WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Опорно-рухова система - Реферат

Опорно-рухова система - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Опорно-рухова система"
Кістяк і м'язи - опорні структури й органи руху людини. Вони виконують захисну функцію, обмежуючи порожнини, у яких розташовані внутрішні органи. Так, серце і легені захищені грудною кліткою і м'язами грудей і спини; органи черевної порожнини (шлунок, кишечник, нирки, печінка) - нижнім відділом хребта, кістками тазу, м'язами спини і живота. Головний мозок розташований у порожнині черепа, а спинний мозок - у спинномозковому канапі.
Кістяк людини утворений окремими кістками, з'єднаними між собою за допомогою зв'язок і суглобних сумок. У кістяку людини нараховується близько 206 кісток. Вони утворюють хребетний стовп, грудну клітку, кістяк голови -череп, верхні кінцівки з плечовим поясом і нижні кінцівки з тазовим поясом.
Кістяк виконує опорну і захисну функції. Кістки, як важелі, при-водяться в рух прикріпленими до них м'язами. Хрящі утворюють внутрішньосуглобні меніски, диски між хребцями, передні кінці ребер, півкільця трахеї, деякі хрящі гортані, вушні раковини.
За формою всі кістки поділяються на трубчасті (довгі та короткі), плоскі й змішані.
До довгих трубчастих належать стегнові кістки, плечові, кістки передпліччя, гомілки.
Короткі трубчасті кістки знаходяться в кисті та стопі. Із плоских і широких кісток утворені кістки черепа, лопатки, грудина, кістки таза. Змішані кістки - скроневі й кістки основи черепа. Вони включають елементи коротких і плоских кісток. Форма кісток залежить від виконуваних функцій.
Без кісток тіло людини було б м'яким, як желе. Кістяк чимось нагадує маріонетку: варто лялькарю випустити з рук нитки, і вона впаде. Так і кістяк не може зберігати необхідне положення без м'язів, що утримують кістки. М'язи складаються з пучків паралельних волокон, їхнє скорочення регулюється мозком за допомогою нервів.
Кістяк - це опора тіла, його основа. Кістяк утворює міцний каркас для м'язів і м'яких внутрішніх органів. Він складається з кісток і суглобів, тому він міцний і гнучкий одночасно. Кістяк тулуба включає хребет і грудну клітку. Хребет утворений 33-34 хребцями, розташованими один над іншим. Між тілами хребців знаходяться прошарки з хрящової тканини, що надають хребту гнучкість і пружність.
Суглоб - це місце з'єднання кісток. Кістки кістяка пов'язані з м'язами та нервовою системою, завдяки цьому людина може керувати своїми рухами.
До складу кісток входять білки, мінеральні речовини й живі клітини. Кістки схожі на трубки, заповнені м'яким кістковим мозком. У кістковому мозку утворюються клітини крові, а також запасається жир. Трубка, оточуюча кістковий мозок, утворена із твердої гладкої кістки. Закруглені кінці кістки складаються з більш пухкої губчатої речовини.
Найдовша кістка кістяка - стегнова. Вона починається від таза і закінчується біля коліна. Верхній кінець стегнової кістки має форму кулі - це необхідно для того, щоб вона щільно ввійшла в округлу западину суглоба таза. Такий суглоб називається кулястим.
Кінці кістки утворені губчатою кістковою тканиною, що складається з безлічі кісткових пластинок, з'єднаних таким чином, що між ними залишається повітряний зазор. Схожа на бджолині стільники структура робить кістку легкою і міцною.
Живі кісткові клітини знаходяться в крихітних камерах канальцевої системи. Розташовані між клітинами волокна колагени роблять кістку міцною і здатною витримати удари.
Компактна речовина кістки. Довга кісткова трубка утворена компактною речовиною кістки. До її складу входять мінеральні речовини і пружний білок колаген. Зв'язані між собою колаген і мінеральні речовини утворюють ніби систему циліндрів, уставлених один в один. У центрі кожного циліндра проходить маленький канал, який називається гаверсовим каналом. Усередині нього знаходяться одна чи дві кровоносні судини, по яких у кісткові-клітини потрапляють поживні речовини.
Суглоби зап'ястя. Зап'ястя складається з безлічі маленьких кісток і суглобів, що дозволяють кисті руки робити точні рухи. Вісім кісток зап'ястя розташовані в два ряди, по чотири кістки в кожнім. Кисть робить обертальні рухи, піднімається й опускається завдяки суглобам, що знаходяться між цими кістками.
Суглоби тазу. У місці з'єднання стегнової кістки і тазу утворюється кулястий тазовий суглоб. Він дозволяє людині опускати і піднімати ногу, відводити її в боки, що необхідно при ходьбі, бігу, стрибках, акробатичних вправах і грі у футбол.
Колінний суглоб діє, як шарнір, що переміщається лише вперед та назад. Його передня частина захищена кісткою, що називається колінної чашечкою. Велика і мала гомілкові кістки гомілки в тім місці, де вони входять у суглоб, відділені одна від одної шаром рідини. Ця рідина-змазка полегшує рух кістки в суглобі.
Зв'язки і хрящі. Суглоби повинні бути міцними і не зміщатися при русі. Утримують їх на своєму місці зв'язки, що з'єднують сусідні кістки між собою.
Гладкий хрящ, що покриває кінці кісток зовні, робить рухи суглобів більш вільними.
Сухожилля складаються з щільних волокон, що прикріплюють м'язи до кісток. Скорочуючись, м'яз надає рухи сухожиллю. Воно, у свою чергу, підтягує кістку, і, таким чином, кістка та м'язи рухаються узгоджено.
Сила м'язів. Третина ваги людини припадає на частку м'язів. М'язи - а всього їх нараховується більш 650 - є в будь-якій частині твого тіла. Вони складаються з особливих клітин, як правило, довгих і тонких, і перетворюють енергію їжі в енергію руху. Відомі три типи М'ЯЗОВОЇ тканини: кістякова, гладка ї серцева. Велика частина кістякових м'язів прикріплена до кісток.
Зовні кожен м'яз покритий волокнистою тканиною, що відокремлює її від інших м'язів. Витягаючись по краях подібно до міцної струни, покривна тканина утворює сухожилля. Це сухожилля прикріплюється до інших м'язів чи зовнішнього шару кістки. Сухожилля можуть бути дуже довгими. Наші пальці рухаються завдяки м'язам руки. При бажанні можна намацати сухожилля, розташовані на тильному боці долоні. Кожен м'яз складається з пучків м'язових волокон. Вони покриті захисною тканиною, що зв'язує їх разом.
Кожне волокно м'яза насправді являє собою єдину м'язову клітину-довгий тонкий циліндр із закругленими кінцями. У ній є ядро і безліч енергозапасних мітохондрій. Іноді волокна бувають завдовжки в цілий м'яз.
М'язові волокна складаються із сотень більш дрібних витягнутих волокон - міофібрил. Вони, у свою чергу, складаються ? з ще більш тонких ниткоподібних філаментів двох типів-тонких і товстих. Тонкі й товсті філаменти утворені різними видами білка. Тому якщо розглянути м'язове волокно, то можна знайти в ньому темні й світлі поперечні смуги.
Якщо людина займається спортом, її м'язи стають більш - тренованими і працюють краще, ніж у нетренованої людини. Є спеціальні вправи для зміцнення різних м'язів тіла.
Різні типи м'язів. Розрізняють м'язи короткі та товсті, що знаходяться переважно в глибоких шарах біля хребетного стовпа; довгі та тонкі, розташовані накінцівках; широкі та плоскі, зосереджені в основному на тулубі. Серце утворене особливим серцевим м'язом; стінки кишечника, кровоносних судин і радужка - гладкою мускулатурою. Серцевий і гладкий м'язи функціонують незалежно від свідомості. Тому вони продовжують працювати під час сну.
Розслаблення м'язів. За функцією м'язи поділяються на згиначі, розгиначі, що підводять і відводять, обертачі. При скороченні м'язів згиначів одночасно розслаблюються розгиначі, що забезпечує погодженість рухів. Наприклад, коли рука випрямлена, то двоголовий м'яз (біцепс) розслаблений, а триголовий (трицепс)скорочений.
М'язи, скорочення яких викликає рух кінцівки від тіла, називаються відвідними, а ті, що наближають кінцівку до тіла - підвідними. М'язи-обертачі при своєму скороченні обертають ту чи іншу частину тіла (голову, плече, передпліччя).
Скорочення м'язів. Одержавши хімічний імпульс, що надійшов по нерву, м'яз скорочується. М'язове волокно стає коротше і товстіше.
М'язи голови поділяються на дві групи: жувальні та мімічні. Жувальний м'яз починається від нижнього краю виличної кістки і прикріплюється до НИЖНЬОЇ щелепи. Скорочуючись, він піднімає нижню щелепу, беручи участь у пережовуванні їжі.
Мімічні м'язи прикріплюються одним кінцем до кісток черепа, іншим - до шкіри

 
 

Цікаве

Загрузка...