WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Таємниці всередині нас ми дорослішаємо - Реферат

Таємниці всередині нас ми дорослішаємо - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Таємниці всередині нас
ми дорослішаємо
Над проблемами підліткового віку працює безліч психологів і соціологів. У цей період у юнаків і дівчат відбувається зміна поглядів, ріст самосвідомості. Це важкий вік не тільки для батьків, викладачів, але і для самих підлітків.
Чим же займаються психологи, а чим соціологи? Психолог вивчає поведінку підлітків різних соціальних груп, виявляє між ними спільні риси (форму поведінки, реагування, систему взаємин з дорослими й однолітками, пошук їх спільних задач і т. ін·.). Соціолог знаходить і підкреслює відмінності (національні, класові, соціальні) підлітків. Разом, соціологи і психологи, розробляють загальну теорію підліткового періоду розвитку.
Що ж відрізняє цей період дорослішання? Вчені встановили, що підліткова криза тісно пов'язана зі статевим дозріванням, умовами виховання і соціальними факторами. Безумовно, суспільство диктує певну модель поведінки. Підліток опановує певні знання, у нього формуються власні погляди щодо окремих видів діяльності, суспільних цінностей, культури суспільства. У результаті, нове покоління виступає вперед зі своїми правами і поглядами, що не завжди відповідають поглядам суспільства. У цей період підліток ніби стає новим структурним елементом, з яким дорослі (тобто суспільство) намагаються знайти спільну мову.
Як правило, підліткова криза відбувається в зіткненнях з дорослими й однолітками. Розглянемо спочатку стосунки підлітка з дорослими. З дитинства його вчать, що поведінка дорослих пов'язана з тими речами, які заборонені дітям. Він часто чує: "От виростеш...". І ось він виріс! Він переймає модель поведінки дорослих, має власне уявлення про навколишню дійсність, йому і так складно, але дорослі або ігнорують його спроби вия-вити самостійність, або вступають у конфлікт, бажаючи, щоб він ще затримався в "дитинстві". Але ж він засвоював певні правила поведінки, готувався стати повноцінним членом суспільства. Тепер же дорослі не хочуть "приймати" його у своє коло, рахуватися з його думкою.
Потрібно зрозуміти, що в цей період нестійкість поведінки підлітка викликана ще і тим, що розширилося коло спілкування і коло інтересів, але разом з цими позитивними сторонами виростає й одна важлива причина, що призводить до психологічних зривів: відсутність ясності, розгубленість перед майбутнім. У цей момент підліток має потребу в розумінні з боку дорослих, у їхньому м'якому корегуванні його поглядів і планів на майбутнє, у всебічній підтримці.
Але не завжди все проходить гладко. Дорослі живуть за виробленим ними певним життєвим планом, що не завжди збігається з уявленнями дитини, яка орієнтується на принципи улюблених героїв книг і фільмів. Підліток наочно зіштовхується з протиріччями між реальними вчинками дорослих і тим, що "проповідує" культура, релігія, політика. Звідси в нього виникають нервові зриви, відмовлення від спілкування з дорослими, які чинять "не так, як вимагає того їхня мораль".
У стосунках з однолітками - не простіше. Характерні риси підліткового етапу - дратівливість, збуджуваність, чутливість, сором'язливість, агресивність, схильність до крайніх суджень і оцінок, прагнення до самостійності, неприйняття поглядів, думок і вимог батьків. Підліткова фаза в дівчаток припадає на 11- 16 років, у хлопчиків - на 14-17 років.
До 11-12 років підліток прагне бути в колективі, із усіма, виражаючи при цьому своє "я", але не пригнічуючи при цьому інших. До 15 років його участь стає більш вибірковою: в одних справах і ситуаціях він більш активний, в інших - пасивний. У спільній справі, що зібрала підлітків разом, величезне значення мають:
* спільна задача, поставлена перед ними, і спільна їй підпо-рядкованість;
* рівноправність та ініціативність кожного;
* розуміння діяльності кожного члена колективу;
* спільний для всіх соціальний стан;
* визнання загального лідера.
Спільне проведення часу, ідеї і цілі допомагають кожному знайти своє місце в колективі, визначають становище кожного в команді. Тим самим задовольняється потреба кожного у визнанні себе іншими й самоствердженні.
Природно, що в будь-якому класі формується група учнів, що якоюсь мірою втілює в собі систему цінностей однокласників {до речі, у молодших класах це ще не так виражено, як у старших). Таке угруповання складає основне мікросередовище підлітка, у межах якого здійснюється його життєдіяльність. Угруповання може бути закритим чи відкритим. Закрите не допускає вливання в нього нових учасників, відкрите - здатне видозмінюватися, при цьому, як правило, воно задіює всіх учнів класу. Група-лідер звичайно "задає темп" руху всьому класу.
У підлітковому віці на перший план у спілкуванні виходять особистісні якості кожного. Поступово зростає значення і позашкільного спілкування, де вони найбільш повно виявляються.
У13-14 років підлітки починають по-іншому оцінювати себе. Вони більш критично розглядають свої недоліки, яких, на їхню думку, у них більше, ніж добрих якостей. У цей період особливо приділяється увага якостям мужності й інтелектуальним перевагам. В оцінці кожного практично відсутнє уявлення про власну зовнішність (її недоліки, достоїнства), зате є оцінка стилю поведінки, емоційних проявів характеру, тобто нестриманість, терпимість, бурхливе сприйняття подій і т. ін. Підліток уже самостійний у своїх судженнях, аргументує свою точку зору. Для нього на перший план виходять взаємини не тільки з однолітками, але і з дорослими.
У цей період хлопчики намагаються підкреслити свою мужність, беруться за справи, що вимагають фізичних зусиль, але, як правило, часто залишаються незадоволеними собою. Основні недоліки, які називають самі підлітки цього віку,-лінощі, відсутність режиму й організованості, відсутність сили волі й послідовності вчинків, нерівний характер. Дівчатка ж величезну увагу приділяють своїй зовнішності, для них стають найбільш важливі особливості їхньої особистості, що виявляються в спілкуванні з іншими людьми.
У цей же період підлітки виділяють з числа своїх однолітків того,

 
 

Цікаве

Загрузка...