WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Загартовування - Реферат

Загартовування - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Загартовування"
ПРО ЗАГАРТОВУВАННЯ
Організм людини перебуває під впливом фізичних факторів зовнішнього середовища - сонячної радіації, температури, вологості, руху повітря. Усі вони мають на організм глибокий вплив і викликають у ньому різноманітні зміни. Це корисні реакції, що сприяють зміцненню (загартуванню) організму, сприятливо впливають на обмін речовин і нервову систему.
Лікарі стверджують, що загартовування є не тільки профілактичним засобом проти простудних захворювань, але й нормалізує порушені функції організму і, у першу чергу, діяльність серцево-судинної і центральної нервової системи, психіку людини.
(снує термін "збагачене зовнішнє середовище". Характеризується таке середовище розмаїттям подразників, до сприйняття яких організм пристосований. Воно сприяє розвитку організму, будить його резервні можливості, підвищує життєздатність. Однак унаслідок того, що більшість з нас втратили, здатність сприймати вплив зовнішнього середовища, ці впливи стають (як стимулятори) для нашого здоров'я несприятливими. Чому? Тому що наші організми втратили свої пристосувальні можливості. Вимальовується парадоксальна картина: фактори, життєво необхідні організму саме тому, що організм відчуває в них гостру потребу, стають небезпечними для нього. Як же вирватися з цього страшного кола? От тут і приходить на допомогу загартовування. Загартовування є найпростішим та доступним і в той же час дуже діючим способом зміцнення захисних сил організму. Звичайно під загартовуванням розуміють різні холодові впливи на організм. Але і теплові впливи мають оздоровчий потенціал, якщо вони дозовані та не перевищують можливостей організму (наприклад оздоровча дія лазні).
Найголовніше в загартовуванні - це температурний перепад. Щоб компенсувати його, організм і "запускає" механізм загартовування. Загартованість полягає у здатності організму погашати температурні навантаження власними силами. І тоді організм людини стає невразливим щодо коливань температури зовнішнього середовища.
Загартовування зміцнює серцево-судинну систему, систему харчування, систему очищення організму і нервову систему. Вважається, що зіткнення з різкими значними перепадами температур підсилює процес обміну речовин в організмі.
Загартовування повітрям
Повітряні ванни мають позитивну дію на функції всіх органів, підвищують загальну реактивність організму. Повітряні ванни можна умовно розділити на теплі (+30-20 °С), прохолодні (20-14 °С) і холодні (14 °С та нижче). Приймають повітряні ванни оголеними або в одязі, що добре пропускає повітря.
Для здорових людей тривалість повітряних ванн спочатку не повинна перевищувати 20-30 хвилин при температурі повітря +15-20 °'С. Потім поступово збільшують (щодня на-10 хвилин) тривалість ванн, довівши їх до 2 годин. Далі можна поступово переходити до повітряних ванн більш низької температури. Для цього починати загартовування потрібно в теплий час року, тоді до осені ви будете досить загартовані, щоб приймати холодні ванни. Після повітряної ванни рекомендується прийняти теплий душ.
Кращий час для прийому повітряних ванн - ранкові години, коли повітря насичене ультрафіолетовими променями сонця. Не можна приймати повітряні ванни натщесерце і відразу після їжі. Проміжок між прийомом їжі та ванною може бути 1,5-2 години.
Під час повітряної процедури не слід доводити себе до ознобу. Щоб уникнути його, можна зробити кілька фізичних вправ чи пробігтися.
У сиру і вітряну погоду тривалість повітряних ванн скорочується. Головне ж під час повітряних ванн -довіряти собі, прислухатися до свого самопочуття й інтуїції. Якщо перебування на повітрі протягом 2 годин видасться незначним, не буде нічого страшного, якщо ви пробудете там значно довше. При дефіциті часу можна поєднати повітряне загартовування з чим-небудь ще: з бігом, фізичними вправами, купанням і т. ін.
Загартовування водою
Вода - найсильніший і ефективний засіб, що загартовує. При зануренні в холодну воду в організмі людини відбувається своєрідна судинна реакція: судини шкіри скорочуються (шкіра блідне), і кров з периферії спрямовується до внутрішніх органів. Настає первинний озноб. Слідом за цим потоки крові знову спрямовуються від внутрішніх органів до периферії, судини шкіри розширюються, і людина відчуває приємне тепло, що зберігається до вторинного ознобу (який краще не допускати). Часта поява вторинного ознобу призводить до втоми, розбитості, порушення сну, головних болів.
Звуження і розширення кровоносних судин-своєрідна гімнастика судин, що тренує шкіру, змушує її краще пристосовуватися до коливань температури зовнішнього середовища.
Водяні процедури рефлекторно впливають і на діяльність всіх органів - серця, легень, мозкової тканини, а отже, на стан нервової системи, кровообіг і дихання.
Наявні рекомендації радять починати загартовування холодною водою з обливання теплою, а потім знижувати температуру води на 1 градус через день-два. І лише через 1,5-2 місяці приступати до холодних процедур.
Останні дослідження засвідчили, що за короткий час (від десятка секунд до-1-2 хвилин) тіло людини не встигає переохолодитися, зате пробуджується вся нервова система, включаються само-регулятори організму.
Обливатися потрібно повністю з головою. Для тих, кому відразу обливатися в такий спосіб важко, можна починати з обливання ніг. Важливо почати і проводити обливання регулярно, без перерв. Головний критерій тривалості процедури - власні відчуття. Якщо прислухатися до організму, то він сам підкаже, коли потрібно припиняти обливання. Тривалість процедури - справа індивідуальна. Для орієнтиру все-таки можна вказати початковий період обливання - 5-10 секунд.
Один з найпоширеніших методів загартовування - купання в природних водоймах. Починати його

 
 

Цікаве

Загрузка...