WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Алкоголізм - Реферат

Алкоголізм - Реферат

з температурою 37,2-37,5 0С. Захворювання може діагностуватися з появою симптомів, що вказують на важке ураження печінки: жовтяниці із світлими випорожненнями і темною сечею, сверблячкою шкіри й ін.
Третя - алкогольний цироз печінки - розвивається при тривалому вживанні алкоголю. Це вкрай важке захворювання з такими клінічними ознаками: набряк, збільшення селезінки, варикозне розширення вен стравоходу, асцит (наявність рідини в черевній порожнині), жирове переродження печінкової тканини, при якому клітини печінки заростають жиром і не виконують своєї функції. Застій жовчі змінює склад крові, у ній підвищується кількість жиру і жовчних пігментів. Зменшується кількість вітамінів, глюкози і білків, що різко знижує працездатність організму. Цироз печінки супроводжується відмиранням активних печінкових клітин і утворенням на їхньому місці рубцевої тканини. Печінка зморщується, зменшується в розмірі, розвивається гостре отруєння організму. Смертність від цирозу печінки серед питущих у 9 разів вища, ніж серед непитущих.
Ураження порожнини рота.
При зловживанні алкоголем уражаються й інші внутрішні органи. Спиртні напої впливають на слизову оболонку порожнини рота. Притупляються смакові відчуття, розвивається схильність до запалення мигдалин (тонзиліт).
Ураження травної системи.
Потрапляючи в шлунок, спиртне обпалює слизову, що призводить до запалення слизової шлунка (гастрит) і кишечника, виразкової хвороби. Порушується секреція, ферментативна і моторна функції шлунково-кишко-вого тракту.
Піддаючись частому впливу алкоголю, слизова оболонка поступово атрофується і не бере участі в процесах травлення. Тому в алкоголіків поганий апетит і вони мало їдять. Слизова оболонка в них схильна до виникнення поліпів, гастритів, виразок, злоякісних пухлин. Такі ж явища розвиваються в тонкому і товстому кишечнику. Уражена слизова виділяє менше ферментів і травного соку, тому утрудняється процес травлення й усмоктування в кров поживних речовин, необхідних для нормальної життєдіяльності організму.
Ураження серцево-судинної системи.
Алкоголь і шкідливі продукти його обміну, потрапляючи в загальний кровотік, впливають на кров, судини та серце. Руйнуються еритроцити, зни-жується вміст гемоглобіну, знижуються Імунобіологічні властивості крові. Алкоголь впливає на діяльність серця. Склянка пива чи чарка горілки викликають негайне прискорення серцебиття до 100 і більше ударів на хвилину. Паузи між скороченнями серцевого м'яза, необхідні для відпочинку, зменшуються. Це призводить до дистрофічних змін м'язових волокон, між якими з'являється прошарок жиру. Серце розширюється, стає млявим. У медицині є спеціальний термін - пивне, або бичаче, серце. Розширене, ожиріле серце алкоголіка працює погано, не забезпечуючи нормального кровообігу.
У дітей і підлітків ті ж симптоми порушень діяльності серця, однак виявляються вони навіть при прийомі незначних доз алкоголю, більш яскраво виражені, швидше формуються і можуть стати причиною раптової смерті.
Ураження серця частіше поєднується з клінічними ознаками алкогольного ураження підшлункової залози, печінки й інших органів.
Алкоголь впливає на судини, руйнуючи внутрішню оболонку. При цьому на їхніх стінках унаслідок порушення жирового обміну відкладаються жироподібні речовини та солі кальцію, тобто розвивається атеросклероз (склероз судин).
У тих, хто зловживає спиртними напоями, частіше і раніше, ніж у непитущих, уражаються судини головного мозку і судини, що живлять м'яз серця (коронарні). Особливо глибокі порушення відбуваються в дрібних судинах-капілярах. Алкоголь змінює їх проникність, що призводить до кисневої недостатності. Артерії втрачають еластичність, стають тендітними, можливі внутрішні крововиливи.
Навіть на ранніх стадіях захворювання в алкоголіків спостерігається вегето-судинна дистонія, підвищення чи зниження артеріального тиску.
У дітей і підлітків, що вживають спиртні напої, часто розвиваються атеросклеротичне ураження коронарних судин і гостоа коронарна недостатність. З'являються приступи болю за грудьми, обумовлені ущільненням і звуженням серцевих артерій і порушенням постачання серцевого м'яза киснем і поживними речовинами. Причиною можуть бути фізичні навантаження чи емоційне напруження.
При порушенні кровопостачання знижується сила серцевих скорочень, пришвидшується серцебиття і створюється додаткове навантаження на міокард.
Алкоголь підвищує зсідання крові, внаслідок чого в коронарних артеріях може утворитися тромб (згусток крові), який закупорює їх просвіт, що призводить до інфаркту міокарда, тобто ураження ділянки серцевого м'яза. Це захворювання супроводжується тривалими болями в області серця, порушеннями ритму і недостатністю серцевої діяльності. Приблизно кожен десятий інфаркт розвивається після вживання спиртних напоїв. Самі інфаркти, що розвиваються на тлі алкогольної інтоксикації, у два рази частіше ускладнюються серцевим болючим шоком, у півтора рази - набряком легень.
Унаслідок порушення діяльності серцево-судинної системи з'являються набряки, болі в області серця, розвивається задишка. Найменше фізичне напруження викликає стомлення, і хворі не здатні не тільки до фізичної роботи, але і не можуть навіть піднятися сходами.
Хронічні й гострі захворювання органів дихання бувають в осіб, що вживають спиртне і страждають алкоголізмом, значно частіше, ніж у людей, які не зловживають алкоголем.
Наприклад, запалення легень, хронічні бронхіти, емфізема легень у хворих на алкоголізм спостерігаються в 2-4 рази частіше. Гострі пневмонії протікають особливо важко. У патологічний процесвтягуються значні ділянки легені. Часті ускладнення у вигляді нагноєння, поява рідини в плевральній порожнині, виключення ділянки легенів з акту дихання. Подібні особливості гострих пневмоній мають у своїй основі глибокі органічні та функціональні зміни в легенях, а також імунологічні порушення, властиві людям, які зловживають алкоголем.
Часте ураження органів дихання при алкоголізмі пов'язане з наркотичною дією алкоголю: сповільнюється дихання і зменшується об'єм повітря, що надходить у легені. Пари алкоголю, що виділяються легенями, токсично впливають на їхню тканину і верхні дихальні шляхи. Особливо страждають при цьому маленькі легеневі пухирці (альвеоли), у яких відбувається газообмін. Тканина їх під дією парів алкоголю втрачає еластичність, розширюється, на внутрішній поверхні відбувається надлишкове виділення слизу, що викликає кашель.
Голос в алкоголіків грубий, сиплий, зі своєрідним тембром, оскільки від парів спирту запалюються голосові зв'язки, вони товщають і ущільнюються.
Від вживання алкоголю уражаються і нирки. Початкове запалення, викликане алкоголем, надалі змінюється зморщуванням нирок, їх функції порушуються, і в результаті - отруєння організму.
Вплив алкоголю на нирки спричиняє виснаження їх клітин, розвиток гострої ниркової недостатності. Частішають хвороби сечовиносних шляхів. У більшості хворих на алкоголізм порушується видільна функція нирок, що проявляється у вигляді набряків кінцівок і обличчя.
Алкоголізм сприяє пожвавленню туберкульозу в затихлих вогнищах, що локалізуються в легенях чи внутрішньогрудних лімфатичних вузлах. За даними вітчизняних і закордонних дослідників, у міру зниження загальної захворюваності туберкульозом ним усе частіше хворіють питущі й хворі на алкоголізм.
Надання першої допомоги при алкогольному отруєнні.
Прийом великої кількості токсичних речовин, що містяться в алкоголі, може призвести до смерті. Смертельна доза, наприклад, етилового спирту становить 8 г на 1 кг маси тіла. При сильному алкогольному сп'янінні людина засинає, а потім, не пробуджуючись, впадає в непритомний стан. Часто відбувається мимовільне сечовипускання і блювота. Дихання стає важким і неритмічним. Особа, що отруїлася, стає блідою, синіють губи, звужуються зіниці. Смерть настає при паралічі центру дихання.
Насамперед необхідно забезпечити вільний доступ свіжого повітря, якщо людина знаходиться в приміщенні. Застосувати промивання шлунка в невеликих кількостях з наступним викликанням блювоти. Якщо той, хто отруївся, знаходиться у свідомості, варто напоїти його міцною і гарячою кавою. При зупинці дихання застосовують штучне дихання. У такому випадку необхідна кваліфікована медична допомога.

 
 

Цікаве

Загрузка...