WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Темпераменти - Реферат

Темпераменти - Реферат

приймаючи рішення. Але, на відміну від меланхоліка, обходиться без сторонньої допомоги.
Діапазон характеру флегматика досить широкий. Залежно від середовища і виховання з нього може вирости або великийледар, або цілеспрямований борець.
Меланхолік. Це слабкий тип, і тому ми приділимо йому трохи більше уваги. Для нього характерні нерішучість, невпевненість, труднощі вибору, висока емоційна чутливість і вразливість. Він швидко виснажується і повільно відновлює сили. Схильний до побоювань із приводу і без приводу, важко вступає в контакти з незнайомими людьми. Меланхолік пасивний, тривожний. Найменша неприємність здатна вивести його з рівноваги. Голос у нього тихий, мовлення уповільнене. Він уникає публічних виступів. Воліє підкорятися правилам і авторитетам, часто схильний до вселяння. Напередодні яких-небудь змін у житті хвилюється, нерідко даремно. За свідченням тих же "Темпераментів", основне заняття меланхоліка-"стояти перед дзеркалом і розглядати свій млявий язик".
Він не боєць і воліє плисти вільно на життєвих хвилях. Якщо опиняється у складних умовах, то йому нелегко впоратися з новими задачами. Те, що змете зі шляху холерик, не помітить флегматик, обійде сангвінік, як правило, стає перешкодою для меланхоліка. Він губиться, опускає руки, і в такі моменти йому дуже потрібні співчуття і підтримка оточення. Втім, у справжнього меланхоліка потреба в цьому майже постійна. Але помиляється той, хто вважає меланхоліка ні на що не здатним. Він чудовий працівник, коли для цього створені необхідні умови, наявні точні інструкції, а його самого заохочують і підтримують. Але навіть у сприятливих умовах меланхолік буде працювати не на межі своїх можливостей.
Меланхоліка порівнюють з чутливою фотоплівкою, для якої згубне сильне світло. Цьому темпераменту протипоказані сильні чи довготривалі подразники. Але такий недолік компенсується важливою перевагою - великою чутливістю нервової системи. Слова "Коли рядок диктує почуття, він на сцену шле раба" написані меланхоліком. Вірші про Прекрасну Даму-теж. Меланхоліками були Гоголь, Чайковський.
Але, звичайно ж, меланхоліки сильні не тільки в літературі й мистецтві. Переваги цього темпераменту виявляються, наприклад, у професіях, що вимагають великої уваги в умовах примусового ритму діяльності, - перекладач-синхроніст, авіадиспетчер.
Схильність до тривоги теж має позитивний аспект: меланхолік запасливий і завбачливий. Тому якщо ви збираєтеся провести канікули чи відпустку в поході, то запросіть і його: він допоможе звести неприємні пригоди до мінімуму.
Меланхоліку треба знати можливі небезпеки в зв'язку з власним темпераментом і вміти Їх уникати.
Одна з головних - робота, що суперечить його характеру. Безумовно, навчання і виховання зіграють свою роль, і людина буде успішно виконувати справу, але ціна за невластиве йому поводження може бути занадто висока. Меланхоліка досить важко розворушити, зате потім йому погано вдається контролювати свої емоції і поведінку. Тому він більше за інших має потребу в навичках психологічного захисту від перевантажень - не тільки фізичних, але й інтелектуальних, емоційних.
Однак куди частіше в людях поєднуються риси всіх чотирьох темпераментних типів, один із яких виражений сильніше, а інші - слабкіше. Тому ми будемо говорити вже не про темперамент, а про вашу темпераментну структуру, що містить у собі всі типи. Щоб її визначити, вам пропонується виразити свою згоду (високі бали) чи незгоду (низькі бали) із наведеними твердженнями. Система балів від 0 до 10.
1. Перед якою-небудь важливою для мене подією я починаю нервувати.
2. Я працюю нерівномірно, ривками.
3. Я швидко переключаюся з однієї справи на іншу.
4. Якщо потрібно, я можу спокійно чекати.
5. Мені потрібні співчуття і підтримка, особливо при невдачах і труднощах.
6. З рівними я нестриманий і запальний.
7. Мені неважко зробити вибір.
8. Мені не доводиться стримувати свої емоції, це виходить само собою.
Підрахуйте значимість кожного з властивих вам типів темпераментів за формулами: М=1 +5
Відповідні символи - М, С, ?, ? - запишіть у порядку зменшення значущості. Символи з однаковими значеннями пишіть один під іншим. Ви одержали так звану пріоритетну формулу, наприклад МХСФ. її власника в першу чергу характеризують меланхолійні риси, тому його умовно можна назвати меланхоліком. Слабкіше виражені ознаки холерика, сангвініка і флегматика.
Майте на увазі, що ніяке поєднання не можна вважати свідомо поганим чи гарним. Ці побутові поняття отут не підходять. Стендаль, мабуть, поквапився з категоричними твердженнями, що більшість меланхоліків прославилися своїми творами, холерик -це тип великих людей, а флегматик-врятована від суму посередність. Флегматиками були, наприклад, байкар Крилов і полководець Кутузов. Тому бажано говорити лише про те, наскільки ваш темперамент відповідає тій справі, якою ви маєте намір займатися.
Якщо на першому місці вашої пріоритетної формули стоїть С, то це дозволяє припустити, що вас буде супроводжувати успіх у сфері організації і керування. Сангвінічні задатки корисні всюди, де потрібні мобільність, уміння швидко переключатися на інші справи.
? на вершині темпераментної ієрархії характеризує людину, здатну вирішувати ті ж задачі, що і сангвінік, але з великими схильностями до стратегічної діяльності. Керівнику високого рангу, що приймає важливі стратегічні рішення? - директору заводу, полководцю-у першу чергу необхідні флегматичні риси (це, звичайно, не закон, а скоріше правило, що допускає чимало винятків: Суворов, наприклад, був сангвініком). Йому протипоказані як поспішність, так і довгі коливання у відповідальний момент, невиправданий оптимізм чи перебільшення труднощів.
? означає, що людина мало пристосована для самостійної управлінської роботи, їй більше підходить робота точна, нехай і кропітка, але зате така, що не потребує ініціативи, рішення практичних задач з багатьма невідомими. Для секретаря-машиніста на першому місці бажані ознаки меланхоліка. У цій роботі цінуються точність у поєднанні з дипломатичністю. Однак серед меланхоліків нерідко зустрічаються і непогані керівники. У такому випадку їм доводиться за це платити своїм здоров'ям. Знаючи засоби психологічного захисту, про які в нас йшлося вище, витрати можна звести до мінімуму.
X-перевага холеричних рис обіцяє успіх у роботі, де цінуються наполегливість і нестриманість. Особливо добрі результати досягаються в тому випадку, якщо ця невгамовна активність збалансована обґрунтованістю і незворушливістю флегматика, тобто у формулі за X йде Ф. Першопрохідникам, що обживають суворі краї, що переборюють перешкоди, на перших місцях пріоритетної формули потрібніше всього X і С.
Проте діапазон кращих сфер діяльності для всіх без винятку

 
 

Цікаве

Загрузка...