WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Будова та функції травної системи. Її роль у збереженні здоров'я - Реферат

Будова та функції травної системи. Її роль у збереженні здоров'я - Реферат

варенні.
Жири. Також є джерелом енергії, і, крім того, вони беруть участь у процесах росту й утворенні шкірного жиру, необхідного для захисту тіла від впливу зовнішнього середовища й утримання в організмі тепла. Жири входять до складу масла, маргарину, горіхів.
Білки. Вони складаються з амінокислот, органічних сполук, що беруть участь у побудові рослинних і тваринних білків. Білки потрібні для росту, відновлення м'язів, кісток і шкіри; вони потрібні також для процесів, що проходять всередині клітини. Білки містяться в м'ясі, рибі, яйцях, хлібі, злаках, картоплі та багатьох інших продуктах.
Вітаміни. Надходять в організм як з рослинної, так і з тваринної їжі. Щодня людині потрібно зовсім небагато вітамінів, але підростаючому організму вони вкрай необхідні. При нестачі певних вітамінів виникають такі хвороби, як рахіт, цинга.
Зуби. У всіх ссавців форма, розміри й кількість зубів залежать від роду їжі і тих функцій, які вони виконують. Крім того, вони мають характерні для кожного різновиду відмінності.
Як уже було сказано, у ротовій порожнині здійснюється механічна обробка їжі: вона пережовується і подрібнюється зубами, а також відбувається початкова хімічна обробка вуглеводів їжі ферментами слини.
Механічна обробка їжі відбувається за участю зубів і язика.
Людина має дві щелепи - нерухому верхню і рухому нижню. Обидві щелепи "оснащені" 32 зубами, з яких 8 різців, 4 ікла, 8 премолярів і 12 молярів. Зуби - це дуже тверді утворення, які використовуються для подрібнювання та пережовування їжі.
У людини відбуваються дві зміни зубів: спочатку з'являються молочні, які пізніше змінюються постійними. У немовлят немає зубів. Але приблизно із шести місяців у дітей починають з'являтися молочні зуби, що поступово, до 10-12 років, випадають і заміняються на постійні. Остання пара зубів - зуби мудрості - у людини, як правило, з'являються до 20-22 років.
Дуже важливо берегти зуби, виконуючи ряд гігієнічних правил, попереджати їхнє псування: не розкушувати горіхи, не гризти тверді цукерки, не пити холодну воду і не їсти морозиво відразу після споживання гарячої їжі.
Щоб видалити залишки їжі, які накопичилися між зубами і створюють сприятливе середовище для мікробів, потрібно щодня перед сном чистити зуби, а після кожного прийому їжі полоскати рот теплою водою.
Існує два основних різновиди ураження зубів - карієс і пародонтоз.
Карієс виникає через утворення зубного нальоту, що складається з бактерій і речовин, які містяться в слині. Деякі бактерії перетворюють цукор на кислоту, яка поступово, спочатку безболісно, руйнує емаль. Незабаром кислота "добирається" до дентину та пульпи, і з'являється сильний біль.
Щоб уникнути виникнення карієсу, потрібно дотримуватися правил гігієни порожнини рота, додавати фтор до питної води і деяких продуктів харчування, регулярно відвідувати стоматолога, уважно ставитися до процесу харчування.
Пародонтоз-захворювання ясен, що призводить до руйнування періодонтальних волокон, які утримують зуб у тканині. Хворобу викликає скупчення зубного нальоту, особливо між яснами і зубом. Наявні в зубному нальоті мікроорганізми спочатку викликають запалення ясен, що, як правило, не супроводжується болем, але якщо вчасно не зупинити руйнівний процес, запалення переходить на корінь зуба. Незабаром руйнуються волок-на ясен, зуб розхитується і випадає.
Печінка. Особливу роль у травленні виконує найбільша залоза - печінка, її маса 1,5-2 кг, що складає 1/40 усієї маси тіла.
Печінка розташована в правій частині черевної порожнини. У печінці знешкоджуються низькомолекулярні отруйні речовини, що надійшли в кров, безупинно виробляється жовч, яка накопичується в жовчному міхурі і надходить у дванадцятипалу кишку, коли в ній відбувається процес травлення. У печінці здійснюється відкладення поживних речовин, руйнування деяких клітин крові, затримка крові. Через печінку протягом однієї хвилини протікає 1,5л крові, а за добу до 2000 л. Кров у печінці по капілярах тече дуже повільно. Крім печінкових вен і артерій, через особливі печінкові ворота знизу в печінку входить ворітна вена. Вона утворюється з багатьох сотень вен, що несуть кров від всіх органів травлення. Жодна крапля крові з травних органів не потрапляє до серця, не пройшовши через печінку.
У печінці знешкоджується близько 95 % отруйних речовин, що утворилися при неповному розпаді білків і в результаті діяльності мікробів. Цю функцію печінки докладно вивчив В. П. Павлов, назвавши її бар'єрною.
Печінка за добу утворює близько 1 л жовчі. Вона активізує ферменти підшлункового і кишкового соків, дробить жири на дрібні краплі, збільшуючи поверхню їхньої взаємодії з ферментами. Жовч підвищує розчинність жирних кислот, що полегшує їхнє всмоктування, стимулює перистальтику кишок і затримує гнильні процеси в кишечнику.
Підшлункова залоза виділяє в дванадцятипалу кишку травний сік, який містить ферменти, що розщеплюють усі поживні речовини їжі. Під впливом одних ферментів завершується розщеплення білків, що почалося в шлунку, до амінокислот, під дією інших відбувається розщеплення нуклеїнових кислот, вуглеводів і жирів.
Підшлунковий сік виділяється під дією соляної кислоти, що потрапляє зі шлунка до дванадцятипалої кишки. Стінки тонкого кишечника під дією соляної кислоти виділяють особливу речовину - секретин. Всмоктуючись у кров, він потрапляє до підшлункової залози й активізує її діяльність. Цей вплив назвали гуморальним.
Тонка кишка завдовжки 5-6 м утворює у черевній порожнині багато петель. У слизовій оболонці тонкої кишки наявно багато залоз, що виділяють кишковий сік.
Внутрішня поверхня тонкої кишки здається оксамитовою через ворсинки, за допомогою яких відбувається всмоктування продуктів розщеплення білків, жирів, вуглеводів. Величезна кількість ворсинок (від 2000 до 3000 на 1 см2) значно збільшує поверхню слизової оболонки тонкої кишки.
Стінки ворсинок складаються з одношарового епітелію, а всередині знаходяться кровоносні судини і капіляри, лімфатична судина, нерви і гладкі м'язові клітини, що забезпечують їхню рухову активність.
Амінокислоти, глюкоза, вітаміни, мінеральні солі у вигляді водяних розчинів всмоктуються в кров капілярами ворсинок. Жирні кислоти та гліцерин переходять в епітеліальні клітини ворсинок, де з них утворюються характерні для людського організму молекули жирів, що надходять у лімфу і, пройшовши бар'єр лімфатичних вузлів, потрапляють у кров.
Значна довжина, складчастістьтонкого кишечника і наявність ворсинок збільшують площу усмоктувальної поверхні цього відділу травної системи. Лімфатичні вузли - це частина загальної імунної системи організму. Особливо багатий ними червоподібний відросток - апендикс, запалення якого викликає захворювання апендицит.
Товста кишка завдовжки близько 1,5-2 м починається сліпою кишкою, що має червоподібний відросток-апендикс, продовжується обідочною кишкою і закінчується прямою кишкою.
Неперетравлені залишки їжі протягом 12 годин проходять по товстому кишечнику. За цей час у кров усмоктується велика частина води. Слизова оболонка товстого кишечнику не має ворсинок, її залози виробляють сік, що містить мало ферментів, але багато слизи, що полегшує просування і виведення неперетравлених залишків їжі. У товстому кишечнику багато бактерій. Вони необхідні для нормального травлення, за ф( участю утворюються деякі вітаміни. Сформовані в товстій кишці калові маси потрапляють у пряму кишку, а відтіля видаляються назовні.

 
 

Цікаве

Загрузка...