WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Чим ми відрізняємося від тварин? - Реферат

Чим ми відрізняємося від тварин? - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
ЧИМ МИ ВІДРІЗНЯЄМОСЯ ВІД ТВАРИН?
Людина все своє життя ставить перед собою все нові и нові цілі, прагне до них, вимагає уважного до себе ставлення, мотивовано висуває права на щастя і любов, але при цьому не забуває і про свої обов'язки. Коли ж у людини нічого не виходить, порушуються плани, не вдається налагодити стосунки з оточенням, вона впадає у відчай. Чи здатна тварина на відчай, якщо не знаходить "спільну" мову з людиною, чи може самостійно і послідовно йти до поставленої мети, щоб, досягши її, потім нестримно радуватися, чи здатна вона співпереживати? Звичайно, не будемо сперечатися, що багато домашніх тварин здатні на відданість, розуміння, самопожертву заради хазяїна, але все-таки тут вони керуються інстинктами, але зараз ми говоримо не про це.
На наш погляд, існують деякі якості, що відрізняють нас від тварин:
" відповідальність за себе та інших;
" усвідомленість;
" творчість;
" прагнення до пізнання і самовдосконалення.
Але і з людьми тут виникають проблеми. Деякі з перелічених якостей у несвідомих людей відсутні, наприклад, вони прагнуть перекласти свої обов'язки на плечі інших, уміють вчасно збрехати, при необхідності знаходять собі виправдання і т. ін.
Щоб навчитися відповідати за свої думки, емоції, почуття і вчинки, потрібно, насамперед, навчитися перестати виправдовувати себе. Необхідно прийняти себе таким, який є, зі світлими і темними сторонами, відмовитися від прагнення здаватися! кращим, ніж є, і, припинивши виправдовувати себе, сказати самому собі: "Я, тільки я і ніхто інший, відповідаю за себе, свої думки, емоції, почуття і вчинки. Я, і тільки я, відповідальний за все, що зі мною відбувається і буде відбуватися". :
Здавалося б, усе це само собою розуміється. Але якщо чесно глянути на своє життя, то можна побачити, що там трішечки схитрував, там - уник покарання, там - ледь-ледь прибрехав, там - переклав відповідальність і т. ін.
Слід запам'ятати, що тварини не відповідальні за себе, вони керуються інстинктами й генетичними програмами, а людина, на відміну від тварини, зобов'язана відповідати за себе, свої думки та вчинки.
Людині притаманна усвідомлюють. Звичайно, не завжди наші дії усвідомлені, дуже багато наших вчинків-наслідок закладених у нас програм. Коли ми діємо, дотримуючись тієї чи іншої програми, яка закладена в нас батьками, іншими людьми, державою, ми діємо на рівні тварини, тому що тварина не усвідомлює своїх учинків, нею керують інстинкти. Щоб вийти на рівень людини, необхідна усвідомленість, що приводить людину до волі, причому не до зовнішньої, а внутрішньої.
Якщо говорити про творчість, то тваринам вона теж притаманна (згадаймо, які складні гнізда вистилають лелеки, які "будинки" будують бобри), але вона проявляється тільки в межах, закладених генетичними програмами. Справжня ж творчість- привілей людини.
Прагнення до пізнання і самовдосконалення у тварин відсутнє. Якщо цієї якості немає в людини - чи далеко вона, у такому випадку, відійшла від тварини?
Крім всього іншого людина має безліч прав: право вибору, право на щастя, право бути коханою, право мати власну думку, відмінну від інших.
1. Право вибору. Кожна людина має повне право вибирати самостійно, як їй жити, чим займатися, ким працювати, у що вірити і кого любити. Власне кажучи, якщо людина своїм вибором не заподіює шкоди (фізичної, матеріальної, психологічної) іншим людям, то вона має повне право на вибір, подобається комусь іншому чи ні. Нав'язування того чи іншого вибору в якій сфері тепер трапляється нерідко, але якби тільки навчання, куди гірше, коли людину змушують робити те, чого не хоче. Особливо часто це практикується у стосунках між та дітьми, а також між однолітками. Давайте ж будемо право вибору інших людей і насолоджуватися тим, що і можемо вибирати.
2. Право на щастя. Кожна людина має право бути щасливою, і реалізація цього права найчастіше залежить від нас самих, а не від якихось зовнішніх обставин.
3. Право бути коханою. Будь-яка людина має право бути коханою, але для того, щоб використовувати це право, необхідно виконувати обов'язок-кохати і любити самому. Згадаємо й: "Хто любить, той любимий...".
4. Право мати власну думку, відмінну від інших. Нам часто не подобається, коли хтось (особливо близькі нам моди) думає не так, як думаємо ми. Як бачимо, у таких випадках у нас живе атавізм первісної (чи тваринної) стадності, коли для вживання необхідна була однаковість, і той, хто був "білою вороною", відчужувався. Але на рівні людини необхідно приймати, що будь-яка людина має право думати так, як вона хоче, навіть якщо її думка йде врозріз із загальноприйнятою і вона є в цьому Відношенні "білою вороною". Подумайте про те, як було б нудно кити, якби всі думали однаково (до чого прагне будь-яка тоталітарна держава). Ніяких дискусій, ніяких суперечок, усі як один, Світ розмальований однією фарбою-сірою. Чи не краще, коли світ різнобарвний?
Обов'язки людини
1. Обов'язок любити. Кожний з нас має дуже великий запас енергії любові. Це та енергія, яку необхідно витрачати, щедро віддавати ближнім, тому що вона завжди повертається сторицею. Але, на жаль, багато людей проходять свій Життєвий шлях, так і не розтративши енергії любові, з віком же все більше й більше відчувають душевний неспокій і невдоволення собою, що згодом позначається і на здоров'ї. Мав рацію Альбер Камю, який сказав: "Не бути коханим - це всього лиш невдача, не кохати - от нещастя".
2. Обов'язок мислити. На жаль, рідко буває, щоб дитину вчили не тільки необхідним знанням, але ще й умінню мислити. Навчити дитину мислити можуть як батьки, так і шкільний учитель. Так, великий російський філософ О. Ф. Лосев писав: "...жвавий розум може робити нас працівниками життя, невтомними ентузіастами в досягненні цілей, позбавляє нас нудьги, зціляє неврастенічні лінощі і тюхтійство, побутову дратівливість і порожнечу капризів, виганяє невір'я у СВОЇ сили і підводить до здорового суспільного мислення.
Хочеш мислити - кидайся в безодню думок. От і почнеш мислити. Спочатку, звичайно, ближче до берега тримайся, а потім і подалі запливай.
3. Обов'язок діяти. Цим обов'язком багато хто з нас зневажає, але ж для творчості зовсім не обов'язково бути людиною мистецтва. Діяти - це не тільки створювати безцінні шедеври, відкривати досі невідомі формули, запускати в космос супер нові ракети. Кожний може діяти на своєму рівні, на своїй роботі, вдома, у класі, з молодшим братом чи сестрою. У будь-якій справі потрібно вміти знайти творчий підхід, щоб її виконання було не нудне й буденне, а сповнювалося енергією й азартом.
4. Обов'язок жити по совісті. У кожного своє розуміння совісті, тоді як же вивести якийсь спільний критерій? Напевно, буде правильним сказати, що людина, яка не розвивається духовно, постійно живе в конфлікті зі своєю совістю. Ніяка, навіть блага, мета не виправдає підлого вчинку, зрадництва, брехні, завжди знайдутьсязасоби, що відвернуть від небажаних дій.
5. Обов'язок не насильства (фізичного, психологічного, енергетичного). Світ, у якому ми живемо, як це не неприємно усвідомлювати, все-таки наповнений насильством. Насильство проявляється всюди: у відносинах держави і людини, у взаєминах людей між собою, у школі, сім'ї і серед близьких людей. Сумно те, що багато випадків насильства ми просто не помічаємо, тому що привчені

 
 

Цікаве

Загрузка...