WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Принципи надання першої допомоги та правила транспортування потерпілого - Реферат

Принципи надання першої допомоги та правила транспортування потерпілого - Реферат

часто залежить його життя. Для цього необхідно навчитися правильно накладати джгут, щоб зупинити кров, дезінфікувати рани, накладати пов'язки.
Основними ознаками рани вважаються зяяння країв (якщо мова йде про подряпину), біль і кровотеча. Рани бувають колоті, різані, рубані, рвані, вогнепальні, укушені, забиті. Чим гостріше ранить предмет, тим швидше людина одержує ушкодження, при цьому менше ушкоджуються самі краї рани. Поранення, як і будь-яка інша травма, може викликати больовий шок, непритомність, а також значну крововтрату. Крім того, при глибокому пораненні можуть бути ушкоджені життєво важливі органи. Щоб закрити рану, для попередження її інфікування і зупинки кровотечі, застосовують різні способи накладення пов'язок. Перев'язним матеріалом зазвичай служить стерильний бинт, але в неординарних ситуаціях (наприроді, вдалині від медпунктів) можна використовувати чисту тканину.
При використанні бинта потрібно дотримуватися основної умови - не торкатися руками того боку матеріалу, який буде накладено на рану. Бинт тримають у лівій руці. Якщо рана невелика, між бинтом і ушкодженою поверхнею кладуть ватяний тампон з ліками. Під час накладення пов'язки бинт розкручують зліва направо, бинтують навколо ушкодженої поверхні поперемінно то однією, то іншою рукою. Кожен наступний шар бинта повинен перекривати попередній на 1/2 чи 2/3. Бинтувати потрібно не дуже туго, але досить сильно, тобто так, щоб пов'язка не викликала порушення кровообігу. Якщо хворий відчуває оніміння чи з'явився пульсуючий біль, пов'язку варто виправити і зробити менш тугою.
Пов'язки бувають різних типів. Кругова, де кожен оберт бинта накладається на попередній. Як правило, нею бинтують променево-зап'ястний суглоб, ногу нижче коліна, шию, чоло, живіт. Спіральну пов'язку використовують, якщо потрібно забинтувати значну частину тіла. Кожен оберт бинта накладається трохи навскоси знизу вгору і закриває попередній на 2/3. Таку пов'язку накладають на ділянках кінцівки однакової товщини. При бинтуванні, наприклад, тих частин тіла, що мають суглоби, які зги-наються, застосовують пов'язку з перегином. Для цього в більш широкій частині кінцівки великим пальцем вільної руки притискають нижній край останнього оберту бинта, він перегинається, і його верхній край, відповідно, стає нижнім. Восьмиподібну пов'язку накладають на гомілковостопний суглоб (мал. 37), плечовий суглоб, кисть. Після закінчення перев'язки бинт фіксують таким чином, щоб він не розмотувався.
Необхідно навчитися визначати ступінь важкості поранення. Так, якщо ушкоджена артерія, з рани буде витікати червона кров, що іноді б'є струменем, а якщо вена, те темно-вишнева, що порівняно повільно тече. Артеріальна кровотеча небезпечна, тому що обов'язково витікає значна кількість крові. Якщо ж потерпілому не була надана своєчасна допомога, він може стекти кров'ю. Для того, щоб цього не відбулося, пораненому в першу чергу зупиняють кровотечу шляхом накладення тугої пов'язки чи джгута.
Перш ніж приступити до накладання пов'язки, надають зручне положення хворому, щоб не підсилювався біль чи кровотеча. Для припинення кровотечі потрібно накласти тугу пов'язку чи джгут, або тимчасово перетиснути артерію, або підняти ушкоджену кінцівку, наприклад, руку вище рівня голови. Якщо поранена кінцівка, а це трапляється в житті найчастіше, можна спробувати зупинити кровотечу, максимально згинаючи кінцівку в суглобі вище місця поранення. При пораненні кисті чи передпліччя з усіх сил згинають у лікті та навіть прибинтовують передпліччя.
?
Мал. 37. Різні типи бинтових пов'язок:
а - спіральна з прийомом "перегин"; б - спіральна з перегинами на передпліччя; в - колосоподібна на плечовий суглоб; г - така, що повертається на кисть; ґ - розбіжна на колінний суглоб; д - така, що сходить на ліктьовий суглоб; е - восьмиподібна на гомілковостопний суглоб.
Цифрами позначений порядок накладання турів бинта до плеча. При пораненні стопи чи гомілки згинають ногу в колінному суглобі, підклавши попередньо щільно скатаний матер'яний валик (валик з моху, листя) у підколінну ямку. При пораненні на стегні ногу згинають у тазостегновому суглобі. Якщо таким методом не вдається зупинити кровотечу чи поранено судину не на кінцівці, слід пальцем притиснути судину, що постачає кров'ю уражену ділянку тіла. Судина притискається до кістки вище місця поранення. Так, наприклад, кровотеча з ран голови зупиняється притисненням скроневої артерії спереду від верхнього краю вушної раковини, при пораненні обличчя притискають щелепну артерію до нижньої частини на середині відстані між підборіддям і кутом нижньої щелепи.
Найбільш надійним методом тимчасової зупинки кровотечі є накладення джгута. Джгутом може служити мотузка, гумова трубка чи смужка, ремінь штанів, рукав сорочки - словом, будь-який м'який і еластичний предмет, який можна обкрутити навколо ураженої кінцівки. Джгут накладають вище місця ураження судини, обов'язково на яку-небудь прокладку, щоб уникнути защемлення шкіри (мал. 38). Зав'язавши джгут вузлом, у вузол пропускають палицю і закручують її до припинення кровотечі, а потім злегка послабляють до появи дуже слабкої кровотечі, щоб не залишити поранену кінцівку без надходження свіжої крові. Але треба пам'ятати, що через 30-50 хвилин його слід зняти, інакше буде викликане омертвіння шкіри. Якщо за цей час потерпілого не вдається доставити в медичну установу, то джгут знову закручують, але вже на 20-40 хвилин. Пауза між першим і другим накладенням джгута має бути не менше 10-15 хвилин. Втретє джгут може бути накладений не більше, ніж на 20 хвилин. Запам'ятайте! При незначних пораненнях джгут не накладається!
Одночасно із зупинкою кровотечі рану слід перев'язати підручним матеріалом, щоб уникнути забруднення. Окремо треба сказати про носові кровотечі. При незначній кровотечі саджають хворого і кладуть на область носа і перенісся холодний компрес. Можна в носові проходи (ніздрі) помістити ватяні тампони. Якщо кровотеча не зупиняється, можна сильно притиснути (на 3-5 хвилин) обидві половинки носа до носової перегородки. При цьому хворий повинен дихати носом, а голова піднята якнайвище.

 
 

Цікаве

Загрузка...