WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Культура харчування - Реферат

Культура харчування - Реферат

зимовий час віддавали перевагу їжі, яка "зігріває" організм. Це-яйця, страви, приготовлені з зернових продуктів: пшениці, ячменю, вівсу; гостру їжу-цибулю, молоду редьку, перець; жирні сорти риби і м'яса. Взимку обмін речовин активізується, тому можна їсти більше гострої і жирної їжі.
Влітку, навпаки, організм має потребу в охолодженні, і в раціоні повинні переважати продукти, які "охолоджують": рис, картопля, морква, капуста, редис, фрукти, ягоди, телятина, качатина, риба (нежирна) і т. д.
Лікувальні дієти застосовувалися практично всіма великими лікарями: Авіценною, Парацельсом, Гіппократом, які говорили: "Ваша їжа повинна стати ліками, а ваші ліки повинні бути їжею".
В середини XVIII століттянатуропатія, як окремий напрямок, стала розвиватися в Німеччині. У XX столітті вона стала популярною у Швейцарії, Англії й Америці, де стали розроблятися наукові принципи, а також практичні рекомендації дієтетики, тобто науки про раціональне харчування й оздоровлення організму за допомогою різних очисних дієт, у тому числі й лікувальним голодуванням.
Основна риса практично всіх "модних дієт" це те, що вони в більшості випадків не допомагають. І, у першу чергу, через те, що вони побудовані на насильницькому обмеженні себе в яких-небудь продуктах. Лише в рідкісних випадках людям з незвичайною волею вдається "переробити" себе за допомогою дієти. В основному ж муки, на які йде людина, застосовуючи ту чи іншу дієту, бувають безрезультатні. Крім того, треба розуміти, що якщо дієта підійшла вашій сусідці по парті та навіть допомогла їй, то це зовсім не означає, що вам вона також підійде, а тим більше допоможе. "Модні дієти", як правило, не враховують індивідуальних особливостей людини.
Що ж, залишається тільки покладатися на медицину? Зовсім ні. Розбираючись в основних принципах раціонального харчування, знаючи склад поживних речовин і той вплив, який вони здійснюють на організм, з огляду на індивідуальні особливості, можна чудово самому для себе скласти дієту. Потрібно знати, що дієта не повинна бути насильством над собою, а повинна приносити задоволення. Перебудова харчування повинна відбу-ватися в три етапи.
Перший етап
Він полягає в заміні продуктів, які ми їмо і любимо (але через якісь причини вони нам шкідливі), на близькі до них, але більш корисні. Щоб домогтися успіху, вкрай небажано змінювати все різко і докорінно. Дуже важливо не квапитися. Необхідно зм'якшувати будь-яку заміну продукту. Наприклад, якщо ви звикли до незбираного молока, не переходьте відразу на знежирене. Спочатку перейдіть з 3 % вого на 2,2 % ве, і тільки звикнувши до нього, почніть купувати 1,5 % ве. Жирний бекон поступово поміняйте на шинку, а потім - на пісну шинку і т. д. У такий спосіб потрібно продовжувати, поки не вдасться замінити стільки продуктів, скільки можливо без насильства над собою.
Психологи давно помітили: різке скорочення споживаних з їжею калорій-те, що пропонують багато дієт, - не дає результату саме тому, що наш організм хитріший, ніж ми це собі уявляємо. Одержуючи менше калорій, він починає сповільнювати процес обміну речовин. Це відбувається непомітно для людини, але наслідки цього помітні: припиняється зниження ваги, з'являються озноб, слабкість, почуття втоми - організму не вистачає енергії. Тому зовсім не обов'язково знижувати об'єм їжі, слід лише замінити її на більш корисну. Наприклад, шкідливі для здоров'я жири можна замінити на вуглеводи. Об'єм харчування при цьому не змінюється, міняється лише його склад.
Другий етап
Він полягає в зміні шкідливих звичок харчування на корисні. І теж-ніякого "ламання через коліно", ніяких клятв типу "з понеділка не їм солодкого" та ін. Основний принцип тут - поступовість. Наприклад, ви звикли перекушувати між сніданком і обідом. Поступово зрушуйте час цього "перекусу" на 10-15 хвилин пізніше доти, поки він не наблизиться впритул до обіду і сам "перекус" стане безглуздим.
Третій етап
Він полягає в заохоченні... їжею. Ніхто не повинен ставати собі суддею і катом, відмовившись від улюблених ласощів до кінця життя. Якщо, наприклад, вам вдалося цілий тиждень додержуватися нових принципів харчування, то не буде нічого поганого в тому, щоб розважитися в неділю своєю улюбленою стравою.
Ожиріння
Спочатку визначимося, яку ж вагу можна назвати нормальною. У наш час близьким до ідеального вважається такий стан, коли маса тіла, що встановилася в здорової людини до 20-25 років, зберігається все життя. Для визначення нормальної маси тіла застосовується така формула:
Нормальна маса тіла (у кг) = 50 + 0.75(Т-150)+(А-20)
1,4
де Т -ріст у см,
А-віку роках.
Здорова людина може визначити нормальну для себе масу тіла зовсім простим способом - відняти 100 см від свого росту. Наприклад, ріст 160 см, виходить, оптимальна вага-60 кг.
Сучасні вчені вважають, що, якщо маса тіла перевищує нормальну на 10 %, це тільки початкове чи в першій стадії ожиріння. Перевищення нормальної маси тіла на 20 %-ожиріння другого ступеня, а понад 50 %-ожиріння третього ступеня.
Ожиріння - це надлишкове відкладення жиру в організмі.
Існує досить багато причин, що викликають ожиріння. Вважається, що дві з них найбільш небезпечні: порушення жирового обміну і надлишкове надходження в організм жиротвірних продуктів. Якщо одну з цих причин виключити, зайве утворення жиру припиняється.
При ожирінні ушкоджуються всі органи і системи організму людини. У першу чергу, при ожирінні страждає серцево-судинна система. Кожна повна людина - потенційний пацієнт кардіолога.
Навіть у спокої серце хворих на ожиріння робить значно більшу роботу, ніж серце худорлявих людей. А це, звичайно, викликає постійне перевантаження інших органів. Крім того, жир відкладається між листками перикарда, стає ніби футляром, а жир, що утворюється між м'язовими волокнами серця, викликає їх дистрофію.
Тому товсті люди і належать до групи ризику з розвитку такого грізного і нещадного захворювання, як інфаркт міокарда. Доведено, що кожен четвертий хворий ожирінням страждає й іншою тяжкою недугою-гіпертонією. Крім того, ожиріння впливає на функціональний стан такого життєво важливого органа, як легені. Тривалість життя повних людей значно скорочується.
Життєва ємність

 
 

Цікаве

Загрузка...