WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Значення та охорона тварин - Реферат

Значення та охорона тварин - Реферат

книги окремих держав.
З метою раціонального використання і відтворення ссавців у нашій країні проводиться система заходів відповідно до Закону про охорону та використання тваринного світу. Законом установлені певні терміни та норми полювання на промислових звірів, заходи щодо акліматизації, створення заповідників і заказників для охорони рідкісних видів, що знаходяться під загрозою зникнення.
Поряд з охороною рідкісних видів і цінних хутрових звірів необхідно берегти та навіть розводити таких дрібних ссавців, як їжаки, землерийки, кажани. Ці звірята приносять велику користь людині, знищуючи багатьох комах і мишоподібних гризунів, які шкодять сільському господарству і здоров'ю людини.
Добровільна робота з охорони тваринного світу не повинна обмежуватисязнанням того, що не слід розоряти пташиних гнізд і мурашників, знищувати джмелів та інших корисних комах. Для цього недостатньо також виготовити й розвісити кілька шпаківень. Знання шкільного курсу "Тварини" допоможе кожному правильно і розумно поводити себе на природі, розвивати в себе уміння аналізувати всі господарські рішення, що приймаються щодо збереження природи.
Фахівці з охорони природи систематично укладають списки найбільш рідкісних видів рослин і тварин, які знаходяться під загрозою вимирання, вони публікуються в так званих Червоних книгах. Міжнародна спілка охорони природних ресурсів (МСОП) не тільки публікує ці списки, але і збирає інформацію про причини, які призвели до зникнення, вживає засобів, які б призупинили вимирання та підвищили чисельність видів, що знаходять-ся під загрозою.
Нижче наведені причини, які вплинули тим чи іншим чином на зменшення чисельності різних популяцій:
* якщо потенційно придатні для життя виду ділянки зустрічаються рідко або мають незначні площі;
* існування специфічної флори і фауни, коли, наприклад, рідкісний вид комах пов'язаний тим чи іншим чином з особливим видом рослин, при цьому відстань до нього має бути не більшою за довжину польоту цієї комахи;
* штучне зниження чисельності: промисел, вирубка лісів, вилов і експорт до зоомагазинів;
* втрата місцеперебування через вирубку лісів під посіви, пасовища, будівництво житла й інші потреби людства;
* обробка зелених масивів і полів пестицидами;
* знищення виду більш сильним видом хижаків або паразитів, для яких він є основним кормом;
* вид став рідкісним через недостатню кількість у зоні їжі, сховищ, води тощо;
* недостатня спадкоємна мінливість представників виду через звужений діапазон їхнього місцеперебування;
* слабка адаптація виду через зміну кліматичних умов. Охорона тварин необхідна для того, щоб відновити зникаючі популяції. Людина займається промислом, полює на диких тварин і птахів, ловить рибу, вирубує ліс. У результаті цього наноситься шкода певним популяціям. Щоб уникнути їх повного зникнення, необхідно відновлювати ці популяції для наступної експлуатації.
Охорона рослин
Охороняти рослинні угруповання - означає підтримувати в них природні процеси, допомагати відновленню порушеної рівноваги, усувати небажані фактори й наслідки нерозумного втручання людини в життя екосистем (біогеоценозів).
На жаль, багато хто з нас, буваючи на природі, не зупиняється перед красивою квіткою, щоб помилуватися нею, а, як правило, прагне зірвати її для букету. Часом, заради цікавості, зірвуть, покрутять у руках і викидають. Звичайно, природа безмежно різноманітна, прекрасна і щедра, але не можна допускати, щоб її щедрість оберталася для неї ж руйнуванням. Адже за останні 20-30 років із Землі зникало на рік по одній тварині, на день - по одній рослині. Над природою в результаті анти-екологічної діяльності людини нависла загроза зникнення багатьох видів, а це для біосфери - справжня катастрофа. Тому для охорони не тільки тваринного світу, але і рослинного щорічно вносяться все нові й нові види зникаючих рослин у Чер-вону книгу. Так, у 1996 р. до неї було занесено понад 400 видів квіткових, 7 видів голонасінних, 6 видів плауноподібних, 8 видів папоротевих, 28 видів мохоподібних, 17 видів водоростей, більш ніж ЗО видів грибів і 27 видів лишайників. Серед них знаменита сосна піцундська, сосна ликова, звичайний пролісок, півонія кримська, рябчик великий, ковила Лессинга, Венерин че-ревичок, тюльпан Шренка та багато інших.
Найбільш вагомий захід щодо збереження рослин-це охорона їхнього місцеперебування. Для цього створюють заповідники, заказники, природні (національні) парки. Основна відмінність заказників від заповідників полягає в тому, що на Їхніх територіях охороняється не весь природний комплекс, як у заповідниках, а лише та його частина, яка забезпечує Існування певних видів.
У країнах СНД розроблена програма, що передбачає створення широкої мережі природоохоронних об'єктів. Відповідно до неї створюються заповідні зони, національні парки, регіональні ландшафтні парки тощо.
Вагому роль в охороні рідкісних рослин відіграють ботанічні сади, дослідницькі станції й інші установи. Ботанічний сад - це зосередження колекцій живих рослин - представників місцевої, вітчизняної й іноземної флори - не тільки для вивчення, але і для створення нових, більш продуктивних рослинних форм. Найважливішою ланкою в роботі ботанічних садів є акліматизація рослин, тобто сприяння пристосуванню їх до нових умов існування, до нових біогеоценозів. Ботанічні сади збагачують місцеву флору новими представниками рослинного світу. Це не тільки науково-дослідні, але і просвітницькі установи, що пропагують передові ідеї і досягнення науки ботаніки.
У наш час, коли усім відома величезна роль рослинного світу в житті людини, не можна допускати Зникнення з обличчя Землі жодного виду рослин, тому що це велика втрата насамперед для людини.
Зі зникненням виду рослин людина позбавляється однієї частки земного життя, що була джерелом її здоров'я, прикрасою ландшафту і надавала їй естетичну насолоду. Людина повинна дбайливо й уважно ставитися не тільки до тих рослин, що занесені до Червоної книги, але і до тих, що всюди оточують нас - і на природі, і в саду, і будинку.
Можна отримати велике задоволення від спілкування з природою, не зірвавши ні єдиного листка чи квітки.

 
 

Цікаве

Загрузка...