WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Культура харчування - Реферат

Культура харчування - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Культура харчування"
Для забезпечення нормальної діяльності організм повинен одержувати не тільки необхідну кількість поживних речовин, але і найбільш оптимальне їхнє співвідношення. Встановлено, що людині необхідно близько 70 найбільш важливих елементів (інгредієнтів) харчування, кожний з який виконує специфічну функцію в обміні речовин.
Для здоров'я надзвичайно важливе значення має своєчасне і систематичне харчування, його повноцінність, тобто наявність у ньому всіх необхідних поживних речовин, мінеральних солей, води й вітамінів.
Кількість споживаної їжі повинна відповідати енергетичним витратам людини. Тому одним з важливих принципів раціонального харчування є підтримка енергетичного балансу організму, тобто та кількість енергії, що надходить з їжею в організм, повинна відповідати енергетичним витратам організму. Якщо енергетичні витрати менші за кількість споживаної їжі та витраченої енергії, то збільшується маса тіла в основному за рахунок жиро-вої тканини.
Під неправильним харчуванням розуміється тривале недоодержання організмом достатньої кількості їжі (недоїдання), чи, навпаки, одержання в надлишковій кількості одного або декількох харчових продуктів, багатих енергією (переїдання). У західних країнах, останнім часом і в країнах СНД, найбільш поширене переїдання, що викликає ожиріння, порушення коро-нарного кровообігу і зменшення тривалості життя. Неправильне харчування буває при погано розробленій дієті, коли організм недоодержує необхідні білки. Дослідження показали, що витрати енергії тим більші, чим більше діяльність людини пов'язана з фізичною працею. Знаючи, скільки енергії за добу витрачають люди тієї чи іншої професії, встановлюють для них норми харчування. На цій підставі професії поділяються на чотири групи:
* не пов'язані з фізичною працею;
* пов'язані з невеликою працею;
* пов'язані з працею середньої важкості;
* пов'язані з важкою фізичною працею.
Для складання норм харчування необхідно ще знати, який запас енергії міститься в поживних речовинах, тобто яка їхня енергетична цінність.
Потреба людини в поживних речовинах визначається за її масою, віком і рівнем рухової активності. Наприклад, чим менший вік, тим більше білку (будівельного матеріалу) необхідно на 1 кг маси тіла: у перший рік життя - 5 г, у 1-3 роки-4 г, у 4- Уроків - 3,5г, у 8-12 років - 2,5г, у 13-17 років- 1,5г. Для дорослих-1-1,2 г.
Фізична праця, заняття спортом вимагають збільшення потреб у білках на 20 % від установлених норм.
Недостатнє харчування, як і надмірне (переїдання), призводить до розвитку хвороб окремих органів і фізіологічної системи організму.
Валеологічне харчування сприяє оздоровленню людини, попереджає і знижує захворюваність, підвищує-працездатність, збільшує тривалість життя.
Для харчування досить-таки важливий той психологічний і енергетичний настрій, у якому відбувається прийом їжі. Сприятливий для гарного засвоєння їжі настрій створюють їжа в просторій кімнаті, чистий стіл, гарні столові прибори, приємна бесіда.
Дуже важливо і дотримання правил етикету, що регламентують поведінку за столом. Існує одна закономірність - чим вища культура харчування, тим краще перетравлюється їжа. Дотримання численних правил поведінки за столом призводить до того, що швидкість поглинання їжі виявляється невисокою і таким чином поліпшується пережовування їжі. Крім того, правила поведінки за столом передбачають емоційну стриманість під час їжі, що позитивно позначається на процесі травлення.
Основні правила харчування, які кожен повинен не тільки знати, а й виконувати:
Ніколи
Не їжте, якщо вам справді не хочеться. (Відмовка "поспішаю на вулицю" не приймається. Спочатку пообідайте, а потім все інше).
Не відволікайтеся від їжі розмовами, читанням, грою.
Не жуйте на ходу.
Не чекайте заохочень за з'їдене, а також не викликайте невдоволення батьків, не змушуйте їх нервувати, відмовляючись від їжі. А якщо батько і мати цілком цивілізовані люди, то вони завжди зрозуміють ваш стан і не будуть вам погрожувати й карати за не з'їдене.
Не розвивайте жадібність: не їжте зайвого, навіть якщо це дуже смачно і вам здається, що ви могли б здолати ще тарілочку.
Завжди
У тарілку кладіть рівно стільки, скільки можете з'їсти. З'їдайте все, що поклали в тарілку. їжте повільно, ретельно пережовуючи їжу. Поївши, подякуйте.
Не треба
Водити руками по столу.
Розсовувати тарілки, гратися посудом.
Пробувати третю страву (солодке), поки не з'їдені перша і друга страви.
Виходячи з-за столу, брати із собою їжу.
Вставати з-за столу, не закінчивши їсти і без дозволу дорослих.
Треба
Перед їжею ретельно мити руки. Жувати їжу із закритим ротом, їсти тільки за столом.
Правильно користуватися ложкою, виделкою і ножем. Встаючи з-за столу, оглянути своє місце, чи не розлито, чи не накришено.
Закінчивши прийом їжі, засунути стілець і подякувати.
Пам'ятайте
Не можна їсти із спільної тарілки. Користуватися спільною чашкою і ложкою, їжу, яка впала на підлогу, вживати не можна, тому що вона забруднена.
Перш ніж їсти фрукти, ягоди, треба обов'язково їх вимити. Відразу після бігу, гри у футбол пити не дозволяється. Не можна пити воду з крана. Спільну склянку потрібно за собою вимити.
Про дієти
Джерела сучасної дієтотерапії знаходяться в далекому минулому. Наприклад, у Китаї перші лікарі-дієтологи з'явилися вже за часи династії Чжоу (близько II ст. до н. е.).
Вони давали свої рекомендації для лікування і профілактики різних захворювань.
Так худим дітям рекомендували густий рисовий відвар, яєчні жовтки, квасолю, рибу, тобто продукти, багаті на повноцінні білки, а також овочі та фрукти, багаті на вітаміни та мінеральні солі. При набряках рекомендували їсти кашу з чорної квасолі, при кашлі - з мигдалю. При дизентерії - рибну кашу. Людям похилого віку пропонувалося їсти часто і потроху.
Давні дієтологи стверджували, що в харчуванні необхідно враховувати індивідуальні особливості людини. Організм має потребу в усіх продуктах, але їхнє співвідношення і кількість повинні змінюватися залежно від віку, конституції, звичок, клімату.
Так, наприклад, у

 
 

Цікаве

Загрузка...