WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Дихальна система - Реферат

Дихальна система - Реферат

видих, а видих - вдих. Це відбувається тому, що під час вдиху при розтяганні легеневої тканини в нервових рецепторах, що знаходяться в ній, виникає імпульс, що передається довгастому мозку і викликає активацію центру видиху і гальмування центру вдиху, що утворюють дихальний центр.
Скорочення дихальних м'язів припиняється, вони розслаблюються, і відбувається видих. При видиху потік імпульсів від рецепторів припиняється, центр видиху перестає активізуватися, центр вдиху розгальмовується, активізується і настає вдих.
Гуморальна регуляція дихання полягає в тому, що підвищення концентрації вуглекислого газу в крові збуджує дихальний центр - частота і глибина дихання збільшуються. Зменшення вмісту вуглекислого газу в крові знижує збудливість дихального центру-частота і глибина дихання зменшуються.
Дихання тісно пов'язано з кровообігом. Збільшення швидкості дихання може сприяти циркуляції крові. Чим глибший вдих, тим більше знижується тиск у грудній порожнині. Це падіння тиску не тільки нагнітає повітря в легені, але й змушує відтікати до серия кров з вен, розташованих у різних частинах тіла.
Формою дихальної діяльності є чхання і кашель. Вони регулюються захисними дихальними рефлексами.
Життєва ємність легень складається з дихального об'єму, резервного об'єму вдиху і резервного об'єму видиху. Дихальним об'ємом називається кількість повітря, що надходить у легені при одному вдиху.
Дихальний об'єм (0,5 л) + резервний об'єм вдиху (1,5 л) + + резервний об'єм видиху (1,5 л) складають життєву ємність легень, її показники коливаються від 3,5 л до 4,8 л у чоловіків і від 3,0 л до 3,5 л - у жінок.
Найбільша кількість повітря, яку людина може видихнути після найглибшого вдиху, називається життєвою ємністю легень.
Гігієна дихання і профілактика захворювань органів дихання
Про необхідність гігієни дихання дуже добре і влучно сказав В. В. Маяковський:
Нельзя человека закупорить в ящик. Жилище проветривай чаще и чаще.
Для збереження здоров'я необхідно підтримувати нормальний склад повітря в житлових, навчальних, громадських і робочих приміщеннях, постійно їх провітрювати.
Зелені рослини, вирощувані в приміщеннях, звільняють повітря від надлишку вуглекислого газу і збагачують його киснем. На підприємствах, де повітря сильно забруднюється пилом, використовуються промислові фільтри, спеціалізована вентиляція, люди працюють у респіраторах - масках з фільтром для повітря.
Велику шкоду організму наносить паління, тому що в тютюні та тютюновому димі міститься нікотин - сильна рослинна отрута, що діє негативно на центральну нервову систему. Шкідлива дія нікотину на органи дихання проявляється в зменшенні життєвої ємності легень, у хронічному подразненні слизових оболонок дихальних шляхів, що викликає хронічний бронхіт у тих людей, які палять. Паління завдає здоров'ю великої шкоди, систематично отруюючи організм нікотином та іншими отруйними речовинами. Деякі з них викликають ракові пухлини.
Серед хвороб, що уражають органи дихання, є інфекційні, алергійні та запальні.
До інфекційних належать грип, туберкульоз, дифтерит, пневмонія й ін.; до алергійних - трахеїт, бронхіт, плеврит, що можуть виникнути при несприятливих умовах: переохолодженні, дії сухого повітря, диму, різних хімічних речовин чи, як наслідок, після інфекційних захворювань. Попередити захворювання органів дихання можна самому, дотримуючись певних гігієнічних вимог.
1. У період епідемії інфекційних захворювань вчасно пройти вакцинацію (протигрипозну, протидифтерійну, протитуберкульозну та інші).
2. У цей період не слід відвідувати багатолюдні місця (концертні зали, театри й ін.).
3. Дотримуватися правил особистої гігієни.
4. Проходити диспансеризацію, тобто медичне обстеження.
5. Підвищувати захисні сили організму, його стійкість до інфекційних захворювань шляхом загартовування, вітамінного харчування.
Дихання за системою Бутейка
Усім відомо, що брак вуглекислого газу в крові дуже несприятливо впливає на організм людини. На думку К. П. Бутейка, дефіцит вуглекислоти є наслідком гіпервентиляції легень. І якщо глибоке дихання призводить до порушень в організмі й хвороб, то протиставити йому можна лише одне-дихання поверхневе. Саме на вивченні поверхневого дихання і побудована дихальна гімнастика Бутейка.
Звичайне вивчення цієї гімнастики починається з посилених вдихів і видихів. Вважається, що на тлі гіпервентиляції легень за законом контрасту методика поверхневого дихання засвоюється краще.
Перш, ніж почати навчання, роблять спроби на затримку дихання. Перша спроба - визначення величини контрольної паузи, при якій затримка припиняється при перших же труднощах. Друга спроба - затримка дихання до межі. Це - вольова пауза. Сума часу контрольної і вольової пауз складає максимальну паузу.
Нормою контрольної паузи Бутейко вважає 60 секунд. Якщо людина може без усяких зусиль затримати дихання на 1 хвилину, виходить, ступінь насичення його тканин киснем і вуглекислим газом досить висока. Якщо ж важко утримувати паузу понад 15 секунд, то дуже велика схильність до різних захворювань. Однак самі затримки в гімнастиці Бутейка є не тренуванням, а засобом контролю. Саме же тренування зводиться до постійного свідомого (без насильства) обмеженню глибини вдиху і видиху.
Дихальна гімнастика Стрельникової
Гімнастика Стрельникової є парадоксальною. Чому? Тому що в більшості випадків вона пропонує робити вдиху тих положеннях, у яких у традиційній гімнастиці рекомендується видих. Ця гімнастика зберігає природну динаміку дихання і тренує вдих, найзручніший для затримки. Таке тренування вдиху збільшує найважливіший резерв організму - повітряний. Збільшення резерву збільшує життєздатність.
Легені рухливі, і вдих заповнює повітрям наші живі повітряні міхурі по-різному, залежно від того, як він зроблений. Отже, якщо вдих заповнює легені повітрям так, що їх форма не спотворюється, затримати його легше - він не відчутний усередині тіла.
Якщо кинути на підлогу який-небудь предмет, то, нагинаючись, щоб підняти його, ми зробимо вдих. Нахил рукою до землі - навантаження вище середньої норми. Інстинкт подає в організм повітря в момент підвищеного навантаження. Видих під час нахилу неприродний. І, кланяючись, ми робимо вдих.
Рухи гімнастики Стрельникової стискають грудну клітку в момент вдиху. Якщо, роблячи вдих, обіймати плечі, кланятися, присідати, мускулатура органів дихання заважає повітрю розходитися. При цьому вона розвивається, тому що одержує навантаження.
Роблячи вдих одночасно з нахилом, поворотом, присіданням, ми задовольняємо потребу в подачі повітря в моменти посиленого навантаження. Роблячи вдих сильніше видиху, зберігаємо природну динаміку дихання і не заважаємо організму зберігати, збільшувати й обновляти необхідний запас повітря. Повторюючи активні вдихи, супроводжувані пасивними видихами, часто і ритмічно, створюємо активний і ритмічнийгазообмін, що прекрасно впливає на організм у будь-якому випадку.
Правило

 
 

Цікаве

Загрузка...