WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Органи чуттів. Органи зору - Реферат

Органи чуттів. Органи зору - Реферат

спостерігається сильне почервоніння, а потім біль в сполучній оболонці зір і очного яблука. Захворювання лікують спеціальними крапами для очей, запропонованими лікарем. На час хвороби очам забезпечують режим, який щадить: уникають яскравого світла, затемнюють приміщення або надягають сонцезахисні окуляри, латаються менше читати, дивитися телевізор і т. ін., ні в якому разі не труть очі.
Ячмінь-виникає на краю повік в результаті гострого чи хронічного запалення його залоз. Хвороба виявляється у вигляді болісних гнійників, що після зникнення не залишають рубців, в якому разі не можна рятуватися від гнійників народними способами - проколювати або видавлювати. Повіки лікують очними мазями або прогрівають.
Травми ока - зустрічаються часто в результаті опіків, поршня сторонніх предметів. У результаті травми може відбувся пошкодження рогової оболонки, її запалення й утворення знака з наступним рубцеподібним скривленням роговиці або помутнінням. Опік очей можуть викликати вапно і луг, або кислота. При потраплянні на слизову очей якого-небудь з розтинів необхідно відразу ретельно промити очі проточною водою потім звернутися до лікаря.
Дрібні сторонні тіла, що потрапили в око, (вія, пил, мошка та інші) часто вимиваються з кон'юнктивального мішка сльозою. І ж стороннє тіло не "вимивається", не треба в спробах дістати його терти очі, тому що можна занести інфекцію. Необхідно утягнути повіки (нижню чи верхню) і краєм носової хустки (ні в якому разі не ватою або гострим предметом) дістати стороннє з ока. Можна також застосувати легкий "масаж" - обережно розвести повіки у внутрішній, не в зовнішній, бік кута ока, поки стороннє тіло не вимиється сльозою або не переміститься в кучок, де його легко можна дістати.
Профілактика захворювань органів зору
Око людини-дивний дарунок природи. Воно здатне розрізняти найтонші відтінки й дрібні розміри, добре бачити вдень і непогано в сутінках. І це не випадково. Ще первісним людям треба було бути кмітливими на полюванні, а в сутінках у печері при світлі багаття готувати їжу, виготовляти одяг і зброю. Пройшли тисячоліття. Змінювалася людина. Змінювалися і її очі. Вони пристосовувалися до розглядання далеких і близьких предметів, вдень і вночі.
Слід тільки заплющити очі, як ти опинишся в темряві. Будеш чути звуки, відчувати запах, сприймати на дотик предмети. Але ти не будеш бачити.
Деякі вчені кажуть, що 70 % всієї інформації про оточуючий нас світ ми одержуємо за допомогою органа зору, інші вчені називають навіть більшу цифру - 90 %.
О. М. Горькому під час хвороби довелося кілька днів пробути з пов'язкою на очах. Свій стан він описав так: "Не може бути нічого гіршого, ніж втратити зір, - це невимовна образа, вона забирає у людини дев'ять десятих світу".
В освоєнні космосу органу зору належить особлива роль. Космонавт О. Леонов зазначав, що в умовах невагомості жоден орган чуттів, крім зору, не дає правильної інформації для сприйняття людиною просторових відносин за межами Землі.
Очам потрібен відпочинок, інакше...
Спробуйте дві години підряд без відпочинку пиляти дрова. Це навіть і тренованій людині важко. Кожний знає: щоб добре працювати, слід час від часу відпочивати.
Чому виникає короткозорість? Давно звернули увагу на те, що короткозорість особливо поширена серед людей, яким доводиться за родом своєї роботи тривалий час напружувати зір, розглядати дрібні предмети, низько схилятись над столом (укладачі в друкарні, коректори, креслярі й ін.).
І справа не тільки в перенапрузі очних м'язів. Деякі дослідники вважають, якщо низько схиляєш голову, то підсилюється приплив крові до очного яблука. Переповнене кров'ю, воно збільшується в розмірах, і тоді зображення стає нечітким. Було також помічено, що нерідко в деяких родинах і дідусі, і бабусі, і діти й онуки страждають короткозорістю.
Здавалося б, якщо короткозорість спадкова хвороба, то всі засоби боротьби з нею марні. Але чи це так ?
Дослідження генетиків показали, що у спадок хвороба передається найчастіше за принципом так званої нормореакції. Що означає? Якщо дитина, яка має схильність до короткозорості, потрапляє в несприятливі умови, то у неї короткозорість розвинеться швидше, ніж у тієї, у якої такої схильності немає.
Тепер уточнимо, що ж це за несприятливі умови.
По-перше, обстановка, у якій відбувається зорова робота: не достатнє освітлення, згорблена робоча поза, часта зміна відстані від очей до робочої поверхні книги та інше.
По-друге, неповноцінне харчування і негативний вплив географічного середовища, а вони часто взаємозалежні. Встановлено, що на Півночі, де організм менше одержує ультрафіолетових променів, а їжа бідніша на вітаміни, короткозорість більш поширена, ніж у південних районах.
По-третє, тривалі хвороби, особливо інфекційні, викликала послаблення всього організму і, зокрема, розлади зору. Ми назвали досить багато причин, але навіть і цей перелік далеко не повний.
У наші дні короткозорість дуже поширена в усьому світі. За даними вчених-гігієністів, у деяких десятих класах кожен п'ятий, то й четвертий учень страждає на короткозорість. Через це багато молодих людей стикаються з проблемою обмеження у виборі професії. От чому варто задуматися над тим, як попередити короткозорість, зберегти зір. Очам, як і іншим органам, потрібен відпочинок, потрібна гімнастика. Попрацювали очі напружено хвилин 20-25 - подивися у вікно, вгору, на небо напротязі декількох секунд. Після 45 хвилин роботи над уроками влаштуй собі, як у школі, перерву хвилин на 5-10.
Фахівець з охорони зору дітей професор Е. С. Аветісов зі своїми співробітниками запропонував спеціальну гімнастику для очей. Ці вправи радимо робити всім молодим людям, але особливо вона корисна тим, у кого короткозорість.
1. Для зміцнення м'язів повік, поліпшення кровообігу і розслаблення м'язів самого ока. Виконується сидячи. Міцно заплющити очі на 3-5 секунд (повільно порахувати до 5-7), потім відкрити очі на такий же час. Повторити 6-8 разів. Поліпшити кровообіг можна, якщо швидко моргати протягом 1-2 хвилин.
2. Для зниження стомлення і полегшення роботи на близькій відстані (читання, письмо). Особливо корисно при тривалій зоровій роботі. Виконується стоячи. Дивитися перед собою 2-3 секунди, потім, тримаючи вказівний палець правої руки (на рівні середньої лінії обличчя) на відстані 25-30 сантиметрів від очей, перевести погляд на кінець пальця і дивитися на нього протягом 3-5 секунд. Опустити руку. Повторити 10-12 разів.
Для цієї ж мети служить така вправа. Витягнутируку вперед, дивитися на кінець пальця витягнутої руки, яка знаходиться на середній лінії обличчя, повільно наблизити палець, не зводячи з нього очей доти, поки зображення не почне двоїтися. Повторити 6-8 разів.
3. Для зміцнення м'язів очей. Виконується стоячи:
а) помістити вказівний палець правої руки на середній лінії обличчя на відстані 25-30 сантиметрів від очей;
б) дивитися двома очима на кінець пальця 3-5 секунд;
в) прикрити лівою долонею ліве око на 3-5 секунд;
г) забрати долоню, дивитися двома очима на кінець пальця 3-5 секунд;
ґ) тримати палець лівої руки на середній лінії обличчя на відстані 25-30 сантиметрів від ока;
д) дивитися обома очима на кінець пальця 3-5 секунд;
е) прикрити правою долонею праве око на 3-5 секунд;
є) прибрати долоню і дивитися двома очима на кінець пальця 3-5 секунд.
Повторювати 5-6

 
 

Цікаве

Загрузка...