WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Будова головного мозку - Реферат

Будова головного мозку - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Будова головного мозку
Головний мозок розташований у мозковому відділ черепа. Середня його маса 1300-1400 г. Після народження людини ріст мозку продовжується до 20 років. Складається з п'яти відділів: переднього (великі півкулі), проміжного, середнього, заднього і довгастого мозку.
Півкулі (найбільш нова в еволюційному відношенні частина) досягають у людини високого розвитку, складаючи 80 % маси мозку.
Філогенетичне більш давня частина - стовбур головного мозку. Стовбур включає довгастий мозок, мозковий (вароліїв) міст, середній і проміжний мозок. У білій речовині стовбура залягають численні ядра сірої речовини. Ядра 12-ти пар черепно-мозкових нервів також лежать у стовбурі мозку. Стовбурна частина мозку покрита півкулями головного мозку.
Довгастий мозок-продовження спинного і повторює його будову: на передній і задній поверхні тут також залягають борозни. Він складається з білої речовини (провідних пучків), де розсіяні скупчення сірої речовини - ядра, від яких беруть початок черепні нерви. Зверху і з боків майже весь довгастий мозок покритий великими півкулями і мозочком. У сірій речовині довгастого мозку залягають життєво важливі центри, що регулюють серцеву діяльність, дихання, ковтання, що здійснюють захисні рефлекси (чхання, кашель, блювання, сльозовиділення), секрецію слини, шлункового і підшлункового соку та ін. Ушкодження довгастого мозку може бути причиною смерті внаслідок припинення серцевої діяльності та дихання.
Задній мозок включає вароліїв міст і мозочок. У речовині варолієвого моста знаходяться ядра трійничного, відвідного, лицьового і слухового нервів.
Мозочок- його поверхня покрита сірою речовиною, під ним знаходиться біла речовина, у якій наявні ядра - скупчення білої речовини. Основна функція мозочка - координація рухів, що визначає їх чіткість, плавність і збереження рівноваги тіла, а також підтримка тонусу м'язів. Контролює діяльність мозочка кора великих півкуль.
Середній мозок розташований перед варолієвим мостом і представлений чотирма пагорками та ніжками мозку. У ніжках мозку продовжуються провідні шляхи від довгастого мозку і варолієвого моста до великих півкуль.
Середній мозок відіграє важливу роль у регуляції тонусу й у здійсненні рефлексів, завдяки яким можливі стояння і ходьба.
Проміжний мозок займає в стовбурі найвище положення. Складається із зорових центрів (таламус) і підкіркової області (гіпоталамус). Таламус регулює ритм кіркової активності та бере участь в утворенні умовних рефлексів, емоцій і т. д.
Підкірковий центр пов'язаний з усіма відділами центральної нервової системи і з залозами внутрішньої секреції. Гіпоталамус є регулятором обміну речовин і температури тіла, сталості внутрішнього середовища організму і функцій травної, серцево-судинної, сечостатевої систем, а також залоз внутрішньої секреції.
Великі півкулі головного мозку
Передній мозок у людини складається із сильно розвинутих півкуль і середньої частини, що з'єднує їх. Права і ліва півкулі відділені одна від одної глибокою щілиною, на дні якої лежить мозолисте тіло. Поверхня великих півкуль утворена сірою речовиною-корою, під якою знаходиться біла речовина з підкірковими ядрами. Загальна поверхня кори великих півкуль становить 2000-2500 см2, товщина її-2,5-3 мм.
У ній нараховується від 12 до 18 млрд. нейронів, розташованих шістьма шарами. Більше 2/3 поверхні кори приховано в глибоких борознах між опуклими звивинами. Три головні борозни- центральна, бічна і тім'яно-потилична-поділяють кожну півкулю на чотири частини: лобову, тім'яну, потиличну і скроневу.
Нижня поверхня півкуль і стовбурна частина мозку називається основою мозку.
Найважливіші зони кори-рухова, чутлива, зорова, слухова, нюхова.
Рухова зона розташована в передній центральній звивині перед центральною борозною лобової частки, зона шкірно-м'язової чутливості - за центральною борозною, у задній центральній звивині тім'яної частини. Зорова зона зосереджена в потиличній зоні, слухова - у верхній скроневій звивині скроневої частини, нюхова і смакова - у передньому відділі скроневої частини.
Кора великих півкуль виконує функцію вищого аналізатора сигналів від усіх рецепторів тіла і синтезу відповідних реакцій у біологічно доцільний акт. Вона є вищим органом координації рефлекторної діяльності й органом набуття тимчасових зв'язків - умовних рефлексів. Кора виконує асоціативну функцію і є матеріальною основою психологічної діяльності людини - пам'яті, мислення, емоцій, мови і регуляції поведінки.
Провідні шляхи головного мозку зв'язують його частини між собою, а також зі спинним мозком (висхідні й спадні нервові шляхи), так що вся центральна нервова система функціонує як єдине ціле.
Як поліпшити роботу мозку?
В організмі мозок виконує функції "керівника" всіма іншими органами і системами. Зі своїми "підлеглими" мозок знаходиться у взаємному зв'язку, і тому порушення діяльності мозку впливають на весь організм і, навпаки, порушення якої-небудь функції організму впливає на мозок.
Мозок-"найдорожчий орган" людського тіла. Хоча він складає два відсотки від загальної маси тіла, але споживає 20 % його енергії.
Успішне функціонування мозку прийнято називати інтелектом. Вважається, що інтелект визначається швидкістю розумових процесів. З таким визначенням можна посперечатися, тому що в ньому не враховуються глибина мислення, його гнучкість, краса, нестандартність та деякі інші властивості.
Якщо задатися питанням - чи можна стати розумним, чи можна розвинути свій мозок, то відповідь буде позитивною - мозок схожий на м'язи: чим більше його тренуєш, тим краще він працює. Про способи розвитку і тренування мозку ми і поведемо зараз розмову.
Розвитку мозку сприяють:
а) розгадування кросвордів, ребусів, логічних задач, криптограм, загадок;
б) ігри - шахи, шашки, нарди. Сюди ж можна віднести деякі комп'ютерні ігри: логічні,

 
 

Цікаве

Загрузка...