WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Екологія життя людини середовише, у якому ми живемо - Реферат

Екологія життя людини середовише, у якому ми живемо - Реферат

речовин, за допомогою яких реалізуються його пристосувальні можливості.
Адаптація до низьких температур виявляється в цілому ряді пристосувальних змін, що відбуваються в організмі, наприклад, тремтінні м'язів, посиленні обміну речовин, утворенні тепла в органах черевної порожнини - печінки і нирках, звуженні кровоносних судин та ін.
Адаптація до підвищення температури зовнішнього середовища виявляється в підвищенні тепловіддачі за допомогою розширення судин, посилення кровообігу, інтенсивного потовиділення й ін.
Сприйняття температури виключно індивідуальне: одним людям подобаються холодні й морозні дні, іншим - теплі й сухі. Здоров'я людини значною мірою залежить від погодних умов: узимку люди часто хворіють на простудні захворювання (грип, ангіна й ін.).
Адаптація, наприклад, при проживанні у високогірних районах, залежить вщ фізіологічних особливостей і натренованості організму. Відсутність таких якостей призводить до "гірської хвороби", що супроводжується слабістю, посиленням серцебиття, головним болем, пригнобленим станом, втратою свідомості тощо. Тому для тих, хто планує здійснити турпохід у гори, зайнятися скелелазінням, необхідне спеціальне тренування, консультація медиків.
Температура навколишнього середовища впливає на життя людської популяції: збільшення чи зниження густоти населення залежно відсередньорічних температур у конкретних географічних зонах, сезонних температурних змін.
Біоритми
Біологічні ритми, або біоритми - це регулярні кількісні та якісні зміни життєвих процесів, що відбуваються на всіх рівнях життя: молекулярному, клітинному, тканинному, органному, організмовому, популяційному і біосферному.
Вивченням біоритмів займається наука-хронобіологія (від грец. "хронос" - година, час). Ця галузь біології вивчає закономірності тимчасової організації живих систем.
У процесі еволюції протягом сотень мільйонів років йшов процес пристосування живих організмів до періодичної зміни дня і ночі, сезонів року, пов'язаних з основними ритмами Землі, результатом якого стали ритмічні процеси їх життєдіяльності - біоритмічні. Усі процеси мають свою циклічність, і зміни відбуваються як на клітинному, тканинному, органному, так і на організмовому структурних рівнях.
Внутрішні й зовнішні біоритми мають різну періодичність, що виражається в частках секунд, секундах, хвилинах, годинах, до-1 бах, місяцях, роках і декількох роках. Наприклад, ритми, що визначаються частками секунди, мають нервові імпульси - 0,001 с, серцевий цикл - 0,8 с, дихання (вдих-видих) - 8с, перистальтика голодного шлунка - 30 хв., добові (зміна дня і ночі), місячнії (менструальний цикл у жінок), річні (народження дитини) і т. д.
Дослідники прийшли до висновку, що повторювані цикли мають внутрішню (ендогенну) природу, іншими словами, організм має "внутрішній годинник", що якимось чином контролює добову активність. 24-добовий цикл, з яким ми стикаємося в повсякденному житті, пов'язаний з тим, що внутрішній годинник "корегується" зовнішніми подіями, особливо зміною дня і ночі, підвищенням та зниженням температури. У корегуванні внутрішніх годин людини важливу роль грають соціальні фактори, тобто підстроювання активності до розкладу роботи, режиму дня, прийому їжі тощо.
Результати проведених досліджень показують, що і механізм роботи внутрішнього годинника пов'язаний з діяльністю гіпоталамуса - найважливішого регуляторного центру мозку.
Нехтування добовими біоритмами може нанести шкоду здоров'ю людини. Наприклад, артеріальний тиск, як правило, нижчий зранку і зростає протягом дня. Якщо людина відвідує лікаря тільки зранку, вона може вважати, що тиск у неї в нормі, тоді як насправді вдень і ввечері він, можливо, значно підвищується, що небезпечно, оскільки така людина не одержує необхідного їй лікування.
Результати досліджень біологічних ритмів у людини показали їх важливість для фізичного і психічного здоров'я. Звідси висновок, що ми повинні з великою увагою ставитися до власних ритмів, спокійніше сприймати пов'язані з ними природні підйоми та спади настрою і звертатися за допомогою до фахівців, коли зміна наших ритмів виходить за межі норми.
Зовнішні біоритми пов'язані з розташуванням Землі в космічному просторі, головним фактором якого є сонячне випромінювання, що обумовлює сонячну активність (утворення сонячних плям, сонячних спалахів, факелів, збільшення ультрафіолетового випромінювання).
Сонячна активність діє на ряд фізико-хімічних процесів Землі: коливання атмосферного тиску, температури, вологості повітря та ін. А це у свою чергу впливає на стан серцево-судинної системи, нервової системи, психічних і поведінкових реакцій людини: порушується ритм життя, знижується працездатність, псується настрій і т. д.
Із сонячною активністю, її циклом пов'язані й стихійні лиха (землетруси, виверження вулканів, рух льодовиків, айсбергів та ін.), що безпосередньо чи опосередковано впливають на стан здоров'я.
З усього вищесказаного видно, що організм людини здатний адаптуватися до різних умов, і ця здатність ґрунтується на генетичних програмах організму. Тобто в будь-якому середовищі (гірському, океанічному, низьких температур) адаптуються тільки ті особи, генотип яких забезпечує існування в цьому середовищі їх і їхніх нащадків. Існують, звичайно і такі особи, що не здатні адаптуватися до нових умов, наприклад, при переїзді з теплої кліматичної зони в зону низьких температур.
Не можна плутати екстремальні умови з акліматизацією. При потраплянні в екстремальні умови проявляються індивідуальні особливості організму, а при адаптації - його фізіологічні особливості.

 
 

Цікаве

Загрузка...