WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Наркотики — ліки чи...? - Реферат

Наркотики — ліки чи...? - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Наркотики - ліки чи...?
Під наркоманією мається на увазі загальна назва хвороб, що виявляються через потяг до постійного прийому у зростаючих кількостях наркотичних лікарських засобів і наркотичних речовин унаслідок стійкої психічної та фізичної залежності від них з розвитком абстенції при припиненні їх прийому.
Наркоманія серед підлітків-наболілий факт. Усе починається просто: для веселощів у компанії чи заради інтересу пробується перша сигарета "з начинкою" або приймаються таблетки. Яка перша реакція організму? Відторгнути отруту! І не потрібно говорити, що це цікаво і весело. Спочатку, можливо, буде і весело, і цікаво, але потім настають не найприємніші хвилини, коли нудить, болить голова, важко керувати власним тілом.
Залежно від якості компанії, проба наркотиків може продовжитися, і непомітно,! з повним усвідомленням того, що "коли захочу, тоді й кину", підліток розуміє, що кинути він уже не в змозі. Впоратися власними силами з наркотичною залежністю не вдається практично нікому, а звернутися за допомогою до батьків страшно, тому що таке зізнання може спричинити скандал, крики, істерики тощо. У результаті цього підліток заходить у тупик: не приймати наркотики він уже не може, до того ж, потрібні гроші, щоб їх здобувати. Звідси випливає злочинність. Неповнолітній наркоман починає виносити з будинку цінні речі (добре, якщо вчасно оговтаються батьки) і продавати їх за безцінь, потім "брати" те, що погано лежить в інших. При потребі організму в новій дозі підліток через розпач і болі, що мучать його, іде на злочин.
Вище описана проста схема того, як стають наркоманами. Але в кожного підлітка завжди перед першою пробою наркотику є вибір, він може відмовитися, не боячись виявитися в очах однолітків боягузом. Адже відстоювання власних поглядів й ідей це не боягузтво. А от "слабинка", страх виглядати "білою вороною", саме і е слабість та боягузтво.
Утім, щоб людина не стала наркоманом, дуже багато чого залежить від виховання. Факторами ризику є особистісні й соціальні фактори. До соціальних, як уже було сказано вище, належать ті умови, у яких безпосередньо реалізується формування особистості. Під особистісними розуміють особливості протікання нервових процесів, темпераменту, характеру, рівня психічного розвитку, поглядів, установок, цінностей і т. д.
До особистісних факторів належать такі:
* обтяжена алкоголізмом чи психічними захворюваннями спадковість, що прослідковується майже в третини хворих;
* підвищена сугестивність, наслідування- як правило в осіб із рисами психічного інфантилізму і помірною розумовою відсталістю (констатується в 60 % хворих);
* розлади поведінки з невротичними реакціями, часто на тлі наслідків помірного органічного ураження головного мозку;
* риси емоційної нестійкості, підвищеної збудливості або замкнутості;
* психічні розлади з відхиленнями потягів;
* деякі хронічні соматичні захворювання, що послабляють нервово-психічну діяльність (туберкульоз, патологія печінки й ін.);
* перехідний період, що важко протікає, -13-16 років;
* відсутність чи недостатність позитивних мотивацій у період формування особистості, прагнення реалізувати тільки найближчі цілі, які. пов'язані з почуттям задоволення і не вимагають зусиль;
* почуття самітності, непотрібності, ізоляції і розчарування. До соціальних факторів належать такі:
* рання поява шкідливих звичок, зокрема, прилучення до алкоголю;
* часті застілля, які спостерігає чи в яких бере участь дитина;
* важкі й постійні конфлікти в сім'ї, алкоголізм батьків, неповна сім'я (останнє зустрічається майже в одній третині випадків);
* відсутність належної уваги з боку батьків або, навпаки, надмірна опіка;
* вживання психоактивних засобів у найближчому оточенні конформної молодої людини;
* залежність від компанії, у якій випивають чи вживають психоактивні речовини;
* емоційний стрес у сім'ї, навчальному закладі, на роботі;
* низьке задоволення від життя.
Поштовхом до вживання наркотиків можуть стати як один, так і декілька з перелічених вище факторів. Від поєднання факторів ризику, так само як і від різновиду наркотичної речовини, віку, у якому починається вживання, залежить складність протікання наркоманії. Дослідження показали, що більше половини наркоманів - особи молодші 30 років, з них до 12% дівчат.
З історії наркотиків
Опійна наркоманія - одна з найбільш давніх в історії людства. Вона пов'язана з прийомом препаратів, виготовлених з маку, а також самого маку.
Морфій був виділений з опію в 1806 році; зробив це військовий хімік Сеген, що служив у наполеонівській армії. Однак у розвитку морфінізму винний (якщо взагалі можна говорити про "провину" вченого - навіть жартома) не стільки він, скільки англієць Вуд, що запропонував уводити морфій підшкірно. У 1875 році з'явився і сам термін "морфінізм". Що ним тоді позначали? По-перше, хворобливе звикання до морфію, що виникло внаслідок його прийому як знеболюючого препарату. По-друге, хворобливе звикання до морфію, що з'явилося в результаті лікування депресій. По-третє, хворобливе звикання будь-якого іншого походження (цікавість, наслідування моді тощо). Іншими словами, спочатку люди приймали морфій з якоїсь причини (іноді серйозної), потім потрапляли в рабство до морфію, уже не могли без нього існувати, постійно збільшуючи дозу морфію, і незабаром гинули від самого морфінізму чи від факторів, пов'язаних із ним. Опійна наркоманія розвивається винятково швидко. Морфіністи швидко худнуть, старіють, зникає статевий потяг, порушується пам'ять, різко знижується творча продуктивність, з'являється так звана півняча хода, швидко розвиваються захворювання печінки й нирок. Вони дуже швидко стають на шлях правопорушень, тому що їм потрібна все більша доза наркотиків.
Існує наркоманія, пов'язана із вживанням препаратів коноплі, що росте в багатьох частинах світу. У ній містяться речовини, які називають каннабіноїдами, що викликають яскраві галюцинації. Гашиш, анаша, маріхуана-це наркотичні речовини (мають безліч синонімів), що знаходяться в різних видах конопель (іноді гашишем й ін. називають і самі коноплі).
На відміну від опійної наркоманії, при якій дуже сильна фізична залежність, при наркоманії, пов'язаній з уживанням конопель, на перший план виходить психічна залежність, а фізична незначна, тому наркоман може легко відмовитися від прийому анаші без усяких консультацій з лікарями, якщо, звичайно, він уже не втягся в прийом цього наркотику. У цьому випадку він буде прагнути до збільшення дози наркотику, що викликає той же ефект, що колись викликала мала доза; його очікує посилення апатії, порушення соціальних зв'язків, зведення всіх життєвих інтересів тільки до одного-де б дістати наркотик.
Якщо опійна і гашишна наркоманія відома давно, то наступні два різновиди наркоманії з'явилися порівняно недавно і пов'язані із синтезуванням препаратів.
При прийомі, наприклад, великихдоз деяких синтетичних ліків з'являється стан рухового й

 
 

Цікаве

Загрузка...