WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Сон – найдорожче у світі - Реферат

Сон – найдорожче у світі - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Сон - найдорожче у світі"
А ЯК ВИ СПИТЕ?
Сон - це фізіологічний стан відпочинку та спокою, при якому робота свідомості припиняється майже повністю. Найкраще засинати при рівномірному диханні й з позитивними емоціями - це прекрасні передумови для здорового сну.
Коли ми поперемінно дихаємо то через одну ніздрю, то через іншу, наша нервова система ніяк не може заспокоїтися. А раз так, то який тут сон.
Тепер щодо позитивних емоцій. Оскільки ви зрозуміли, що сон необхідний для вашого здоров'я, виходить, щоразу перед сном ви будете думати тільки про одне: як скоріше заснути, а не про те, чому вас так рано поклали спати. Оце і є ті позитивні емоції, про які мова йшла вище.
Ліжко не повинно бути занадто м'яким, як, скажімо, у принцеси на горошині з відомої казки Ганса Крістіана Андерсена. (До речі, вона тому і спала погано, що в неї було занадто м'яке ліжко. А не через те, що їй підіслали горошину. Подумайте самі, хіба можна відчути настільки дрібний предмет через 40 матраців? Таке можливо хіба що в казці.)
Коротше кажучи, м'яке ложе ніколи не допомагає м'язам відпочити. Чи не тому навіть цар Петро Перший завжди спав на дерев'яній лавці, застеленій ковдрою?
Але ліжко не повинно бути й занадто твердим. Інакше від тривалого лежання на твердому будуть стискатися м'язи та кістки. І тоді ваші м'язи не будуть відпочивати, а кістки не зможуть рости.
Укриватися бажано вовняною ковдрою, під голову класти тільки одну подушку, але досить м'яку, щоб вона не тиснула на голову й вуха. Не можна підкладати подушку під плечі, тому що м'язи тоді не будуть розслаблюватися.
Для більш швидкого засинання і щоб сон був більш повноцінним, перед сном потрібно по можливості якнайбільше розслаблювати свої м'язи. Коли м'язи розслаблені, то для відновлення їхньої працездатності потрібна значно менша кількість енергії.
Якщо вам не удасться розслабити відразу всі м'язи, треба зробити це поступово: почати з ніг, потім те ж зробити з руками, потім із м'язами живота, спини та, що особливо важливо, із м'язами шиї. Справа ось у чому: якщо м'язи шиї напружені, то активно працює головний мозок. А при активному мозку заснути завжди важко.
Якщо людина добре виспалася, зранку очі в неї так і світяться, настрій відмінний, самопочуття бадьоре.
Як позбутися безсоння?
Розлади сну - досить часте явище. Вони спостерігаються в 43 % міських жителів. Ті чи інші порушення сну виявляються або самостійно, або супроводжують найрізноманітніші захворювання.
Розлади сну мають три основні форми, нагадаємо їх: утруднене засинання, неглибокий поверхневий сон із частими пробудженнями та раннє пробудження. Як правило, наслідком цих порушень є недостатня тривалість сну.
Існує залежність між розладами сну та різними захворюваннями. Справа в тім, що тільки перебуваючи у стані глибокого сну, організм починає виробляти речовину інтерлеукін, що мобілізує нашу імунну систему і стежить за тим, щоб "клітини-вбивці" організму спрямовували свою силу на віруси та клітини раку. Без інтерлеукіну людина більш піддана захворюванням.
Крім того, організм людини використовує нічний сон як свого роду сеанс краси, під час якого посилено утворюються нові здорові клітини. Старі клітини відмирають, унаслідок чого шкіра довгий час залишається гладкою і м'якою. При розладах сну шкіра "прокидається" сірою і млявою, а це - ідеальна передумова для її передчасного старіння. Як стверджують учені, тривалий і регулярний сон сповільнює процес старіння організму.
Перш ніж говорити про методи, що сприяють відновленню нормального сну, хотілося б зазначити і те, що саме поняття "нормальний" сон для різних людей може бути різним. Є люди, яким легше засинати пізно вночі й прокидатися пізно зранку ("сови"), є ті, хто лягає рано спати та рано встає ("жайворонки"), є і ті, хто може і рано лягати, і пізно, вставати також і рано, і пізно. Комусь для сну вистачає п'яти годин, комусь вісім, а комусь не-обхідні всі 10 годин відпочинку. І якщо вам не вдається заснути о дев'ятій годині вечора, це зовсім ще не означає, що у вас безсоння. Цілком можливо, що ваші природні ритми такі, що вам легше засинати ближче до півночі, і замість того, щоб витрачати час на марні спроби заснути чи, ще гірше того, "труїти" себе снодійним, -займіться чим-небудь корисним або ж просто по-читайте книгу, подивіться телевізор.
Як же боротися із розладами сну? Вашій увазі пропонується кілька способів, що допоможуть відновити повноцінний сон. Комусь може допомогти і який-небудь один з нижче описаних методів, а комусь, можливо, знадобиться комплексний підхід. Не вживайте снодійних хімічних препаратів, спробуйте краще описувані тут природні методи.
Методи боротьби з безсонням
За годину до сну можна зробити півгодинну прогулянку на свіжому повітрі в повільному темпі, прийняти теплу ванну, або ж, навпаки, прийняти 10-хвилинну прохолодну повітряну ванну - кому що більше підходить.
Для кращого засинання можна застосовувати формули са-монавіювання. Розслабившись, промовляти про себе такі фрази (нижче пропонуються приблизні формули самонавіювання):
Спокій і розслаблення охоплюють мене.
Мені легко і приємно, блаженство розливається в мені.
Думки поступово йдуть.
Усе тіло розслаблене, дихання спокійне, рівне.
Я відчуваю волю і легкість у всьому тілі.
Мені добре та спокійно, блаженство розливається в мені.
Усе занепокоєння, хвилювання, тривоги залишили мене.
Мені напрочуд спокійно, вільно, легко.
Плавно, поступово, поволі занурююся в стан бажаної дрімоти.
Я перебуваю у стані приємної дрімоти, я розчиняюся в блаженстві.
Я засинаю... засинаю... засинаю...
Кожну з цих фраз спочатку повторюють по 3-4 рази, надалі, коли засинання прискориться, достатньо буде й однократного їх проголошення.
Цікаву методику застосування самонавіювання пропонує К.І.Мировський:
1. Я зручно влаштувався, закрив очі (пауза). Ніякі думки і турботи мене не хвилюють (пауза). Я запросто відпочиваю і мені приємно відчувати поступово наступаючу млявість тіла.
2. Музична пауза (1-2 хвилини).
3. Я входжу в роль актора. Мені доручено уявити людину, що засинає, а потім людину, яка глибоко і спокійно спить. Процес засинання я образно уявляю, я ніби перевтілююся, я ніби бачу себе у блаженному сні.
4. Музична пауза (2-3 хвилини).
5. Образ сплячої людини стає моїм акторським станом. Я душевно й тілесно відпочиваю. Мене відвідують приємні образи. Я мов літаю у просторі внутрішньої тиші (пауза). Зовнішні подразники не досягають моєї свідомості. Вони десь далеко, і я їх не сприймаю.
6. Музична пауза (3-5 хвилин).
7. Я продовжую відігравати роль сплячої людини, і мене хилить усе сильніше до сну (пауза).
8. Подих легкий (пауза). М'язи тіла розслабилися. Розслабилися і м'язи обличчя (пауза). Розслаблено щелепу. М'язи язика й під'язичні м'язи мляві (пауза). Розслабилися м'язи гортані, м'якого піднебіння.В очах немає ні найменшої напруги (пауза).
9. Я відпочиваю й усе глибше занурююся в сонну дрімоту. Час немов зупинився і відпочиває разом зі мною.
10. Музична кінцівка, тиха, заколисуюча.
Примітка: можна із упевненістю сказати, що використання музики підійде не всім. Для когось більш ефективним може бути промовляння наведеного вище тексту без музичного супроводу.
Загальні рекомендації, що сприяють здоровому й міцному сну
Деякі натуральні продукти діють на організм людини як заспокійливий засіб: гвоздика, кмин, імбир, цибуля, шкірка апельсина, шавлія, цукор.
Для поліпшення глибини сну фахівці рекомендують не пізніше 22 години вжити один із таких продуктів: сік гарбуза з медом; одну столову ложку олії; склянку кефіру чи кисляку; сік свіжих овочів; морквяний сік з медом; компот із ягід чи чорносливу; чайний гриб; джем з кураги, інжиру і

 
 

Цікаве

Загрузка...