WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Органи чуттів. Органи зору - Реферат

Органи чуттів. Органи зору - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Органи чуттів. Органи зору.
Для того щоб уявити собі, яку функцію виконують органи чуття, напевно, найбільш простим буде поставити такі питання: "Що ти бачиш? Що ти чуєш? Що ти відчуваєш?"
Органи чуття бувають як зовнішні, так і внутрішні. До зовнішніх належать зорові, слухові, дотикові, нюхові й смакові, до внутрішніх - рецептори опорно-рухового апарату й ті, котрі сигналізують про стан внутрішніх органів.
Органи зору
Очі - такі органи зору, через які людина сприймає навколишній світ. Око забезпечує одержання уявлення про освітленість предмета, його колір, форму, величину і відстань, на якій t він знаходиться від нас, а також про рух предмета. Око має складну будову і складається з декількох частин.
Кожне око знаходиться в очниці черепа, що вберігає його від випадкового ушкодження. Діаметр кожного ока становить близько 2,5 сантиметрів. У передній частині ока наявний прозорий і еластичний кришталик, завдяки якому об'єкт чи предмет, на який дивиться людина, набуває різких обрисів. Кришталик при "наведенні" різкості змінює свою кривизну і фокусує зображення предметів на сітківку. Райдужна оболонка регулює кількість світла, що потрапляє на кришталик. Сітківка, розташована на задньому боці ока, складається зі світлочутливих нервів. Повіки і вії захищають око від ушкоджень.
Але для того, щоб виникла єдина картина навколишнього світу, головний мозок повинен звести воєдино і відтворити сотні окремих деталей, які щомиті запам'ятовуються оком.
Якщо уважно розглядати око, то в центрі можна побачити пігментовану райдужну оболонку, чи, як її просто називають, райдужка. Вона складається з м'язів, що скорочуються при яскравому освітленні та зменшують отвір зіниці. У тіні м'язи розслабляються й отвір зіниці збільшується, пропускаючи більше світла.
Якщо кришталик погано фокусує зображення предметів, розташованих на певній відстані, то людина страждає або короткозорістю, або далекозорістю. У короткозорих людей, наприклад, сітківка не фокусує зображення побачених предметів. Для кoрекції такого зору використовують окуляри з увігнутими лінзами. Далекозорі нечітко бачать близько розташовані предмети, тому їм допомагають окуляри з опуклими лінзами.
Око може обертатися вгору, вниз і в боки завдяки шістьом сильним м'язам, що з'єднують його з кістками черепа. Будь-який м'яз може функціонувати самостійно, але найчастіше око рухається завдяки зусиллям декількох м'язів. Групи із шести м'язів обох очей скорочуються одночасно, тому очі працюють разом.
Сльози утворюються в слізних залозах. Сльози захищають поверхню ока і підтримують його вологість. Збирають і видаляють сльози дві невеликих слізних протоки, що розташовані у внутрішніх кутах очей.
Сітківка буквально нашпигована світлочутливими клітинами, що називаються паличками і колбочками. У клітковині нараховується близько 7 мільйонів колбочок і 130 мільйонів паличок, їхні функції різні. Завдяки паличкам, набагато більш чутливим, ніж колбочки, ми можемо бачити в сутінках. За допомогою колбочок ми бачимо при денному світлі й сприймаємо колір. Тобто, палички забезпечують нам сутінковий зір, а колбочки-денний. Слід зазначити, що собаки і копитні тварини не сприймають кольори. Існують три види колбочок, чутливих до трьох основних кольорів спектра: червоного, зеленого і блакитного. Залежно від ступеня порушення колбочок і поєднання подразнень ми сприймаємо не тільки кольори, а й їхні відтінки.
Здатність ока розглядати предмети при різній яскравості освітлення називається адаптацією. Вона порушується при нестачі вітаміну А та кисню, а також при стомленні.
Око має допоміжний апарат, що складається із захисних при-стосувань-повік, вій і брів. Повіки з внутрішнього боку покриті слизовою оболонкою, що переходить на очне яблуко.
Для попередження розвитку порушень зору і перенапруги слід дотримуватися простих правил гігієни зору:
* добре освітлене робоче місце, але не занадто яскравим світлом, що повинно падати ліворуч;
* джерело штучного світла повинно бути прикрите абажуром;
* при роботі з дрібними предметами, а також читанні, письмі, відстань від об'єктів до очей повинна складати від 30 до 35 см;
* не читати лежачи;
* не читати в транспорті, що рухається;
* щоб уникнути інфекцій не терти очі брудними руками.
Порушення зору
і причини, що викликали ці порушення
Вище вже було сказано про короткозорість і далекозорість, але існує ще ряд хвороб очей, що найчастіше виникають в результаті травм чи ж у процесі тривалого навантаження на очі, у результаті недотримання правил гігієни.
Косоокість - порушення взаємодії м'язів обох очей. Людина бачить предмети об'ємне (бінокулярне), але якщо вона закриє одне око, то навколишні предмети втратять об'ємність, стануть плоскими (монокулярними). Людина, що не має ніяких дефектів зору, під час такого експерименту навіть не помітить, що картинка проектується в одній площині, тому що в неї зберігаються враження просторового зору. Зображення, фіксоване кожним оком окремо, у головному мозку зливається в єдине ціле.
При порушенні взаємодії м'язів очей утворюється косоокість. Одне з очей (чи обидва) залишається світлочутливим, але сприйняття предметів змінюється, вони втрачають об'ємність, крім того, зображення того самого предмета не збігаються. Косоокість, особливо багаторічна, важко лікується, тому боротися з цією хворобою потрібно як тільки вона проявилася.
Глаукома - є результатом частого підвищення внутріочного тиску. Якщо її не лікувати, може призвести до сліпоти. У здорових людей тіло вій виділяє оптимальну кількість рідини (камерної вологи), у хворих її виділяється занадто багато, якщо її відтік ускладнений, то надлишок вологи заповнює простір у склоподібному тілі, роговій і райдужній оболонках. Надлишок вологи підвищує внутріочний тиск, із усіма наслідками, що звідси випливають: порушується кровопостачання ока, на очний нерв діє сильне навантаження, починаються головні болі, блювання, спотворюється кольорове сприйняття світу тощо. Є припущення про спадкоємну схильність, але це не обов'язково, що дитина буде хворіти на глаукому.
Катаракта - помутніння кришталика, існує як вікова, так І вроджена форма хвороби очей. Помутніння кришталика можуть викликати травми ока або ж діабет. Кришталик видаляється операційним шляхом з обов'язковим уставленням замість нього штучного кришталика або ж виписуються спеціа-льні окуляри.
Сліпота - буває як уродженою, так і набутою. Втрата зору може відбутися як в одному, так і в обох очах, і у певній частині сітківки. Сліпота може наступити в результаті помутніння кришталика чи склоподібного тіла, ушкодження зорового нерва або відшарування сітківки. Іноді око може бути неушкодженим, а навколишню картину воно не відтворює. Тут причина криється в зоровій області кори головного мозку, куди надходять світлові імпульси, які нею "не розпізнаються". Зіниця такого ока реагує на світло, очне яблуко залишаєтьсярухомим, але ним людина нічого не бачить. Залежно від причин, які призвели до сліпоти, підбирають і метод лікування.
Кон'юнктивіт-захворювання очей, яке найчастіше зустрічається у вигляді запалення сполучної оболонки ока. Хвороба Зникає в результаті потрапляння на слизову очей вірусів, бакзій, подразнюючих речовин (пилу, пилка та ін.), у результаті іншого подразнення, виявляється як побічне явище при ІД та ін. На початковій стадії хвороби

 
 

Цікаве

Загрузка...