WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Основи харчування - Реферат

Основи харчування - Реферат

зовсім небагато жовтуватої кристалічної речовини, отриманої з висівок, як він починав одужувати, а після повторного вживання препарату ставав здоровим. І отут Функу стало ясно, що він володіє тією таємничою речовиною, без якої неможливе нормальне життя. Він дав речовині цілком гідну його властивості назву - вітамін, точніше, вітамін В (за першою бук-вою від назви хвороби "бері-бері"), поєднавши в одному слові латинське "віта", що означає "життя", і грецьке "амін", що вказує на те, що воно стосується амінокислот.
Так зусиллями Луніна, Ейкмана і Функа була розкрита ще одна велика таємниця життя.
Відбувся цілий ряд відкриттів нових і нових вітамінів. Це допомогло лікарям розгадати причини і деяких інших хвороб, яким здавна не знаходили пояснення.
Перший докладний опис цинги (або "скорбути", як ще називали цю хворобу) було зроблено ще в ХVІ столітті французьким істориком Жуанвілем, який спостерігав це захворювання серед учасників хрестового походу Людовіка IX. Але особливу увагу скорбут привернув у XV-XVI століттях, коли почалася епоха Великих географічних відкриттів. Скорбут став майже нездоланною перешкодою на шляху першовідкривачів невідомих земель. Він разив жорстоко і безжалісно, а тих, хто уникав загибелі, пе-ретворював у неспроможних і ні до чого не придатних людей.
Із 150 учасників експедиції видатного мандрівника Васко да Гами, які відправилися на пошуки морського шляху в Індію, на батьківщину повернулося тільки 55 осіб.
Не менш трагічно закінчилася і перша експедиція великого англійського мореплавця Джеймса Кука. Повертаючись на батьківщину, його корабель "Ретельність" через украй тяжкий стан команди змушений був зайти на острів Ява. Коли судно досягло, нарешті, рятівного берега, нікому було зібрати вітрила...
Багато досвідчених мореплавців інтуїтивно намагалися під час тривалих експедицій боротися з тяжкою недугою, вживаю чи в їжу лимони, апельсини, квашену капусту, хвойні відвари. Опис цих засобів можна знайти в цілого ряду мандрівників.
Важливим етапом у розкритті таємниці цинги був науковий експеримент, проведений у 1912 році. У результаті цього досліду вдалося штучно викликати скорбут у морських свинок. Починаючи з 1922 року йшов інтенсивний пошук цілющої речовини, що виліковує від цієї хвороби. Через три роки така речовина була знайдена. Виділена із соку капусти і названа вітаміном С, вона прекрасно виліковувала цингу. Від першої букви цього захворювання вітамін С одержав свою назву. А після того як була з'ясована хімічна структура нового вітаміну і зроблений у 1933 році його синтез, у нього з'явилася ще одна назва: аскорбінова кислота, тобто кислота, що запобігає скорбуту (префікс "а" означає заперечення).
Без вітаміну А немає нормального зору. У 1909 році німецький учений Штепп здійснив серію дослідів, що дозволили припустити існування невідомої науці життєво необхідної речовини. Досліди полягали от у чому.
Штепп прекрасно знав, що хліб і молоко - цілком достатня їжа для лабораторних мишей. Але попередня обробка і хліба, і молока сумішшю спирту з ефіром позбавляла ці повноцінні продукти харчування якихось необхідних для нормального життя речовин: тварини через якийсь час втрачали зір.
У1913 році було встановлено, що вершкове масло виліковує сліпоту тварин, а незабаром виявилося, що риб'ячий жир і морква також мають цілющі властивості. Дослідники запідозрили, що мають справу з черговим вітаміном. І справді, незабаром новий вітамін вдалося виділити з жовтої ріпи та моркви. Жовтий пігмент моркви - каротин (від латинського "карата"-морква) - виявився прямим попередником цього вітаміну, названого вітаміном А.
У 1931 році вітамін А, на подив дослідників, був виявлений у сітківці ока. Виявилося, що він є основним елементом, який підтримує гостроту зору. Під впливом сонячного світла один із зорових пігментів сітківки ока - родопсин - після ряду змін перетворюється в інший пігмент - ретинен. А ретинен являє собою не що інше, як видозмінений вітамін А. У темряві ретинен знову відновлюється в родопсин. Під час цих перетворень частина вітаміну втрачається, тому необхідно постійно поповнювати його запас в організмі.
Звичайно вживані нами продукти, за деякими винятками, задовольняють потребу людини у вітамінах. Якщо їжа різноманітна і продукти правильно оброблені, організм одержує цілком достатню кількість вітамінів. Тому, звертаючись до юних читачів, можна сказати: довіртеся в цьому повністю мамі чи бабусі, які вас годують. Не відмовляйтеся від пропонованої вам їжі. Восени, взимку і навесні, коли в нашому харчуванні не так багато овочів і фруктів, непогано б щодня вживати драже вітамінів. Ці драже продаються в аптеках. Вживати полівітаміни потрібно за строго визначеною нормою. Інакше можна нашкодити своєму організму.
Що нам радить народна медицина?
Коли всі навколо чхають, як тут самому вберегтися? А от як. Перед тим, як виходити на вулицю, народна медицина радить понюхати розрізану цибулину. Нічого, що на очах виступають сльози,-свіже повітря відразу "висушить" їх. А ще - покласти в кишеню зубок часнику і час від часу підносити до носа.
Справа в тому, що цибуля і часник містять особливі речовини - фітонциди. Вони летучі й пахучі, а головне - їх бояться мікроби, що розносять хвороби. Недаремно, виявляється, кажуть: "Цибуля - від семи недуг".
Рецепти "зеленої аптеки" наші предки пізнавали століттями на власному досвіді. І сьогодні багато які з них можуть допомогти.
Якщо в когось "стріляє" у вусі (по-науковому це називається отит, запаленнясереднього вуха), знайте: немає кращого засобу від цієї хвороби, ніж листок запашної герані, так, саме тієї, що росте в горщику на вікні. Його скручують у трубочку і засовують на ніч у хворе вухо. До ранку "стрілянина" припиняється...
Листя мати-й-мачухи - найпершої весняної квітки - сушать і заварюють, як чай. Він допомагає позбутися кашлю.
А подорожник? Його листя так і лізе під ноги на узбіччях доріг. Хто його не топтав? Отож, сік подорожника очищає і загоює рани. Так що, якщо хтось упав і обдер коліно, можна сміливо прикладати до цього місця лист подорожника.
Цілющих рослин безліч. Спеціальні книги розповідають, як і коли їх збирати, як сушити, зберігати. Але цим ви займетеся в майбутньому, а зараз, якщо мама запропонувала випити ароматний грудний чай, не пручайтеся - випийте, і ви швидко видужаєте.
Овочі та фрукти
Морква, капуста, ріпа, редис, салат, петрушка, горох, щавель, взагалі будь-які овочі - їжа не тільки смачна, але і дуже корисна. Це знають навіть хижаки, що харчуються одним м'ясом. Бачили, як собака чи кішка з апетитом щипає першу весняну травичку? І як вона їсть терту моркву? І дикий брат собаки, вовк, теж урізноманітнює своє м'ясне меню травою і корінцями.
Справа в тому, що в рослинах містяться речовини, необхідні кожній живій істоті. Це вітаміни. Багато дітей уявляють собі вітаміни у вигляді солодких кульок, які купують в аптеці. Справді, учені-фармацевти уміють виділяти вітаміни з натуральних продуктів. Але лікарі рекомендують вживати вітамінні препарати тільки взимку чи напровесні. Тоді свіжих овочів і плодів мало, та й самі вони містять менше вітамінів. Зате влітку і восени рекомендується їсти все, що росте на грядці.
Ви пробували коли-небудь зелений бутерброд? Ні? Дуже шкода. Це так просто: намажте маслом скибочку хліба (найкраще чорного, житнього),

 
 

Цікаве

Загрузка...