WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Опорно-рухова система - Реферат

Опорно-рухова система - Реферат

обличчя. Завдяки ним обличчя людини виражає ті чи інші емоції: гнів, горе, радість. Так, наприклад, коли ми посміхаємося, працюють шість мімічних м'язів обличчя. Крім того, мімічні м'язи беруть участь в акті мовлення, дихання.
З діяльністю м'язів пов'язана функція окремих органів: дихання, травлення, кровообігу; м'язи гортані та язика беруть участь у відтворенні членороздільного мовлення. Деякі м'язи працюють, навіть якщо спокійно стоїш чи відпочиваєш. Коли людина непритомніє, вона падає саме тому, що ці м'язи розслаблюються і перестають утримувати тіло у вертикальному положенні.
Про правильну поставу
Струнка, пряма постава, легка хода прикрашають людину. Струнка людина маленького росту здається вищою.
В. І. Даль визначав гарну поставу як поєднання стрункості, величавості, краси і наводив прислів'я: "Без постави кінь - корова".
Ноги, що волочаться, хода із шарканням і зігнута спина можуть зіпсувати враження від гарного обличчя дівчини. І, навпаки, легка хода і струнка фігурка згладять недоліки некрасивого обличчя.
От яке тлумачення дають цьому терміну вчені: "Постава-звичне положення тіла людини в спокої і при русі; формується із раннього дитинства в процесі росту, розвитку і виховання. Правильна постава робить фігуру людини красивою і сприяє нормальному функціонуванню рухового апарату і всього організму людини".
Отже, необхідність вироблення гарної постави пояснюється не тільки естетичними вимогами, але й медичними.
При правильній поставі природні вигини хребта виражені помірковано, лопатки розташовані симетрично, плечі на одному рівні й злегка розгорнуті, живіт підтягнутий, ноги прямі, зведення стіп нормальне, м'язи добре розвинуті, хода красива. Розвиток мускулатури впливає на формування кістяка.
Порушення постави здатне призвести до зміни кістяка, погіршення діяльності органів кровообігу, дихання, травлення й ін. Іноді зміни в кістяку можуть бути вродженими, бути результатом перенесеного захворювання. Акушери-гінекологи підкреслюють особливу важливість гарної постави для дівчаток, відзначаючи, що сутулість - не тільки естетичний дефект. Вона призводить до порушення розвитку внутрішніх органів, а це небезпечно для майбутньої матері.
Якщо лікар призначить лікування, наприклад, направить на спеціальну коригувальну гімнастику, то ухилятися від цього не можна.
Для виховання правильної постави в навчальних закладах для панських дітей застосовувалися найрізноманітніші методи. Дівчаток навчали тримати високо голову, не дивитися постійно під ноги, учитися зводити лопатки, "прибирати" живіт. Немає нічого поганого, якщо ми будемо використовувати корисні прийоми "старої· школи" і в наші дні. Аби прийоми ці були справді корисні.
Фізичні вправи сприяють правильному формуванню м'язів і кістяка, особливо в період інтенсивного зростання і розвитку м'язів (14-18 років), коли йде формування опорного апарату. І в дитинстві, і в юності потрібно стежити за поставою, тому що в дитини, яка постійно сидить чи працює в неправильній позі, може викривитися хребет. І це може стати причиною розвитку таких хвороб, як сколіоз, лордоз, кіфоз.
Сколіоз - це бічне викривлення хребта.
Лордоз - викривлення хребта, звернене опуклістю вперед;
Кіфоз - опуклістю назад (як правило, у грудному і крижовому відділах).
У дитячому віці, якщо дитина носить тісне взуття чи на високих каблуках, це може викликати неправильний розвиток стопи - плоскостопість.
Фізичні вправи, проведені із врахуванням вікових та індивідуальних особливостей дітей і підлітків, сприяють усуненню плоскостопості й порушень постави, що можуть бути викликані захворюванням кістяка, малою рухливістю, слабким розвитком м'язів, неправильним сидінням за столом, носінням ваги в одній руці тощо.
Відповідні фізичні вправи, наприклад, балансування з м'ячем на голові, плавання, зміцнюють м'язи хребта і сприяють виробленню в дітей та підлітків гарної постави.
Фізичні вправи сприяють формуванню здорової, сильної, витривалої людини з правильною статурою і гармонійно розвинутою мускулатурою, активного і корисного члена суспільства.
Психологи думають, що опущена голова і згорблена спина свідчать про пасивність, несміливість, невпевненість у собі. Так випряміться і знайдіть відсутню впевненість!
Що ж потрібно робити, щоб стати струнким?
Насамперед, дуже захотіти бути таким.
Комплекс вправ
1. Стати спиною до стіни на відстані 40-50 сантиметрів і, відхилившись, обпертися об неї спиною. Напружити м'язи спини і плечового пояса так, щоб гарненько випрямилася спина, торкаючись стіни потилицею, лопатками і попереком, стояти на 4 рахунки. Потім випрямитися і розслабитися (на 4 рахунки). Ця і всі подальші вправи повторюються З- 4 рази.
2. Тягти на спину, зігнутими ногами обпертися об підлогу, руки вгору. Напружуючи м'язи спини, максимально випрямити спину (на 4 рахунки). Потім розслабитися і лежати (на4 рахунки).
3. Лягти на два стільці. Лежати, утримуючи прямо голову і ноги (на 4 рахунки). Прогнутися, руки вгору, голову назад (на 4 рахунки).
4. Притиснутися спиною до стіни. Піднімати руки в боки й опускати їх, ковзаючи долонями по стіні.
5. Вихідне положення-упор стоячи на колінах (на 4 рахунки). Прогнутися, підняти голову і нахилити її назад.
6. Сісти на стілець, руки на пояс (на 4 рахунки). Відвести плечі назад, звести лопатки, підняти голову і максимально випрямити ноги і спину (на 4 рахунки).
7. Те ж, що і шосте, але у вихідному положенні стоячи.
8. Стоячи, руки на поясі (на 4 рахунки). Напружуючи м'язи спини, відвести плечі назад, звести лопатки, підняти голову (на 4 рахунки).
9. Стати спиною достіни так, щоб її торкалася потилиця, лопатки, сідниці та п'яти. Зберігати це положення протягом 30 секунд. Постаратися запам'ятати його, "відчути кожною клітинкою тіла", відійти, не змінюючи положення тіла, і постояти ще секунд 10-15.
Четверту і п'яту з цих вправ можна включити в ранкову зарядку разом із бігом на місці, підстрибуванням, нахилами. У будь-яку комбінацію обов'язково включайте восьму і дев'яту. Потім ускладнюйте вправи, використовуючи гімнастичну палицю.
Маленькі рекомендації
Замість портфеля носіть спортивну сумку. У школу на правому плечі, зі школи - на лівому. Результати відразу ж будуть помітні, постава покращиться.
Що ж можна рекомендувати додатково до сказаного? Частіше дивіться на себе у велике дзеркало, щоб побачити себе повністю. Якщо голова піднята, а підборіддя вище пліч, плечі на одному рівні, живіт втягнутий-у вас чудова постава.
Завжди стежте за ходою: великий палець ноги спрямований уперед, внутрішні поверхні стіп при ходьбі знаходяться близько одна від одної, а коліна не торкаються, руки не боегаються з боку в бік, права рука рухається вперед одночасно з лівою ногою. .
На формування постави впливають звички повсякденного життя - манера стояти, ходити, сидіти за обіднім столом, під час перегляду телевізійних передач. Певне значення для вироблення гарної постави мають одяг і взуття.
Постійна неправильна посадка, невірна робоча поза, тривале носіння портфеля або іншої ваги в одній і тій же руці й інші порушення спричиняють нерівномірний розвиток певних м'язових груп. Поступово розвиваються кособокість, сутулуватість, грудна клітка робиться більш вузькою і плоскою, кути лопаток відходять від хребта, набувають вигляду крилець, живіт випи-нається. У результаті рухливість грудної клітки зменшується, дихання стає менш глибоким, знижується життєва ємність легень, самопочуття погіршується, людина швидше втомлюється.
Слід зазначити, що розвитку порушень постави сприяють і природжена слабкість опорно-рухового апарату, деякі захворювання (рахіт, ожиріння, плоскостопість, інфекційні хвороби).
При порушеннях постави необхідна консультація лікаря-ортопеда. Якщо зміни виражені незначно, то, як правило, починають коригувальну гімнастику. Якщо її робити регулярно відповідно до порад лікаря, то можна домогтися добрих результатів у виправленні дефектів кістково-м'язової системи.
Дуже важливо неухильно виконувати ці вправи точно, дотримуватися медичних рекомендацій. Інакше можна запустити порушення постави, тоді доведеться вживати більш складні методи лікування.

 
 

Цікаве

Загрузка...