видиху, відчуття розслаблення, що розтікається, проявляється дуже чітко. Уявні образи розслаблення і тепла добираються з індивідуального досвіду. Якщо шия погано зігрівається, треба теплим шарфом обгорнути її так, щоб вона зігрілася, потім шарф зняти і уявити, що тепло зберігається. Повторивши таку процедуру підряд 5-6 разів, можна буде досить добре відчути тепло в цій групі м'язів за рахунок уявного образа шарфа.
І, нарешті, остання група - м'язи обличчя, розслаблення яких здійснюється за допомогою формули "Моє обличчя розслаблюється і теплішає". Хоча ці м'язи за своєю масою набагато менші за інші м'язові групи, від обличчя в силу цілого ряду причин йде в головний мозок дуже великий потік імпульсів. От чому для досягнення заспокоєності, для занурення в само-викликану дрімоту дуже важливо вміти розслабляти й зігрівати м'язи обличчя.
У процесі вивчення аутотренінгу їх напружують незначно: на вдиху треба злегка насупити чоло, примружити очі, трішечки стиснути зуби та губи. Підчас наступного розслаблення, що йде на тлі спокійного, уповільненого видиху, м'язи чола і навколо очей ніби розгладжуються, а зуби та губи злегка розтискаються. Так виникає "маска спокою", яка значною мірою зменшує напругу в головному мозку.
Зігрівати потрібно тільки нижню частину обличчя, ту, яка розташована нижче очей, - це дозволить уникнути неприємних відчуттів в очних яблуках і голові. Уявні образи тут можуть бути найрізноманітнішими, Використання негативних емоцій у практиці самонавіяння заборонене.
У тих випадках, коли пам'ять не зберегла корисних

 
 

Цікаве

Загрузка...