WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Розпорядок дня школяра - Реферат

Розпорядок дня школяра - Реферат

манера роботи стає для нього звичною і змінити її, навіть при бажанні дуже важко. Таким чином, основна умова успішної роботи-уміння працювати інтенсивно, з повною віддачею сил. На виконання уроків доцільно витрачати:
у І класі І годину
у 2-му 2,5 години
у 3-4 класах 2 години
у 5-6 класах 2,5 години
у 7-му класі до 3 годин
у 8-10 (11) класах до 4 годин
Школярі повинні прагнути не виходити за межі рекомендованого часу. Відомий російський педагог К. Д. Ушинський говорив, що у дитини, яка довгий час зайнята підготовкою уроків, слабшають пам'ять і увага, знижується успішність. Додамо до цього, що надзвичайно тривалі заняття недобре позначаються на загальному розвитку дитини, шкодять здоров'ю. Школярі, які витрачають надмірно багато часу на уроки, менше бувають на свіжому повітрі, недостатньо рухаються, систематично недосипають, не дивно, що в них розвивається перевтома, - загальна слабість, сонливість чи, навпаки, легка збудливість, нервозність, головні болі.
А чи не шкідлива інтенсивна розумова робота для молодого організму школяра? - іноді запитують батьки. Справа в тому, що в пропонованому дозуванні завдань враховані вікові можливості учнів. Більш того, проведені останнім часом дослідження учених-гігієністів, фізіологів і психологів свідчать про те, що ці можливості використовуються далеко не повністю. Так що думати, начебто виконання шкільних завдань може виявитися для дитини роботою "на межі", немає ніяких підстав. Крім того, відомо, що для досягнення успішних результатів у якій-небудь діяльності, у тому числі навчальній, необхідні певне напруження, зусилля, подолання труднощів, тому що без цього не може бути руху вперед.
Ви, мабуть, звернули увагу, що класична шкільна парта похила. Це створює більш зручне положення книги щодо очей. У домашніх умовах можна використовувати спеціальну підставку промислового виробництва чи зроблену самим; можна просто підкласти під край книги, яку читають, товсті зошити чи іншу книгу. Нахил книги, яку читають, не повинен перевищувати 45 градусів.
Читання не буде вимагати сильного напруження зору, якщо відстань від очей до книги буде в середньому не менше ЗО см. Вона дорівнює приблизно довжині руки від ліктя до кінчиків пальців.
Учні зі зниженою гостротою зору при читанні й писанні, щоб уникнути зорового стомлення, повинні обов'язково користуватися окулярами відповідно до рекомендацій лікаря.
Для того щоб очі відпочивали, потрібно, відвівши їх від об'єкта роботи, спрямувати вдалину, це корисно для м'язового апарата очей. Крім того, при тривалій зоровій напрузі можна застосовувати спеціальний комплекс вправ для відпочинку очей. Протягом 1 хвилини треба поморгати і, відхилившись на спинку стільця, спокійно посидіти. Це поліпшує водопостачання очей, сприятливо впливає на зорові функції
При короткозорості після 20-25 хв. роботи рекомендується робити 10-хвилинну перерву, при високому її ступені після ??? 5 хв. роботи -10 хв. відпочинку.
Особливу увагу необхідно звернути на організацію правильного й достатнього освітлення. Під час вечірніх занять і в похмуру погоду необхідно, крім загального освітлення кімнати, використовувати настільну лампу потужністю не менше 75 Вт.
Істотне значення має також розташування джерела світла. Якщо воно знаходиться праворуч чи позаду, то тінь від руки пишучого буде заважати; розташоване спереду, воно сліпить очі працюючого. Джерело світла слід розташовувати ліворуч і трохи спереду. Щоб уникнути прямого потрапляння променів світла в очі бажано мати лампу із захисним абажуром.
На працездатність школяра можуть несприятливо впливати й інші фактори. У задушливій, надмірно натопленій кімнаті, до того ж при шумі, який створює включений радіоприймач чи телевізор, утома настає раніше. Перед початком виконання уроків необхідно провітрити кімнату, усунути по можливості все, що може відволікати й заважати.
Напружена робота без відпочинку, без перерв не може довго бути ефективною. Зовсім неправильно вчиняють ті батьки, які вводять правило: "Не виходь із-за столу, поки не зробиш усі уроки!" Треба вміти не тільки продуктивно працювати, але й раціонально відпочивати. Під час виконання домашніх завдань дуже важливо правильне чергування праці та відпочинку. Через кожні 40-45 хв. занять влаштовувати короткі (10-15 хв.) перерви для відпочинку з виконанням фізичних вправ, що швидко відновлюють працездатність.
Під час виконання фізичних вправ треба дихати носом глибоко і ритмічно. На цей час бажано відчиняти вікно чи кватирку.
При тривалій роботі авторучкою, олівцем пальці кистей рук мають потребу в спеціальній гімнастиці. Описані нижче вправи не тільки послужать активним відпочинком для стомлених пальців, але й збільшать їхню рухливість та силу.
Вправа 1. Стиснути пальці в кулаки та зробити кругові рухи кистю вліво, потім управо.
Вправа 2. Із силою стискати і розтискати пальці, поки вони не втомляться.
Вправа 3. Випрямити пальці, великий палець відвести вбік і проробити ним кругові рухи спочатку вліво, потім вправо.
Вправа 4. Випрямити пальці. Одночасно згинати й розгинати дві перші фаланги.
Вправа 5. Роз'єднати прямі пальці та, починаючи з мізинця, послідовно (віялоподібним рухом) стиснути всі пальці в кулак. Потім, починаючи з великого пальця, повернутися у вихідне положення (розігнути пальці).
Вправа 6. Стиснути пальці в кулак. Спробувати розгинати й згинати окремо кожен палець. Прагнути до того, щоб всі інші залишалися зібраними в кулак.
Вправи можна виконувати сидячи, поставивши лікті на стіл. Кожну вправу повторюють 10-15 разів. Закінчивши гімнастику, слід потрясти розслабленими кистями йзробити масаж пальців, погладжуючи їх від кінчиків до зап'ясть.
Практика засвідчує, що школярі старших класів нерідко нерівномірно щодня завантажені самостійними навчальними заняттями. Нерівномірність навантаження підлітків так велика, що в один із днів, справді, важко виконати всі завдання як слід, якщо починати готувати їх тільки напередодні.
Домашні твори школярам задають, як правило, заздалегідь. Учням доводиться протягом досить тривалого часу знаходити можливість попрацювати над ними серед своїх щоденних справ. Усе це, природно, вимагає від них уміння планувати свій час протягом декількох днів, тижня. Школярі старшого і середнього віку повинні вміти досить реально оцінювати свої можливості та чітко уявляти, скільки часу буде потрібно їм на підготовку завдань з кожного предмету. Знаючи це, вони можуть приступити до тижневого планування. Спочатку слід визначити, які з днів тижня порівняно менше, а які більше завантажені. Найкраще це зробити, склавши тижневий розклад самостійних занять. Тоді відразу ж виявляється, які з днів тижня завантажені більше, а які менше. Після цього вже зовсім неважко встановити, які з уроків, що задаються на "важкі" дні, можна буде зробити заздалегідь, у "легкі" дні. Крім того, учні зможуть з'ясувати, у які дні залишається більше вільного часу, що може бути використаний для підготовки домашнього твору чи повторення великого за обсягом матеріалу.
Після цього можна скласти робочий план на всі дні тижня із зазначенням часу, що відводиться на виконання кожного завдання. Щоб втілити його в життя, потрібно строго дотримуватися двох основних правил: приступати до самостійних навчальних занять у запланований час і в процесі роботи по можливості не

 
 

Цікаве

Загрузка...