WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Крапля нікотину вбиває коня - Реферат

Крапля нікотину вбиває коня - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Крапля нікотину вбиває коня
Основним діючим компонентом тютюну є нікотин. Цей алкалоїд уперше виділили в чистому вигляді в 1828 році вчені Посельт і Рейман. Вміст нікотину в листі тютюну коливається від 1 до 1,5 %, однак у деяких сортах досягає 6-8 %. В одній сигареті масою 1 г міститься 10-15 мг нікотину, а в сигареті масою 10 г -до 150 мг цієї речовини. Крім того, разом з димом сигарети в організм надходить не тільки нікотин, але і більше тридцяти шкідливих речовин, серед яких - сірководень, оцтова, мурашина і синильна кислоти, етилен, ізопрен, чадний і вуглекислий гази, різні смоли, радіоактивний полоній та ін. З 27 основних складових тютюнового диму 9 зараховують до сильних отруйних речовин, а 16 -до канцерогенів.
У хімічно чистому вигляді нікотин являє собою прозору маслянисту рідину з пекучим смаком. Саме такий смак відчуває курець, коли докурює недопалок, де осідає нікотин. У фільтрі сигарети може зібратися така кількість нікотину, якої досить, щоб убити мишу. Фактично нікотин токсичний настільки ж, як і синильна кислота. Тому в людини, яка не звикла до паління, велика кількість викурених сигарет викликає важке отруєння, а іноді й смерть.
Нікотин - це надзвичайно сильна отрута, що діє переважно на нервову систему, травлення, а також на дихальну і серцево-судинну системи. Експерименти на тваринах ще в минулому столітті показали безсумнівний вплив нікотину на нервові реакції. Наприклад, якщо на оголену тканину нерва накласти ватку з нікотином, то для його подразнення потрібна значно менша сила струму, ніж у контролі. Проводили досліди із собаками, у яких розкривали черепну коробку і нікотин наносили на різні ділянки мозку. І в цих випадках реакція, наприклад, у вигляді м'язових рухів виявлялася значно швидше і від меншої сили струму, ніж до застосування нікотину. Більш того, висока концентрація розчину нікотину викликала судорожні скорочення тієї групи м'язів, що знаходилася під контролером відповідної ділянки мозкової речовини. І це без якого-небудь додаткового впливу струмом! Ці судороги дуже нагадували епілептичні напади. При цьому напа-ди не виникали після декількох повторень нікотинового подразнення. До нікотину можна, виявляється, звикнути.
Але як нікотин з листя тютюну переходить в організм?
Паління-суха термічна перегонка тютюну (і паперу) під впливом високої температури, що на палаючому кінці цигарки чи люльки досягає 3000С. Дим, що втягується курцем, виганяє нікотин з листя тютюну. Нікотин швидко розчиняється у воді, тому легко всмоктується через слизові оболонки рота, носа, бронхів, а потрапляючи зі слиною в шлунок, - і через стінки шлунково-кишкового тракту.
Нерідко кажуть, що одна крапля нікотину вбиває коня. Так, для смерті тварини досить дуже невеликих доз нікотину. Якщо говорити точно, то однієї краплі чистого нікотину вистачить, щоб знищити троє дорослих коней масою до півтони кожен. Така справжня сила нікотинової отрути. Чому ж людина переносить у процесі хронічного вживання тютюну величезні його дози? По-перше, тому, що в кожній окремій сигареті доза нікотину далека від смертельної і тільки при викурюванні декількох сигарет підряд може виникнути шоковий стан, що призводить до смерті. По-друге, до нікотинової отрути швидко звикають. До того ж, він незабаром видаляється нирками з організму.
Одного разу був проведений такий дослід: до тіла курця приклали декілька п'явок, а виділену ним мочу дали випити мишам. Зранку, до першого затягування, із тваринами нічого особливого не відбулося. Але як тільки людина викурила першу цигарку, п'явки звивалися в судорогах, а миші, що одержали його мочу, впали в стан сильного збудження.
Навіть одна сигарета шкідлива для живого організму. Підраховано, що смертельна доза нікотину для людини становить 1 мг на 1 кг-маси тіла, тобто близько 50-70 мг для підлітка. Але при цьому слід врахувати, що зростаючий організм приблизно в два рази вразливіший до нікотину, ніж дорослий. Отже, смерть може наступити, якщо підліток одночасно викурить півпачки сигарет, тому що в цілій пачці саме і міститься одна смертельна для дорослого доза нікотину. Правда, при швидкому поглинанні цигаркового диму, як правило, настає почуття відрази, нудоти, і це призводить до припинення паління. Але проте випадки смерті від викурювання навіть двох-трьох цигарок відомі: смерть настає в результаті рефлекторної зупинки роботи серця й органів дихання (внаслідок токсичного "удару" на відповідні нервові центри).
У чому проявляється нікотинове отруєння?
Це слиновиділення, нудота, збліднення шкірних покривів, слабість, запаморочення, сонливість. Сюди слід додати почуття страху, головні болі, шум у вухах, частішання пульсу й інші розлади діяльності організму.
Дуже точний і яскравий опис симптомів гострого отруєння тютюном дав Л. М. Толстой: "Запах тютюну був дуже приємний, але в роті було гірко і подих перехоплювало. Однак, зі скрипом зубів, я досить довго втягував у себе дим, пробував пускати кільця і затягуватися. Незабаром кімната вся заповнилася блакитнуватими хмарами диму, люлька почала хрипіти, гарячий тютюн підстрибувати, а в роті я відчув гіркоту й у голові запамо-рочення. Я хотів уже перестати і тільки подивитися з люлькою в дзеркало, як, на мій подив, захитався на ногах; кімната пішла колом, і, глянувши в дзеркало, до якого я ледь підійшов, я побачив, що обличчя моє було бліде як полотнина. Ледь я встиг упасти на диван, як відчув таку нудоту і таку слабість, що, уявивши собі, що люлька для мене смертельна, мені здалося, що я вмираю. Я серйозно злякався... і зі страшним головним болем, роз-слаблений, довго лежав на дивані".
І це тільки від затягування однією порцією тютюну в люльці. А якщо доза буде трохи більшою, курця-початківця може очікувати набагато важчий стан і, можливо, смерть. Є опис загибелі юнака в результаті викурювання тільки однієї сигарети! А випадки смерті молодих людей від надходження в організм великих доз нікотину не настільки вже рідкісні. Особливо часті такі випадки при викурюванні сигарет у компанії "на спор" (парі).
Наприклад, у Ніцці французькі юнаки влаштували змагання на витривалість до тютюну. Юнака, що викурив тютюну більше, ніж інші, чекав спеціальний приз. Але

 
 

Цікаве

Загрузка...