WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Основи харчування - Реферат

Основи харчування - Реферат

вони жовтогарячого і червоного кольору. У м'ясистій оболонці багато волосистого твердого насіння. Плоди шипшини містять до 40 % вітаміну С.
Для приготування відварів сушать плоди шипшини чи використовують їх у свіжому вигляді для повидла і варення. Для одержання повидла кип'ятять протягом 10 хвилин 1 кг плодів у літрі води, потім протирають через решето. До отриманої маси додають цукор та небагато лимонної кислоти для смаку і варять на водяній бані до густоти.
Із плодів шипшини варять компоти, киселі, варення. Підсмажені плоди використовують для приготування "кави", що має запах ванілі.
З усіх культурних рослин, крім пшениці, найбільш давнім, розповсюдженим, корисним і улюбленим є виноград.
Віддавна виноградом лікувалися від різних хвороб, і в наш час застосовують "виноградне лікування" при занепаді сил, у початковій стадії туберкульозу, при недокрів'ї і нервових хворобах, при захворюваннях шлунка, печінки, нирок. Особливо корисний виноградний сік, який за поживністю - вмісту різних речовин (крім жиру)-дорівнює молоку. З винограду, висушуючи його, готують ізюм. На Кавказі випарюванням згущають сік винограду і роблять чурчхелу - солодку "ковбасу", начинену горіхами. З виноградного соку виготовляють кращі вина.
Виноград, Ізюм, виноградний сік, виноградне вино. Скільки знань, скільки праці вкладено в них людством. Який довгий шлях, обчислювальний століттями, праці й нагромадження досвіду, пройшло людство, щоб одержати, виростити різні сорти винограду на планеті.
Назва "апельсин" складається з двох німецьких елю: Арpel - яблуко і China - Китай. Батьківщина апельсина - Китай.
По-французьки апельсин називається "оранж". Це слово походить від арабської назви апельсина-"наранжи" (золотавий). Таким чином, оранжевий колір означає колір апельсина.
Протягом століть лікарі лікували хворих апельсиновим і лимонним соком від усіляких хвороб. Вживали його і як профілактичний засіб від отрути і чуми.
Безсумнівна користь від лимонного й апельсинового соку спостерігалася при захворюваннях цингою. Відомий мореплавець Джеймс Кук брав із собою на корабель запас лимонного соку, а в 1795 р. був виданий спеціальний закон про щоденну видачу екіпажам кораблів порцій цього цілющого соку.
У соку лимонів і апельсинів у великій кількості містяться вітаміни А, В, С. Вживання плодів Лимонів виліковує цингу, ангіну, прискорює загоєння ран і зрощення кісток, поліпшує обмін речовин і попереджає розвиток артеріосклерозу.
Апельсинові й лимонні дерева використовуються різноманітно: із квіток, плодових кірок і листя одержують ефірні олії, настоюють вина, лікери; плоди зацукровують; сушену кірку - цедру - кладуть у кондитерські вироби. Із плодів роблять цукати і мармелад.
Дітям же, звичайно, корисніше давати натуральний сік апельсинів.
Перша ягода весни - суниця. Майже всі вважають суницею тільки лісову ягоду, а суницю садову називають полуницею. Тим часом суниця і полуниця -дві різних рослини. У полуниці плоди дрібну подовжені, зеленуваті в тіні, темно фіолетові на сонці, мають сильний аромат. У суниці садової плоди великі, різної форми, біло-червоного кольору. Навіть листя різне, у полуниці-ясно-зелене, матове, зморшкувате; у суниці-темно-зе-лене, гладке, блискуче.
Суниця - одна з найбільш корисних ягід. Вона займає перше місце за вмістом заліза, якого в ній у чотири рази більше, ніж у яблуках, винограді, ананасі. А залізо входить до складу крові людини. Крім солей заліза, у плодах суниці містяться фосфор, білки, цукор, жирна олія і велика кількість вітамінів. Усі корисні речовини, що знаходяться в суниці, легко засвоюються організмом.
У народній медицині суниця рекомендується як засіб при шлункових захворюваннях і подагрі, і "від страждань серця, заподіюваних серцю хвилювань, і робить серце веселим".
Як зберегти поживні речовини в овочах і фруктах?
Для того, щоб лід час приготування овочів у них залишалися корисні речовини, необхідно правильно їх готувати. Наприклад, не переварювати, якщо тушкувати, найкраще у власному соку, а оптимальний варіант, звичайно ж, це вживати їх сирими, у тертому вигляді, у вигляді салатів тощо. Якщо овочі заморожені, то розморожувати їх рекомендується не під струменем теплої води, а щільно утаюваними в теплому приміщенні. У такому випадку в них зберігаються всі поживні речовини.
Чому, здавалося б, яри правильному збереженні псуються ягоди й овочі, а також інші харчові продукти? Так тому, що в них містяться дрібні мікроорганізми, невидимі неозброєним оком. Скупчення мікроорганізми можна побачити неозброєним оком у вигляді цвілі на яблуках, що згаили, нальоту на сирі тощо. Найбільш придатною температурою для розвитку такої цвілі є температура від +20 до +40 °С, а при температурі 0°С життєді-яльністьмікроорганізмів припиняється, тому в холодильниках нижні полиці, де температура близько 0°С, призначені для збереження овочів.
При сприятливих умовах бактерії дуже швидко розмножуються, а окремі з них у процесі розвитку виробляють сильнодіючі отруйні речовини, які ще називають токсинами, У зіпсованих продуктах накопичуються токсини, у результаті чого людина, яка з'їла несвіжу чи неправильно збережену їжу, одержує харчове отруєння.
Існують мікроорганізми, що розвиваються у вологому середовищі, інші тільки під дією кисню, треті - без нього. Овочі, яких міститься висока кількість кислот, - несприятливе середовище для розвитку мікроорганізмів, а от дріжджі та цвіль добре розвиваються в їхньому кислому середовищі. Наприклад, лимон зіпсується не від гниття, а від того, що його покриє зеленувата цвіль і зробить непридатним до вживання в їжу весь плід.
Цвілеві грибки можна знищити кип'ятінням при температурі 100 °С протягом 1-2 хвилин. У продуктах же з низьким кислим середовищем, поряд із дріжджами і цвіллю, можуть розвиватися шкідливі мікроорганізми, тому їх (продукти) рекомендується прокип'ятити при температурі 112-120 °С.
Але крім певних температурних правил збереження продуктів, є й інші, які дозволяють зберегти в них поживні речовини й мікроелементи. Наприклад, на вітамін А та каротин згубно впливає сонячне світло, тому щойно зібрані овочі зберігають у темному і прохолодному приміщенні. При готуванні овочевих салатів рекомендується оцет додавати безпосередньо перед їжею, тому що кисле середовище значно знижує вміст каротину.
Вітамін 61 в організмі не накопичується, але необхідний йому. Середньодобова доза вітаміну для дитини складає 1-2 мг, для дорослого - 2-3 мг. Цей вітамін рекомендується людям розумової праці. При кулінарній обробці овочів він руйнується незначно.
Надходження вітаміну С в організм повинно бути безупинним, тому що цей вітамін самостійно в організмі не утворюється. Слід знати, що при тривалому збереженні овочів і фруктів кількість цього вітаміну поступово зменшується, до того ж, він частково руйнується при готуванні консервів. Як же бути? Усе-таки вживати в зимовий період побільше овочів і фруктів, а та-кож підтримувати організм вітамінами, що випускаються фармакологічними фірмами. Рекомендується також піддавати овочі при готуванні найменшій термічній (варіння, смаження, тушкування) обробці.
Вітамін А міститься в білокачанній і кольоровій капусті, моркві й шпинаті. Для того, щоб він усе-таки потрапляв в організм, ці овочі краще вживати в їжу сирими.

 
 

Цікаве

Загрузка...