WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Принципи надання першої допомоги та правила транспортування потерпілого - Реферат

Принципи надання першої допомоги та правила транспортування потерпілого - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Принципи надання першої допомоги та правила транспортування потерпілого."
При наданні першої допомоги необхідно пам'ятати, що при ранах, переломах і опіках потерпілого не можна перевертати, змушувати робити різкі рухи, переміщати його, тримаючи за травмовані частини тіла, тому що можна значно погіршити його стан, мимоволі викликати шок, зупинку серця і дихання.
При термічних і хімічних опіках, травмах потрібно звільнити уражену ділянку шкіри чи тіла від одягу. Роблять це обережно, без ривків. Якщо в потерпілого спостерігається кровотеча чи він одержав важкий ступінь опіку, одяг не знімають, а розрізають.
У тих випадках, якщо потерпілий може пересуватися самостійно, на травмовану ділянку накладають шину, що запобігає подальше травмування. Така обережність призводить до зменшення болю і забезпечує нерухомість ушкодженої частини тіла. Як шину можна використовувати будь-який підручний твердий матеріал: дошку, плоску палицю, навіть парасольку. Шину кріплять бинтами, ременями чи лямками. Вид транспортування потерпілого залежить, насамперед, від типу травми. Якщо потерпілий не може пересуватися самостійно, то його транспортують на носилках. Якщо вони відсутні, споруджують імпровізовані носилки з підручного матеріалу: довгих і міцних лямок, великого і міцного шматка тканини (мал. 35) та ін. Потерпілого з пораненням голови, черепно-мозковою травмою, ушкодженням хребта чи переломом кісток тазу і нижніх кінцівок транспортують у положенні лежачи на спині.
Якщо в потерпілого не травмований хребет, його можна перенести на спині чи на плечі (мал. 36).
У період транспортування обов'язково потрібно спостерігати за станом хворого, стежити за пульсом і диханням.
Підрахунок пульсу
Пульс, як правило, визначають в області променево-зап'ястного суглоба, де проходить променева артерія, на шиї-сонна артерія, у паху-стегнова артерія. На артерію накладають вказівний і середній пальці правої руки.
Мал. 35. Способи транспортування потерпілого:
а - за допомогою лямки однією людиною; б - за допомогою лямки вдвох; в - пересування пішки за допомогою однієї людини; г - транспортування постраждалого волоком на брезенті
Подушечками пальців намацують пульс. У підлітків у стані спокою пульс становить близько 75-80 ударів на хвилину, у дорослих-від 60 до 80 ударів на хвилину. Після напруженої фізичної роботи в середньому пульс становить 125 ударів на хвилину. У людини, що займається спортом, пульс приходить у норму через 2-3 хвилини, у тих, хто не займається, - 5-10 хвилин.
Мал. 36. Способи перенесення потерпілого однією людиною
Забиті місця, вивихи та переломи
Найчастіше в житті ми стикаємося із травмами - так називають медики будь-які ушкодження тіла й органів, що виникають під впливом зовнішніх причин, під якими можна розуміти все, що знаходиться поза нашим організмом: від автомобіля до голки, від блискавки до сірника, від парового молота до кулака. У результаті впливу на людину цих "зовнішніх причин" можуть виникнути забиття - закриті механічні ушкодження м'яких тканин чи органів без порушення ЇХНЬОЇ цілісності; рани - порушення цілісності шкіри, слизових і більш глибоко розташованих тканин (м'язів, кісток, сухожиль) та органів, що супроводжуються кровотечею; вивихи - зсув суглобних кінців кісток, що перешкоджає нормальній роботі суглоба; переломи кісток, опіки, обмороження, електротравми.
Із забитими місцями ми зустрічаємося повсякденно не стільки в лікарській, скільки у життєвій практиці. Кожний, очевидно, не раз відчув на собі зіштовхування з досить твердим предметом, після чого утворювалися синець чи ґуля - результат підшкірного крововиливу. Виникає припухлість і біль ураженої ділянки. Синець відповідає протягом першої доби своїй назві, а потім набуває жовто-зеленого відтінку. Однак далеко не завжди забите місце настільки незначне. При забитих місцях мозку чи внутрішніх органів можуть розвиватися важкі явища, що вимагають екстреної медичної допомоги.
У легких випадках можна прикласти до збитого місця лід, туго перебинтувати ушкоджене місце, надати спокій ураженій частині тіла. При важких забитих місцях, при порушеннях серцевої діяльності та зупинці дихання - вдатися до непрямого масажу серця чи штучного дихання.
Вивихи та переломи визначаються, як правило, перші - за зміною форми суглоба і його нерухомості, другі - за зміною кінцівки. В обох випадках потерпілий відчуває сильні болі. Однак ніколи не слід намагатися поставити діагноз, а тим більше вправляти вивих, це вимагає медичної кваліфікації, тим більше що замість вивиху може бути перелом.
Домедична допомога при вивихах і переломах повинна полягати тільки в створенні повного спокою ушкодженої кінцівки, при необхідності використовують шини. Якщо вивихнута чи зламана кінцівка знаходиться в неприродному положенні, не потрібно надавати їй правильну форму, тому що це не тільки дуже боляче, але і шкідливо для хворого, тому шину накладають на кінцівку в тому положенні, у якому вона знаходиться. В окремих випадках замість шини можна використовувати пов'язку.
Так, при вивихах чи переломах плеча (найбільш часті травми) руку, зігнуту в ліктьовому суглобі, прибинтовують до тулуба; при вивиху в ліктьовому суглобі чи переломі передпліччя рука підвішується на косинці. Однак у випадку перелому передпліччя спочатку накладається шина.
Слід пам'ятати, що шина повинна захоплювати два суглоби, щоб забезпечити необхідну нерухомість кінцівки. Підчас Великої Вітчизняної війни на полі бою санітари, надаючи першу допомогу при переломі стегна, використовували в якості "шини" здорову кінцівку, прибинтовуючи до неї ушкоджену.
При ушкодженні хребта хворого укладають на твердій основі (щит, широка дошка, двері), прив'язують до неї й у такому положенні доставляють до лікаря.
Принципи надання першої допомоги при пораненнях
У житті ми іноді одержуємо як поверхневі, так і глибокі рани. Поверхневі рані характеризуються ушкодженням шкіри і слизових оболонок, а глибокі - ушкодженням судин, нервів, м'язів і сухожиль, кісток та внутрішніх органів. Від того наскільки правильно була надана перша допомога потерпілому,

 
 

Цікаве

Загрузка...