WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Репродуктивна система людського організму - Реферат

Репродуктивна система людського організму - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Репродуктивна система людського організму"
Великі й важливі зміни відбуваються в організмі людини в період статевого дозрівання і проявляються вони в змінах зовнішності, самопочуття і настрою, а також в інтенсивності розвитку і формування органів репродуктивної системи. Вивчення анатомічної будови і функцій свого організму допоможе краще зрозуміти й оцінити цей важливий період у житті кожної людини.
Чоловічі статеві органи включають такі анатомічні елементи: внутрішні - яєчка (чоловічі статеві залози), їх протоки, придаткові статеві залози та зовнішні - мошонка та статевий член (пеніс).
Сім'яники (яєчка) являють собою дві залози округлої форми, у яких виробляються сперматозоїди і синтезуються чоловічі статеві гормони (андроген і тестостерон). Вони розташовані в мошонці, яка виконує захисну функцію. Чоловічий статевий орган (пеніс) знаходиться в нижній частині лобкової частини. Утворений губчатою тканиною, що омивається кров'ю двох великих артерій і має здатність при збудженні заповнюватися кров'ю, збільшувати пеніс у розмірах, змінюючи кут нахилу (ерекція). Пеніс має тіло і голівку, покриту складкою шкіри і слизовою оболонкою, яку називають "крайньою плоттю".
Уретра, або сечівник, - це тонка трубка, що з'єднується із сечовим міхуром і сім'явиносними протоками яєчок. Через неї сеча і сперма виводяться назовні.
Сім'явиносні протоки-дві тоненькі трубки, по яких сперматозоїди, попадають з яєчок в сім'яні пухирці, де вони накопичуються і дозрівають.
Простата, або передміхурова залоза, - м'язовий орган, у якому виробляється рідина білого кольору, яка, змішуючись зі сперматозоїдами, утворює сперму. При скороченні м'язів простати сперма виштовхується назовні через уретру. Це називається еяколяцією.
Жіночі статеві органи включають такі анатомічні елементи: внутрішні - яєчники, маткові або фалопієві труби, матку, піхву - і зовнішні - малі та великі статеві губи, клітор, гімен (дівоча пліва).
Яєчники-дві залози, що нагадують за формою і розмірами велику квасолю. Вони розташовані по обидва боки матки в нижній частині черевної порожнини жінки. У яєчниках розвиваються жіночі статеві клітини - яйцеклітини - і синтезуються жіночі статеві гормони-естрогени. Яйцеклітина дозріває в маленькому пухирці яєчника 24-30 днів, після чого пухирець розривається, і яйцеклітина виходить у маткові труби. Це називається овуляцією.
Маткові труби з'єднують порожнину матки з яєчниками. У фалопієвих трубах відбувається запліднення яйцеклітини сперматозоїдом.
Матка - це порожнистий м'язовий орган, вистелений зсередини слизовою оболонкою.
Матка з'єднується з фалопієвими трубами та піхвою. Коли запліднена яйцеклітина потрапляє до матки, вона занурюється в слизову оболонку, прикріплюючись до стінки матки. Тут і розвивається зародок, а пізніше плід. Незапліднена яйцеклітина виходить з організму жінки разом з частинами слизової оболонки матки і невеликою кількістю крові. Це називається менструацією.
Нижня тоненька частина матки називається шийкою. Шийка матки і піхва утворюють у вагітних жінок родовий канал, через який при народженні плід виходить з порожнини матки назовні.
Малі статеві губи (вульва) - це складки шкіри, які закривають зовнішній вхід піхви й уретри. Тут розташований клітор, у якому знаходиться багато нервових рецепторів. З боків малих губ розташовані великі статеві губи.
У дівчаток, що не мали статевого контакту (коїтусу), зовнішній вхід у піхву закритий тонкою з'єднувально-тканинною мембраною, що називається гімен, або дівоча пліва.
Дозрівання статевих клітин. Процес формування чоловічих і жіночих статевих клітин називають гаметогенезом, що відбувається в статевих залозах і складається з чотирьох періодів: розмноження, росту, дозрівання і формування. Підчас розмноження первинні статеві клітини - гаметогонії (сперматозоїди або яйцеклітини) кілька разів поділяються шляхом мітозу. У період росту вони збільшуються в розмірах, готуючись до наступного періоду. У період дозрівання, у процесі мейозу, відбувається зменшення кількості хромосом, утворюються жіночі й чоловічі статеві клітини з гаплоїдним набором хромосом. Останні, не поділяючись, вступають у період формування і перетворюються в дозрілі чоловічі статеві клітини-сперматозоїди та жіночі-яйцеклітини.
Продовження роду.
Біосоціальна основа сім'ї
У кожної нормальної людини є дана природою потреба в продовженні роду. Однак на відміну від тварин у людини прояв цієї потреби, діяльність, спрямована на її задоволення, втрачають свій винятково біологічний характер і набувають великого соціального змісту та значення.
Відомо, що функція продовження роду - єдина з функцій, організму, що має парний характер. Тому при її здійсненні дуже важливий соціальний характер взаємин між чоловіком та жінкою, і на рівні "чистої" фізіології ця функція не залишається.
Ставлення чоловіка до жінки є одним із найважливіших показників того, якою мірою кожна конкретна людина може розглядатися як повноцінна соціальна істота. На основі цього ставлення можна судити про ступінь загальної культури людини. У міру розвитку людини як особистості її духовне збагачення домінує над біологічними потребами, її інтерес до протилежної статі базується не тільки на біологічній потребі, а й на потребі духовного зближення. Між людьми виникає таке високе почуття, як кохання.
Кохання розглядається як форма ставлення людини до чого-небудь (не тільки до ІНШОЇ людини), вибіркове тяжіння і вибіркове зосередження щиросердечних сил, психічної активності, концентрація їх на одному об'єкті, що захоплює особистість цілком, прагнення зробити для нього максимум гарного. Саме тому кохання є однією з найбільших цінностей, а здатність кохати - однією з найважливіших якостей людини.
У підлітковому віці увага однієї статі до іншої проявляється в звичайному спілкуванні, що часто переходить у дружбу і далі, можливо, у кохання. Потреба в дружбі з протилежною статтю може бути ознакою кохання. Взаємини дружби і кохання в юності є складною проблемою, і провести чітку межу між ними не завжди можливо. Ці почуття в юнаків та дівчат, так само як і в дорослих, індивідуальні та багатогранні.
Дружба - це форма взаємин. Вона відрізняється від кохання цілим рядом важливих властивостей: по-перше, дружба має спрямованість на іншу людину, яку можна кохати, можна з нею дружити, а може бути і те, й інше разом (не можна дружити з яким-небудь предметом, річчю, але любити його можна). Друга відмінність: дружба обов'язково припускає взаємність, а кохання - зовсім необов'язково. Наприклад, не можна сказати: "Я дружу з ним (нею), а він (вона) зі мною не дружить", але можна сказати: "Я кохаю його (її), а він (вона) мене не кохає".
Третя відмінність: дружба припускає наявність певної дистанції. Для кохання ж це зовсім необов'язково. Саме тому дружба-завжди явний прояв, а любов може бути і таємницею.
Поєднання кохання і дружби відіграє велику роль у міцностішлюбу. Коли для стосунків між подружжям властиві і кохання, і дружба, то ці два почуття взаємно доповнюють і зміцнюють одне одного, хоча вони дуже цінні й кожне окремо.
Підготовка до створення сім'ї починається в підлітковому віці у процесі спілкування хлопчиків і дівчаток. Тривале спільне життя в сім'ї можливе, якщо чоловік і дружина вміють доброзичливо й уважно ставитися одне до одного, вважають на звички і характер один одного, прагнуть підтримати в будь-яких складних ситуаціях. 14 якості формуються в дружніх стосунках хлопчиків і дівчаток. Якщо дівчинка і хлопчик допомагають одне одному, уміють щиро радіти чи сумувати разом, погоджуються з інтересами свого товариша, у майбутньому їм легко встановити стосунки повного взаєморозуміння в сім'ї.
Створення сім'ї - відповідальний етап у житті людини і підійти до нього треба з добрими знаннями біологічного та соціального характеру і повною відповідальністю за завтрашній день, за життя наступних поколінь.

 
 

Цікаве

Загрузка...