WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Дихальна система - Реферат

Дихальна система - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Дихальна система
Усі живі організми: рослини, тварини, людина - дихають, поглинаючи кисень і виділяючи вуглекислий газ. Процес надходження кисню в організм і виведення з нього вуглекислого газу називається диханням.
Клітини нашого тіла постійно мають потребу в кисні і використовують його в біологічному окислюванні органічних речовин для одержання енергії. При звільненні енергії як побічний продукт обміну утворюється вуглекислий газ. Окисні процеси її клітинах, у результаті яких відбувається виділення енергії, називаються внутрішнім диханням. Енергія, що звільнилася в процесі внутрішнього дихання, йде на забезпечення життєдіяльності організму. Забезпечення клітин киснем і виведення з них вуглекислого газу відбувається за допомогою крові. Обмін газів між кров'ю й атмосферним повітрям називається зовнішнім диханням, і здійснення його відбувається через систему органів Вихання.
Будова та функції органів дихання
До органів дихання належать носова порожнина, глотка, гортань, трахея, бронхи та легені. Носова порожнина поділяється кістково-хрящовою перегородкою на дві половини, її внутрішню поверхню утворюють три звивистих ходи. По ЇІИХ повітря, що надходить через ніздрі, проходить у носоглотку. Численні залози, розташовані в слизовій оболонці, виділяють слиз, що зволожує вдихуване повітря. Велике кровопостачання слизової оболонки зігріває повітря. На вологій поверхні слизової оболонки затримуються мікроби, які містяться у вдихуваному повітрі, і пилинки, знешкоджувані слизом та лейкоцитами.
Слизова оболонка дихальних шляхів вистелена миготливим епітелієм, чиї клітини мають на зовнішньому боці поверхні найтонші вирости - вії, здатні скорочуватися. Скорочення вій відбувається ритмічно і спрямоване у бік виходу з носової порожнини, при цьому слиз і прилиплі до нього пилинки та мікроби виносяться назовні. Таким чином, повітря, проходячи через носову порожнину, зігрівається й очищається від пилу та деяких мікробів. Цього не відбувається, коли повітря проникає в організм через ротову порожнину. От чому слід дихати через ніс, а не через рот. Через носоглотку повітря потрапляє до гортані.
Гортань має вигляд лійки, стінки якої утворені декількома хрящами. Вхід у гортань під час проковтування їжі закривається надгортанником, щитоподібним хрящем, який легко можна намацати зовні. Гортань служить для проведення повітря з глотки в трахею.
Трахея, чи дихальне горло, - це трубка завдовжки близько 10 см і діаметром 15-18 мм, стінки якої складаються з хрящових півкілець, з'єднаних між собою зв'язками.
Задня стінка перетинчаста, містить гладкі м'язові волокна, прилягає до стравоходу. Трахея поділяється на два головних бронхи, які входять у праву і ліву легеню й у них розгалужуються, утворюючи так зване "бронхіальне дерево".
На кінцевих бронхіальних гілочках знаходяться дрібні легеневі пухирці - альвеоли, діаметром 0,15-0,25 мм і завглибшки 0,06-0,3 мм, заповнені повітрям. Стінки альвеол вистелені одношаровим плоским епітелієм, покритим щільною плівкою речовини, що перешкоджає їх злипанню. Альвеоли пронизані густою мережею кровоносних судин - капілярів. Через їх стінки відбувається газообмін.
Легені покриті оболонкою-легеневою плеврою, що переходить у пристінкову плевру, яка вистилає внутрішню стінку грудної порожнини.
Вузький простір між легеневою і пристінковою плеврою утворює плевральну щілину, заповнену плевральною рідиною, її роль-полегшувати ковзання плеври при дихальних рухах.
Голосовий апарат і мовлення
Гортань є не тільки повітряносним органом, але і разом з ротовою порожниною є органом звукоутворення і членороздільного мовлення. У гортані між переднім і заднім хрящами натягнуті голосові зв'язки, що утворюють голосову щілину.
Одні з м'язів гортані при скороченні звужують щілину, інші- розширюють.
Звук голосу виникає в результаті коливання голосових зв'язок при видиханні повітря. Голос тим вищий, чим більша частота коливань голосових зв'язок. Відтінки голосу, його тембр залежать від довжини голосових зв'язок, а звуки мовлення - від системи резонаторів, яку складають порожнини рота, гортані, носа і носоглотки при зміні положення язика, губ і нижньої щелепи.
Газообмін у легенях і тканинах
Вміст газів у вдихуваному і видихуваному повітрі неоднаковий. У вдихуваному повітрі міститься майже 21 % кисню, близько 79 % азоту, приблизно 0,03 % вуглекислого газу, невелика кількість водяної пари та інертних газів. У видихуваному - 16 % кисню, 4 % вуглекислого газу, збільшується вміст парів, кількість азоту й інертних газів залишається незмінною. Кров, що тече до легень від серця (венозна), містить мало кисню і багато вуглекислого газу; повітря в альвеолах, навпаки, містить багато кисню і менше вуглекислого газу. Внаслідок цього через стінки альвеол і капілярів відбувається двостороння дифузія: кисень переходить у кров, а вуглекислий газ надходить із крові в альвеоли. У крові кисень проникає в еритроцити і з'єднується з гемоглобіном. Кров, насичена киснем, стає артеріальною і по легеневих венах надходить у ліве передсердя.
У людини обмін газами завершується за кілька секунд, поки кров проходить через альвеоли легень. Це можливо завдяки величезній поверхні легень, що стикається із зовнішнім середовищем. Загальна поверхня альвеол становить понад 90 м2.
Обмін газів у тканинах здійснюється в капілярах. Через їхні тонкі стінки кисень надходить із крові у тканинну рідину і потни у клітини, а вуглекислота із тканин переходить у кров. Концентрація кисню в крові більша, ніж у клітинах, тому він легко дифундує в них. Концентрація вуглекислого газу в тканинах, де він збирається, вища, ніж у крові. Тому він переходить у кров, де зв'язується хімічними сполуками плазми і частково з гемоглобіном, транспортується кров'ю в легені й виділяється в атмосферу.
Механізм і регулювання дихання
Легені знаходяться в грудній порожнині. Рухи м'язів, що змінюють об'єм цієї порожнини, викликають рух повітря в легені та з легень, поперемінно збільшуючи чи зменшуючи об'єм грудної клітки. Це обумовлюється ритмічними скороченнями дихальних м'язів, унаслідок чого і здійснюються вдих і видих - надходження і видалення з легень повітря, їхня вентиляція.
Під час вдиху міжреберні м'язи піднімають ребра, а діафрагма, скорочуючись, стає менш опуклою, у результаті об'єм грудної клітки збільшується, легені розширюються, тиск повітря в них стає нижче атмосферного, і повітря спрямовується в легені - відбувається спокійний вдих. Під час глибокого вдиху, крім зовнішніх міжреберних м'язів і діафрагми, одночасно скорочуються м'язи грудей та плечового пояса.
Під час видиху міжреберні м'язи і діафрагма розслаблюються, ребра опускаються, опуклість діафрагми збільшується, у результаті об'єм грудної клітки зменшується, легені стискуються, тиск у них стає вище атмосферного, і повітря спрямовується з легень - відбувається спокійний видих.
Нервові механізми саморегуляції диханнявиявляються в тім, що вдих рефлекторно викликає

 
 

Цікаве

Загрузка...