WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Темпераменти - Реферат

Темпераменти - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Темпераменти
Незворушний тугодум Собакевич, непередбачений життєлюб Ноздрьов... Прізвища цих літературних героїв уже належать до розряду загальних. Класики залишили нам не тільки їхні яскраві характери, але і художній опис чотирьох класичних темпераментів. Вони всім відомі: холерик-позначимо його для стислості (X), сангвінік (С), флегматик (Ф), меланхолік (М). Іншими словами, гоголівські Ноздрьов (С) і Собакевич (Ф), шекспірівські Отелло (X) і Гамлет (М). Чи, якщо завгодно, історичні особистості в тій же послідовності темпераментів - Наполеон, Кутузов, Пушкін, Гоголь.
Нагадаємо, що темпераментом (у перекладі з лат. - "суміш, узгодженість") називають уроджені особливості людини, що визначають характер її психіки, - ступінь урівноваженості, емоційної рухливості. Темперамент не слід плутати з характером, що являє собою поєднання найбільш стійких, істотних особливостей особистості та який проявляється в звичках, манері поведінки, складі розуму, у ставленні до подій, що відбуваються.
Темперамент виявляється в поведінці людини, її ставленні до себе і світу навколо. Доброта і жорстокість, лінощі й працьовитість, акуратність і неохайність - усе це риси характеру. У його основі лежить темперамент.
В. П. Павлов класифікував типи вищої нервової діяльності в такий спосіб:
нестримний-процеси збудження, гальмування сильні, рухливі, але неврівноважені; притаманний холерикам;
жвавий-сильні, рухливі, врівноважені; притаманний сангвінікам;
спокійний-сильні, врівноважені, але малорухомі; притаманний флегматикам;
слабкий-процеси слабкі, неврівноважені, малорухомі; притаманний меланхолікам.
Розглянемо кожен із цих типів докладніше.
Холерик. Це запальна нестримна людина. "Жартів не розуміє. Усіх терпіти не може", -так характеризує її А. П. Чехов у своїх "Темпераментах". Рухлива, ініціативна, але, на відміну від упевненого в собі сангвініка, самовпевнена. Тому її ідеї, часом цікаві, недодумані до кінця. Нетерпляча, і якщо захопиться, то її важко зупинити; але в той же час, вона швидко перенасичується цією справою, тому в її роботі спостерігається циклічність. Легко дратується і нескоро заспокоюється. Прямолінійна у стосунках з іншими.
Чекання здатне вивести її з рівноваги. Невдачі - теж, і вона або гарячково діє, або впадає в апатію. Для неї взагалі характерна така мінливість. То вона надто говірка - не зупинити, то слова з неї не витягнеш. Передбачити, як поведеться холерик у новій обстановці - дуже важко. Швидко переходить з радості до суму, від сміху до гніву.
Намагаючись якомога швидше одержати результат, починає випереджати події, метушитися. Не може дочитати цікавий детектив, не заглянувши в кінець, щоб довідатися, чим все скінчиться.
Рухи швидкі, рвучкі: не бере, а хапає, не кладе, а кидає. Пам'ятаєте, як Пушкін характеризував Петра І - теж, до речі, холерика - напередодні бою: "...він весь, як Божа гроза". У будь-яку хвилину готовий зірватися з місця і кудись мчатися. Схоплює інформацію на льоту, швидко запам'ятовує, навіть не встигнувши усвідомити.
Його ділові якості: бойовий, задерикуватий, готовий перебороти труднощі на шляху до мети. У критичні моменти може працювати довго і нестримно. У цей час його здатність до концентрації сил вища за всякі похвали.
Для цього психологічного типу характерні часті зриви. Особливо гнітить його необхідність стримувати свої почуття і надмірну активність. Невроз, неврастенія - от характерні для холерика хвороби. Але він може навчитися тримати себе в руках і в деяких межах діяти за типом інших сильних темпераментів - сангвініка, флегматика. Однак це протипоказано: нервові витрати надто великі.
Сангвінік. Сильний тип, добре володіє собою, врівноважений, рухливий, легко пристосовується до умов життя, що змінюються. Він справляє враження людини рішучої, оптимістичної, упевненої у своїх силах. Часто пропонує якісь ідеї і домагається їхнього здійснення. У важких ситуаціях стає більш зібраним і цілеспрямованим, не втрачаючи при цьому почуття гумору. Легко збуджується і заспокоюється, тому що добре вміє стримувати свої емоції. Мова швидка, голосна, з живими інтонаціями й мімікою. У дитинстві часто буває ватажком серед однолітків, здатним організовувати їх на ризиковані справи. Легко вступає в контакти і подорослішавши: він з тих, кого називають компанійським. Любить жарти, дотепний, життєрадісний, вразливий.
Він більше схильний до рішення тактичних задач, що, однак, не виключає і здібностей стратега: Наполеон, наприклад, був сангвініком.
Його смаки й інтереси непостійні. Він "постійний у своїй мінливості", стверджує Чехов. Якщо робота здається нецікавою, то сангвініку відразу ж стає нудно і його продуктивність помітно падає. Але зате він завзятий, якщо захопиться справою. Коротше кажучи, представника цього типу можна назвати працездатним, але не завжди працьовитим.
У професійному плані сангвініку найбільше відповідає робота, що вимагає швидкої реакції й урівноваженості. Тому, напевно, його коник-організаторська робота. Професію намагається вибирати таку, котра зв'язана з розмаїтістю умов, вражень, вимагає широкого діапазону здібностей.
Згодом достоїнства сангвініка можуть обернутися своєю про-тилежністю. Оптимізм, життєрадісність часом перетворюються в зубоскальство і нестримний потяг до розваг. Прагнення до лідерства погрожує перейти в потребу підкоряти собі більш слабких у психологічному відношенні людей.
Але в сангвініка є гарна підмога в боротьбі з власними недоліками - урівноваженість. Підкріплена увагою досвідченого педагога, вона допоможе уникнути цих небезпек.
Флегматик. Спокійний і незворушний, його впевненість базується на знаннях і розрахунку. Він терплячий, витриманий, має велике самовладання, витривалий. Нетовариський, повільний, не любить змін у своєму житті, недостатньо гнучкий, йому потрібен час для розгойдування, для переключення на іншу діяльність.
Флегматик говорить в основному про їжу, не любить марнослів'я. Йому не далека заповзятливість, однак пропонувати нову ідею схильний тільки після ретельного зважування всіх "за" і "проти". Ніяка невдача не здатна вивести його із себе. Для нього це цілком рядові життєві неприємності. Здатний працювати рівномірно і довго навіть у несприятливих умовах. Перш ніж діяти, подумає про можливі перешкоди, про те, як їх перебороти.
Його ділові якості: наполегливий і завзятий трудівник. Висо-копродуктивний у роботі, що вимагає тривалого і методичного підходу і холоднокровності. Він стратег і постійно звіряє свої дії з перспективою. Врівноважений, його важко скривдити чи вивести із себе. Уміє чекати. Мова його спокійна, без емоцій. "Вічно серйозний, тому що ліньки сміятися...". До нової обстановки пристосовується повільно. Нерідко довго коливається,

 
 

Цікаве

Загрузка...