WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Темпераменти - Реферат

Темпераменти - Реферат

темпераментних структур дуже широкий. До того ж цілеспрямовані вправи здатні до певної міри змінити і саму структуру, тому не кваптеся з висновками. Так тільки чи варто змінювати? Адже в кожнім з основних типів темпераментів можна знайти чимало привабливих рис. Недарма німецький психолог минулого століття В. Вундт зазначав, що в буденному житті потрібно бути сангвініком, під час важливих подій - меланхоліком,враження, що глибоко зачіпають наші інтереси, вимагають холеричного темпераменту, а виконати власні рішення найкраще зможе флегматик.
Треба мати на увазі, що однакові формули можуть характеризувати різних людей. Скажімо, при темпераментній структурі СХМФ в однієї людини С = 18 балів, а в іншої -10. Ясно, що в першої сангвінічний темперамент яскраво домінує, а в другої виражений набагато слабкіше. Та й загальна сума значень характеристики, що називається темпераментною потужністю, у них різна. Тому робити висновки про передбачувані "зони успіху" можна поки лише загалом.
Потужність кожної складової в структурі темпераменту змінюється протягом життя, і за цим показником можна судити про можливості людини. Припустимо, зараз у вашій формулі М = 18,Х=14, С = 10 і ? = 6. Звідси ясно, що ви, явно виражений меланхолік, можете поводитися і як флегматик. Але якщо це протриває занадто довго, то можливе психологічне переванта-ження з фатальними наслідками.
Тепер порівняйте колишні уявлення про власні можливості з тим, що ви довідалися. Можете здійснити експеримент, що допоможе глянути на себе з боку. Запропонуйте кому-небудь із близьких друзів відповісти на питання цього тесту від вашого імені. Розбіжності оцінок дадуть вам привід для міркувань.
Довгий час психологи вважали, що темперамент незмінний протягом життя. Останні дослідження показали, що він може мінятися, хоча і повільно. Східні психологи навіть вважають, що в результаті певних вправ може відбутися повна перебудова темпераменту.
Як би там не було, але сьогодні можна говорити вже не просто про зміну темпераменту, але і про закони цих змін. Наприклад, виявлений так званий "закон сімки", відповідно до якого більш-менш помітні зміни в темпераментній структурі людини відбуваються в періоди, перехідні від одного семиріччя до іншого. Найяскравіше це спостерігається, наприклад, близько 7 років, коли закінчується дитинство, і між 14 і 21 роками, коли підліток стає дорослим. Наступний період, закінчуючись в 28 років, знаменує соціальну адаптацію. Критичний вік між 49 і 56 роками. У цей час відбувається вікова перебудова.
Звичайно, межі ці рухливі, але тенденція загальна для всіх. Адже темпераменти змінюються насамперед тому, що змінюється сам організм, його фізичні можливості. Рухливий холерик з роками може стати зовні невідрізнимим від флегматика, і лише спеціальні тести допоможуть розпізнати пристрасті, що вирують у ньому. А сучасні засоби саморегуляції (правильний режим роботи і життя, володіння прийомами психологічного захисту від перевантажень) можуть допомогти меланхоліку набути рис сильного типу. У всякому разі, дані спостережень свідчать про те, що між 42 і 56 роками в деяких чоловіків такі меланхолійні риси, як тривожність, недовірливість, труднощі вибору, починають поступатися місцем рисам, властивим сангвініку чи флегматику.
Можна поставити собі запитання: а чи потрібно в тому випадку, якщо мені не до душі мій темперамент, змінювати його на інший? Можна сміливо відповісти-це необов'язково. Адже властивий нам темперамент - природний. У цьому випадку, з одного боку, буде задоволена потреба в зміні, а з іншого, збережеться природність, що є однією з важливих умов збереження здоров'я. Знаючи свої можливості, особливості темпераменту, неважко визначити, у якій галузі у вас якнайкраще підуть справи. Потім, спираючись на свої сильні сторони, розвиваючи слабкі, можна швидше досягти успіху.
Щоб вам було трохи легше працювати над "облагороджуванням" власного темпераменту, вашій увазі пропонуються деякі поради, розроблені К. Дінейкою для людей з тим чи іншим темпераментом.
1. Холерик - і емоційний, і активний над міру, тому свої бажання і пориви він повинен раніше "процідити крізь сито критичної думки", щоб не помилитися у виборі тактики, що веде до активної, але одночасно і складної діяльності, не кривдячи і не зачіпаючи навколишніх чи підлеглих. Треба зазначити, що виховувати дітей-холериків не так вже просто, вони мають потребу в терплячому і гуманному ставленні до себе. Репресії і тиск на них викликають часом ненависть того, кого виховують. Це зауваження варто враховувати і стосовно холериків-дорослих, на яких дружини (чи чоловіки) хочуть впливати з виховною метою.
2. Сангвінік досягне великих результатів, якщо буде менше переживати, а більше діяти цілеспрямовано, а задумане чи задане буде доводити до кінця. Нагородою за його працю в галузі самовдосконалення буде або м'язовий ріст (від фізичної праці, занять спортом), або творчий (для людини мистецтва, літератури і для кожного, хто працює з творчістю і завзяттям).
3. Флегматик має урівноважений набір емоцій і активності, але він повинен пускати їх "у хід" не на зменшених обертах, тому що може потрапити в розряд тих, хто до добра і зла "ганебно байдужий". Сам по собі настрій умиротворення може поступово затягти в обломовщину (їсти, пити та спати).
Діти-флегматики повинні з раннього віку виробляти в собі чуйність і бути більш діяльними.
4. Меланхолік, що прагне стати активно-повноцінним, повинен уникати самоаналізу і спогадів про образи. Він повинен навчитися переключати увагу на надання допомоги іншим у трудовій і побутовій сфері. У вільний час йому варто захоплюватися активною діяльністю. А якщо долає меланхолія, корисно виконати комплекс фізичних вправ і прийняти контрастний душ.
Напевно хтось з вас не втримається від спокуси перевірити за допомогою вищеописаних тесле своїх знайомих. Вважаємо не зайвим попередити ентузіастів, що справа ця не тільки цікава, але і небезпечна. У кращому випадку ви ризикуєте зіпсувати другу настрій, у гіршому - посваритися. Відомий так званий "парадокс оцінки": чим вона об'єктивніша, тим більш неохоче її сприймають. Народ з цього приводу висловився простіше й більш афористично: правда очі коле. Тому, інтерпретуючи результати відповідей, варто враховувати особливості конкретних людей і з неприємною для них інформацією поводитися обережно.
Якщо захочете порівняти темпераменти різних людей, то пам'ятайте, про що ми вже говорили: не буває "гарних" і "поганих" структур. І герой, і лиходій можуть мати однакову формулу. Мова тут йде не про здібності особистості, ії моральні чи ділові якості -для їх виявлення є інші методики, - а всього лише про характерні для конкретної людини способи досягнення цілей. Які ці цілі - питання інше.

 
 

Цікаве

Загрузка...