WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Кров і система кровообігу - Реферат

Кров і система кровообігу - Реферат

антитіл і фагоцитозі.
Переливання крові. При деяких захворюваннях чи крововтратах людині роблять переливання крові. Велика втрата крові порушує сталість внутрішнього середовища організму, кров'яний тиск падає, зменшується кількість гемоглобіну. У таких випадках в організм уводять кров, узяту в здорової людини.
Переливання крові використовували з давніх часів, але часто це закінчувалося смертельним результатом. Пояснюється це тим, що донорські еритроцити (тобто еритроцити, взяті в людини, що віддає кров), можуть склеюватися в грудочки, які закривають дрібні судини і порушують кровообіг. Склеювання еритроцитів - аглютинація - відбувається в тому випадку, якщо в еритроцитах донора наявна речовина, що склеюється, - аглютиноген, а в плазмі крові реципієнта (людини, якій переливають кров) знаходиться речовина, що склеює, аглютинін. У різних людей у крові є ті чи інші аглютиніни й аглютиногени, і в зв'язку з цим кров усіх людей поділена на 4 основні групи за її сумісністю:
Групи крові Може віддавати Може приймати
кров групам кров груп
І І, II, III, IV -
II ІІ, IV І, ІІ
III III, IV І, III
IV IV І, II, III, IV
Сумісність крові людей
Вивчення груп крові дозволило розробити правила її переливання. Особи, що дають кров, називаються донорами, а особи, що одержують її, - реципієнтами. При переливанні крові строго дотримуються сумісності груп крові.
Процес зсідання крові. Припорізі речовини, що зсідаються, змушують кров виробляти білок фібін, який сприяє утворенню згустку і припиненню кровотечі. У звичайних умовах у кровоносних судинах відсутній активний фермент тромбін, тому кров запишається рідкою і не зсідається, але є неактивний фермент протромбін, що утворюється в печінці й кістковому мозку. Неактивний фермент активується і переводиться в тромбін при дії на нього ферменту тромбопластину, виділюваного червоними кров'яними тельцями, -тромбоцитами. При порізі чи уколі оболонки тромбоцитів порушуються, тромбопластин переходить у плазму, і кров зсідається. Утворення тромбу в місцях ушкодження судин-захисна реакція організму, що вберігає його від крововтрати. Люди, у яких кров не здатна зсідатися, страждають на важке захворювання - гемофілію.
Імунітет - це несприйнятливість організму до інфекційних та неінфекційних агентів"речовин, що мають антигенні властивості. В імунній реакції несприйнятливості беруть участь і хімічні сполуки-антитіла (особливі білки, що знешкоджують антигени, - чужорідні клітини, білки й отрути). У плазмі крові антитіла склеюють чужорідні білки або розщеплюють їх. Антитіла, що знешкоджують мікробні отрути (токсини), називають антитоксинами. Всі антитіла специфічні: вони активні тільки щодо певних мікробів чи їх токсинів. Якщо в організмі людини є специфічні антитіла, він стає несприйнятливим до цих інфекційних захворювань.
Велику роль у попередженні заразних хвороб грають профілактичні й лікувальні щеплення - імунізація за допомогою вакцин і сироваток, що створюють в організмі штучний активний чи пасивний імунітет.
Розрізняють уроджений (видовий) і набутий (індивідуальний) види імунітету.
Уроджений імунітет спадкоємною ознакою і забезпечує не-сприйнятливість до того чи іншого інфекційного захворювання з моменту народження й успадковується від батьків. Причому імунні тіла можуть проникати через плаценту із судин материнського організму в судини ембріона, немовлята одержують їх з материнським молоком.
Набутий імунітет розглядають як природний і штучний, а кожний з них має активну і пасивну форму.
Природний активний імунітет виробляється в людини в процесі перенесення інфекційного захворювання. Так, люди, які перенесли в дитинстві кір чи коклюш, уже не занедужують ними повторно, тому що в них у крові утворилися захисні речовини - антитіла.
Природний пасивний імунітет обумовлений переходом захисних антитіл із крові матері, в організмі якої вони утворюються, через плаценту в кров плоду. Пасивним шляхом і через материнське молоко діти одержують імунітет до кору, скарлатини, дифтерії й ін. Через 1-2 роки, коли антитіла, одержані від матері, руйнуються чи часткою виводяться з організму дитини, сприйнятливість її до інфекцій різко зростає.
Штучний активний імунітет виникає після щеплення здоровим людям і тваринам убитих чи ослаблених хвороботворних отрут - токсинів. Уведення в організм цих препаратів - вакцин - викликає захворювання в легкій формі й активізує захисні сили організму, викликаючи в ньому утворення відповідних антитіл.
Штучний пасивний імунітет створюється шляхом уведення людині сироватки (плазма крові без білка фібрину), що містить антитіла й антитоксини проти мікробів і їх отрут-токсинів. Сироватки одержують головним чином від коней, яких імунізують відповідним токсином. Пасивно набутий імунітет зберігається звичайно не більше місяця, але зате виявляється відразу ж після введення лікувальної сироватки. Вчасно введена лікувальна сироватка, що містить уже готові антитіла, часто забезпечує успішну боротьбу з важкою інфекцією (наприклад дифтерією), яка роз-вивається так швидко, що організм не встигає виробляти достатню кількість антитіл і хворий може померти.
Імунітет фагоцитозом і виробленням антитіл захищає організм від інфекційних захворювань, звільняє його від клітин, що загинули, перенародилися і стали чужорідними, викликає відторгнення пересаджених чужорідних органів і тканин.
Проти деяких інфекційних захворювань імунітет не виробляється, наприклад, проти ангіни, якою можна хворіти багато разів.

 
 

Цікаве

Загрузка...