WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Будова та функції травної системи. Її роль у збереженні здоров'я - Реферат

Будова та функції травної системи. Її роль у збереженні здоров'я - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Будова та функції травної системи.
Її роль у збереженні здоров'я"
Людина, як і будь-яка жива істота, харчується, її кістки і м'язова тканина формуються завдяки багатьом елементам, що містяться у щоденній їжі людини. Що ж це за елементи?
Будь-який різновид їжі - це неймовірно складна суміш численних хімічних сполук, у ній містяться десятки тисяч білків, ліпідів, вуглеводів, мікроелементів й інших органічних та неорганічних речовин. Визначити найбільшу біологічну цінність і ступінь корисності для організму людини того чи іншого продукту дозволяє точне знання хімічного складу цього продукту. Тому, щоб правильно скласти харчовий раціон, необхідно знати основи перетравлювання складових частин їжі, що були вжиті людиною на сніданок, обід чи вечерю. Але, знов-таки, перш ніж правильно складати свій раціон, потрібно мати уявлення про те, з чого складається травна система, який шлях проходить їжа в травному тракті, де розщеплюються жири, а де поглинаються вітаміни.
Більшу частину тіла людини займає травна система, хоча розміщена вона дуже компактно. До органів травлення належать шлунок, тонкий і товстий кишечник. Верхню частину травної системи захищає грудна клітка.
їжа, яку ми споживаємо, - це паливо, необхідне для того, щоб організм виконував усі свої функції. Будь-який процес, від розподілу кліток до моргання очима, вимагає витрат енергії, що надходить з їжею. Але спочатку їжа повинна бути роздрібнена, потім розщеплена на складові частини, які організм може засвоїти. Цю задачу вирішує травна система.
Для того, щоб уявити собі процес перетравлювання їжі, почнемо з бутерброда. Зуби відкушують шматок їжі, розминають і розжовують його. Одночасно для його розм'якшення і змочування в рот зі слинних залоз надходить слина. Слинні залози розташовані під і над язиком, і саме вони виділяють слину, коли ми згадуємо про смак лимона. До складу слини входить фермент, що розщеплює вуглеводи їжі на більш легкозасвоювані організмом цукри. Язик виконує своєрідну функцію лопати, що подає до зубів їжу, а також сприяє процесу її проковтування.
Надалі їжа переміщається по стравоходу. Стінки стравоходу складаються з м'язів, що, одночасно скорочуючись, просувають їжу вниз, у шлунок. Процес стискування м'язів стравоходу називається перистальтикою. Стінка стравоходу всіяна безліччю маленьких залоз, виділяючи слиз, що робить його поверхню вологою. По такій поверхні шматочки їжі просуваються легше, ніж би вони просувалися по шорсткій і сухій трубці стравоходу.
Стравохід бере свій початок в задній частині горла, за трахеєю, проходить униз до шлунка. Щоб їжа не потрапляла в трахею, у гортані є шкірний шматок - надгортанник. Під час ковтання надгортанник закриває вхід у гортань.
Коли їжа потрапляє в шлунок, у роботу включаються м'язи, що перемішують їжу з травним соком. Шлунковий сік, як і слина, виділяється рефлекторно. За добу в людини виділяється від 1,5 до 2,5 л шлункового соку, що містить 0,5 % соляної кислоти і ферменти, які розщеплюють білки, викликаючи їхнє набрякання і денатурацію, і сприяють зсіданню молока. Ферменти шлункового соку, що розщеплюють білки і сприяють зсіданню молока, діють тільки при температурі 37 °С і в кислому середовищі. Кисле середовище, крім того, вбиває бактерії, що потрапили в шлунок разом з їжею. Якщо в шлунок потрапляє неякісна їжа, людина відчуває нудоту.
М'язи не припиняють працювати навіть тоді, коли шлунок порожній, тому людина відчуває голод.
Перемішана й оброблена травними соками їжа називається хімусом. Для того, щоб їжа перетворилася в кашкоподібний хімус, організму потрібно витратити від 3 до 6 годин. Тому їжу найкраще ретельно пережовувати. Ще 1 година потрібна для того, щоб їжа потрапила в кишечник. Весь шлях їжі по кишечнику може займати від 8 до 24 годин. Частина поживних речовин, що наявні в хімусі, проходить через стінки внутрішнього вистилання шлунка і надходить у маленькі кровоносні судини, що несуть поживні речовини зі шлунка. Травні залози вистилання шлунка виділяють багато слизу й інших речовин. Вони утворюють захисний шар, що не дозволяє шлунковим сокам переварити сам шлунок.
Буває і таке, що тканини, які утворюють захисне вистилання стінок шлунка, ушкоджуються, у результаті чого на них з'являється поранена поверхня, через яку шлункові соки роз'їдають стінку шлунка. Це вже хвороба, яка називається виразкою шлунка.
Через отвір у нижній частині шлунка хімус проштовхується в тонкий кишечник, що складається з дванадцятипалої кишки,, тонкої і клубової кишок. Початковий відділ тонкого кишечника, куди потрапляє хімус, -дванадцятипала кишка. Саме тут здебільшого відбувається перетравлювання їжі. У тонкому кишечнику в їжу потрапляють ферменти підшлункової залози і жовчного міхура.
Підшлункова залоза виробляє панкреатичний сік, що допомагає перетравлювати білки, жири і вуглеводи. Цей сік надходить у дванадцятипалу кишку через панкреатичну протоку.
Жовчний міхур - невеликий мішечок з жовчною протокою, що відходить від нього. У міхурі накопичується жовч, яка надходить з печінки в тонкий кишечник. Жовч - це жовто-зелена гірка рідина, що сприяє перетравлюванню жирів.
Під час перетравлювання їжі поживні речовини проходять через стінки кишечника і несуться із потоком крові. Непотрібні продукти життєдіяльності надходять у товстий кишечник, який значно коротший за тонкий кишечник. Його довжина близько 1,8 метра, а довжина тонкого - близько 7 метрів. Перш ніж товстий кишечник звільниться від відходів, з них видаляється вода.
Процес же розщеплення їжі в травній системі відбувається за допомогою 17 ферментів. Вони розкладають їжу на дрібні частки, що поглинаються через стінки кишечника.
Стінки кишечника покриті безліччю ворсинок - маленьких виростів у формі щупалець. Завдяки ворсинкам площа поверхні кишечнику збільшується, а речовини з перетравлюваної їжі більш легко і повно засвоюються. Ворсинки пронизані маленькими капілярами й лімфатичними судинами.
Велика частина поживних речовин поглинається капілярами, а жири надходять у лімфатичні судини. Довжина кожної ворсинки - близько 1 міліметра. На кожному квадратному міліметрі стінки клубової кишки знаходиться близько 40 ворсинок.
Травний тракт - шлях, яким рухається їжа від порожнини рота до анального отвору. Майже на самому початку товстого кишечника від нього відходить невелика трубка-апендикс. У людини він не задіяний у "роботі", а от у гризунів використовується при перетравлюванні грубої рослинної їжі. іноді відбувається запалення апендикса, у цих випадках його видаляють хірургічним шляхом.
Організм засвоює стільки поживних речовин, скільки йому необхідно. Тому після того, як цінні та поживні речовини з їжі надійшли в організм, у прямій кишці залишаються відходи. До складу відходів входять також бактерії, мертві клітини вистилання кишечника і жовчні пігменти. Через пряму кишку відходи життєдіяльності виходять з організму у вигляді калових мас.
Поживні речовини, щонадходять у кров, використовуються для відновлення тканин, росту, одержання енергії, необхідної м'язам, для захисту від хвороб та ін. Різні продукти містять і різні поживні речовини. А оскільки організму необхідна вся їх розмаїтість, то і харчування повинне бути різноманітним. От основні поживні речовини, без яких організм людини ніяк не може обходитися:
Вуглеводи. Вони дають нам енергію. До них належать крохмаль і глюкоза (цукор). Вуглеводи містяться у злаках, овочах, фруктах, молоці, цукерках і

 
 

Цікаве

Загрузка...