WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Загартовування - Реферат

Загартовування - Реферат

рекомендується навесні при температурі води +15-17 °С, поступово збільшуючи тривалість купання.
Прекрасним засобом загартовування є купання в морській воді. Під час купання в морі на організм людини діють не тільки температурний і механічний фактори (рухи самого плавця), але й хімічні - вплив солей, розчинених у воді.
Ходіння босоніж
До методів загартовування належить і ходіння босоніж. Як відомо, стопа - особлива частина тіла, адже на неї виведена величезна кількість нервових закінчень-рецепторів. Під час ходіння босоніж ми робимо своєрідний масаж стопи і таким чином тонізуємо весь організм. Ефект ходіння босоніж пояснюється тим, що стопи рефлекторно зв'язані з гландами. Прохолоджуючи стопи, ми тим самим загартовуємо горло. Але ж гланди-це імунний щит, що стоїть на шляху багатьох хвороб.
У літературі можна зустріти такий опис плану занять із загартовування ходінням босоніж: у квітні рекомендується ходьба по кімнаті в шкарпетках (30-60 секунд), через два тижні ходьба по килиму босоніж і т. д. У травні рекомендується вибігати босоніж на прогрітий сонцем асфальт, а в липні постійно ходити вдома босоніж.
Чесно кажучи, цей опис процедур трохизастарілий. Сьогодні прийнято вважати, що використовувати ходіння босоніж (удома -постійно) потрібно з першою ж нагодою, і тривалість ходіння повинна залежати тільки від самопочуття. Узимку ж практично кожний може бігати по снігу, поступово збільшуючи тривалість перебування босоніж на снігу (при сильному морозі, нижче двадцяти градусів, треба бути обережнішим, щоб не відморозити ступні). Після повернення ноги миють тільки холодною водою.
Контрастний душ
Спочатку проводиться контрастний душ голови.
Проводиться в три цикли (один цикл - душ гарячою водою, потім-холодною). Завжди потрібно починати з гарячої і закінчувати холодною (у тих випадках, коли душ приймається ввечері, перед сном, можна закінчувати теплою водою). Спочатку проводять процедури обережно. Перепади температури води для голови повинні бути не такими різкими, як для тіла.
Контрастний душ тіла також складається з трьох циклів. Кожен, хто цим займається, повинен прагнути поступово збільшувати тривалість перебування під холодною водою. Чим різкіший перепад температур, тим краще. Навіть якщо спочатку той, хто займається, зможе простояти під крижаною водою лише секунду, наступного разу він зможе протриматися вже дві секунди, а далі - три. Головне - отримувати задоволення, Ніякого насильства над собою!
Після душу потрібно розтерти спину бавовняним рушником уздовж хребта. Не рекомендується розтирання поперек спини.
Звикати до контрастного душу бажано поступово. Спочатку рекомендується щодня приймати душ приємної кімнатної температури. Потім роблять один контраст, причому під холодною водою перебувають недовго, потім переходять на два контрасти, три контрасти і поступово збільшують тривалість перебування під холодною водою. Іноді початківці загартовування припускаються помилки, яка полягає в тому, що вони поступово знижують температуру води. До певного моменту це припустимо, але коли температура води доводиться приблизно до 18-20 °С тепла, багато хто, продовжуючи загартовування, починає хворіти. Причина полягає в тому, що вода такої температури вже значно прохолоджує тіло, але вона ще недостатньо холодна, щоб включити захисні сили організму. Різке ж короткочасне обливання крижаною водою не встигає забрати багато тепла, але впливає на нервову систему, запускає терморегуляторний та імунний механізми. Тому навіть якщо починати поступово зменшувати температуру води, то, дійшовши до відчуття холодної води, треба зробити різкий стрибок і перейти відразу на крижану воду.
Організму потрібні і холод, і тепло, і механічні подразнення, і взаємодія з водяною стихією - і можливість одержати все це надає контрастний душ.
Загальні рекомендації
1. Саме по собі загартовування впливає на організм людини і, звичайно, сприяє зміцненню здоров'я. Але максимальний ефект загартовування приносить у тому випадку, якщо воно е складовою природного способу життя, з фізичними навантаженнями, добре поставленим диханням, правильним харчуванням, повноцінним сном тощо. Стрибки в заняттях (сьогодні-заняття, завтра - пропуск) позитивних результатів не принесуть, а лише нашкодять.
2. У комплекс заходів із підтримки здоров'я цілком достатньо буде ввести контрастний душ і обливання холодною (крижаною) водою. Можна завершувати контрастний душ обливанням, можна ці процедури чергувати. Якщо ж хтось займається моржуванням (звичайно, під наглядом батьків або керівника групи), 5 то це можна тільки вітати.
З. Під час проведення процедур із загартовування найважливішою є психологічна підготовка. Якщо є відповідний настрій, і то навіть при недотриманні яких-небудь правил загартовування шкоди, швидше за все, не буде.
4. Важлива умова: турбота про своє здоров'я повинна приносити задоволення. Загартовування - не виняток. Утім, ті, хто хоч раз спробував обливатися крижаною водою, приймати контрастний душ або купатися в ополонці, можуть підтвердити, що ці процедури, крім того, що дуже корисні, ще й дуже приємні.
5. Як і скрізь, у загартовуванні слід уникати крайностей. Щоб був оздоровчий ефект, кожен температурний вплив повинен відповідати можливостям організму. Тільки тоді, коли відповідна теплова реакція здатна "перекрити" охолодження, виникає сприятливий ефект. Переохолодження неприпустиме.
6. Значний і стійкий ефект виникає в результаті тренування, тобто системи повторних навантажень. От чому важливо не переривати процедури із загартовування - адже кожна перерва означає втрату вже досягнутого рівня опірності організму.
7. Немає спільного для всіх рецепту загартовування. Тільки практикою можна знайти свій власний режим загартовування.

 
 

Цікаве

Загрузка...