WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Сновидіння — сенс чи марення? - Реферат

Сновидіння — сенс чи марення? - Реферат

хибність своїх попередніх висновків.
Остаточна відповідь на питання про біологічне значення сновидінь, про те, чи дійсно вони потрібні для збереження здоров'я дотепер не сформульована.
Порушення сну
Коли відбувається збій у ритмі роботи різних органів і систем, спостерігається розлад сну. Таке порушення важко не визначити: людина не може заснути, а якщо засинає, то важко, занурюється в поверхневий сон, але при цьому часто пробуджується. Безсоння, як правило, викликає нервова перевтома, напружене чекання і хвилювання, розумова робота, читання, шумні ігри. Розлад сну також викликають паління і постійне вживання алкогольних напою. З безсонням дуже важко боротися. Насамперед, необхідно нормалізувати свій день, правильно поєднати працю з відпочинком, регулярно займатися зарядкою і проводити спокійні прогулянки пішки на свіжому повітрі.
Для того, щоб приходити в школу бадьорим і життєрадісним, необхідно лягати спати і вставати зранку в один і той же час. Не рекомендується робити домашні завдання допізна, за 1,5-2 години до сну відкладіть всі підручники вбік, включіть телевізор або тиху, заспокійливу музику. Не потрібно наїдатися перед сном, інакше насняться кошмари, і сон буде важким, а ранок не принесе радості. Якщо в будинку є собака, добре б вивести її на прогулянку, та й самому прогулятися. Спати найкраще в провітреній кімнаті, а в теплий час року - при відчиненій на ніч кватирці. Піжама повинна бути вільною, легкою і зручною. Для того щоб заснути, не слід закривати голову подушкою або ковдрою. Усіх цих рекомендацій легко дотриматися.
Усього відомо три види розладів сну:
1. Періодичний розлад сну викликається особистими переживаннями чи самопочуттям, а також впливом навколишнього середовища. Нормальному зануренню в сон можуть перешкодити біль у якій-небудь частині тіла, шум за стіною або на вулиці, нове місце нічлігу (готель, незнайомий будинок), переїдання, вживання на ніч міцного чаю, кави чи алкогольних напоїв, нервове навантаження, переживання після прочитаного або побаченого по телевізору, яскраве освітлення й ін. Щоб сон нормалізу-вався, необхідно позбавитися подразника, що викликав занепокоєння чи в майбутньому уникати його повторення.
2. Уявне безсоння, при якому людині здається, що вона не спить, усю ніч активна, насправді ж вона занурюється в поверхневий сон і часто пробуджується.
3. Важкий розлад сну частіше викликається психічними порушеннями, важкою хворобою чи тривалою нервовою перенапругою. Це порушення супроводжується важким засинанням з постійними перервами глибокого сну. У цьому випадку рекомендується відвідати психотерапевта, тому що снодійні засоби не лікують і не дають такого відпочинку організму, який дає повно-цінний сон.
Що таке гіпноз?
Першим дослідникам гіпнозу здавалося, що гіпнотичний стан дуже нагадує сон. Тому його і назвали частковим сном, або штучним. Цей термін вживався як у популярній, так і в науковій літературі аж до наших днів. Але виявилося, що енцефалограми гіпнотичного стану людини не дуже схожі на енцефалограми сну. їх практично не можна відрізнити від енцефалограм активного стану. У них може виявлятися така ж частота і така ж амплітуда біоритмів мозку, як і в стані ясної свідомості.
Отже, спроба звести гіпноз до відомого всім нам стану сну не увінчалася успіхом. Усе раптом стало менш зрозумілим й у той же час більш цікавим.
Гіпнотичний сон являє собою гальмування діяльності кори. Однак у комплексі з даними електрофізіологічних і поведінкових досліджень реакцій людини і тварин у різних умовах Їхнього перебування вони прямо вказують на те, що гіпноз - це не сон, тому що на деякі ділянки кори гальмування не поширюється. Але якщо гіпноз не є сном у звичайному нашому розумінні, то саме собою напрошується питання: "А що ж у такому випадку він собою являє?" Відповідь на це питання з урахуванням сучасних знань про психофізіологічні й нейрофізіологічні механізми мозку може бути наступною. Гіпноз є видозмінений психологічний стан, обумовлений зниженням припливу сигналів з м'язів тіла. У цьому стані головний мозок набуває особливо сприятливих умов як для сприйняття інформації і закріплення й в системах пам'яті, так і для полегшення керування практично усіма функціями організму.
Поміркуйте самі. На одній з павловських клінічних серед, аналога сучасних робочих нарад, які проводилися регулярно по середах, співробітник академіка В.П.Павлова І.О.Нарбутович оголосив результати такого експерименту. У помічника аптекаря вирішено було перевірити пам'ять у звичайному стані та під гіпнозом. Коли досліджуваного до введення в гіпноз запитали, скільки видів лік зберігається в аптеці, то виявилося, що він може назвати від 5 до 7 найменувань. Це саме середній обсяг пам'яті людини, здатної усвідомлено відтворити те, що вона сприйняла за допомогою зору чи слуху. Потім працівника аптеки загіпнотизували, і знову попросили згадати, з якими ліками він має справу. Під гіпнозом помічник аптекаря зміг відтворити в різні дні практично без усяких труднощів від 145 до 147 найменувань препаратів. Як потім виявилося, в аптеці знаходилося 150 найменувань лік, тобто усього 3-5 найменувань не змогли спливти в пам'яті загіпнотизованого, але ж у звичайному стані він згадував усього 5-7 назв. Разюча картина, чи не правда?
Але це не єдиний випадок, відомий ученим, що свідчить про проникнення за допомогою гіпнозу в закутки пам'яті людини, у володіння несвідомих психічних процесів.
Тут, звичайно, може виникнути питання: "А чи не можнаспробувати проводити всілякого роду навчання під гіпнозом?"
І от що виявилося насправді. Під час гіпнозу приспаний за вказівкою гіпнотизера дійсно може швидко вивчати напам'ять вірші. Однак далі спостерігається така картина. Якщо його розбудити, то він не тільки не в змозі переказати їх напам'ять, але навіть не впізнає матеріал, що заучувався. Цікавий, проте, у цій справі такий факт. В активному, цілком свідомому стані та ж сама особа особливо легко вивчає ці вірші.
Про що свідчать ці факти? Вони, як ми думаємо, вказують тільки на одне. А саме, що сліди збуджень у структурах мозку, сформовані в процесі сприйняття інформації під гіпнозом, зберігаються десь у пам'яті. Але для Їхнього пожвавлення у свідомості потрібен додатковий поштовх.
У стані гіпнозу фахівцям не тільки вдається ввести підвищені обсяги різних видів інформації в мозок, але і відновити пам'ять при її втратах у результаті різних нервово-психічних захворювань.
Оскільки під гіпнозом можна оживити забуті враження, деякі західні фахівці з розслідування злочинів порушують питання про впровадження його в криміналістичну практику. Вони думають, що у свідків з поганою пам'яттю в гіпнотичному стані істотно покращаться спогади і таким чином зросте об'єктивність і точність їхніх показань.
Однак, як повідомляє журнал "У світі науки", Американська медична асоціація ставить під великий сумнів корисність "гіпнотичних спогадів" в аналогічних випадках. Справа в тому, вважає ця комісія, що люди під гіпнозом хоча і повідомляють більше інформації, ніж у звичайному стані, але спогади їх можуть містити масу неточностей. Нерідко подібні неточності в спогадах свідків під гіпнозом викликаються практично невловимими змінами ходу думок загіпнотизованого навідними запитаннями того, хто допитує. Тому комісія рекомендує використовувати гіпноз тільки на стадії розслідування справи.
От як, виявляється, буває. У своєму мозку ми носимо все - і добре і погане, - нерідко самі не знаючи про це. І тільки спеціальним ключем, таким, наприклад, яким з повним правом може .вважатися гіпноз, можна відчинити двері відповідних сейфів центральної нервової системи, щоб глянути на ті скарби, які зберігає пам'ять людини.
За допомогою гіпнозу дослідникам психіки вдається впливати не тільки на пам'ять, але і на багато інших вищих функцій головного мозку. Зокрема, на емоції, мислення, різного роду поведінкові акти.
Дослідників цікавить, за допомогою яких ще засобів і прийомів можливе проникнення в архіви нашого мозку? Що вони зберігають? Чи є межа заповнення їх інформацією? Якого роду інформація краща для закріплення в пам'яті?
Ці та багато інших питань у наш час привертають пильну увагу вчених. Відповіді на них можуть виявитися надзвичайно плідними у вирішенні ряду проблем не тільки педагогіки й медицини, але й техніки. Зокрема, при розробці нових типів комп'ютерів і роботів. Але це особлива розмова, що стосується іншої галузі знань.

 
 

Цікаве

Загрузка...