WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Алкоголізм - Реферат

Алкоголізм - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Алкоголізм
Слово "алкоголізм" (арабське "алькеголь"-одурманюючий) увів у науковий обіг шведський лікар Магнусе Гусе у середині минулого століття. Алкоголізм, як правило, виникає і розвивається на ґрунті пияцтва.
Алкоголь робить руйнівну дію на організм, загальмовує реакції, приносить безліч страждань близьким людини, що страждає на алкоголізм. Починається хвороба, як правило, з "безневинної" чарочки на честь дня народження чи іншого святкування. Частіше це відбувається за згодою батьків, у колі сім'ї, але все-таки таке прилучення дітей до вина небезпечне. У деяких випадках хвороба передається генетично.
Алкоголізм - важка хронічна хвороба, у більшості випадків важко виліковна. Вона розвивається на основі регулярного і тривалого вживання алкоголю і характеризується особливим патологічним станом організму: нестримним потягом до спиртного, зміною ступеня його засвоєння і деградацією особистості. Для алкоголіка сп'яніння є найкращим психічним станом. Це потяг не піддаєтеся розумним доводам: припинити пити. Ал-коголік спрямовує всю енергію, засоби і думки на добування спиртного, не зважаючи на реальну обстановку (наявність грошей у сім'ї, необхідність виходу на роботу і тощо). Раз випивши, він прагне повторити відчуття, а потім бажає напитися до безпам'ятства.
Як правило, алкоголіки не закушують, у них втрачається блювотний рефлекс, і тому будь-яка кількість випитого залишається в організмі. У зв'язку з цим говорять про підвищену адаптацію до алкоголю. Але насправді це патологічний стан, коли організм утратив здатність боротьби з алкогольною інтоксикацією шляхом блювоти й інших механізмів захисту.
Тільки повне втримування від спиртного рятує алкоголіка від подальшого морального й фізичного падіння, а сім'ю, дітей - від п'яних сцен, скандалів, дебошів і нервових зривів.
Тип особистості може змінюватися під впливом психічних захворювань, дії грубих зовнішніх факторів, у тому числі нейротоксинів, до яких належать і алкоголь.
Як будь-якій хімічній отруті, наркотику, алкоголю властивий власний тип отруєння, специфічний вплив на особистість. При цьому в багатьох людей, які страждають алкоголізмом, з'являються подібні риси, подібно до того як це буває при психічних захворюваннях, що мають характерні симптоми.
Чим же відрізняються пияцтво й алкоголізм? їх відмінності полягають тільки в кількості випитого: пияцтво є початковою стадією особливого хворобливого стану - алкоголізму, що розвивається в результаті надмірного і систематичного вживання спиртних напоїв.
Алкоголізм розвивається за такою схемою.
Найпершою ознакою переходу пияцтва в алкоголізм є те, що прийом навіть великої, сильно оп'яняючої дози не викликає захисної реакції - блювоти: організм звикає, припиняє негативно реагувати.
Другою, суттєвою ознакою, що підтверджує перехід пияцтва в алкоголізм, є втрата контролю за кількістю випитого.
Третя ознака алкоголізму-наслідок двох перших-це зміна характеру сп'яніння. З'являється злостивість, агресивність, провали в пам'яті, ослаблення чутливості до болю. Перелічені ознаки відносяться до першої, початкової стадії алкоголізму. Сп'яніння супроводжується так званими прогалинами у пам'яті, "затьмареннями". Людина постійно думає про спиртне, їй здається, що випила недостатньо, вона п'є "про запас", у неї розвивається жадібність до алкоголю. Однак вона зберігає визнання своєї провини, уникає розмов про свій потяг до спиртного.
Друга стадія - це вже виражена алкогольна наркоманія, основними ознаками якої є виникнення і встановлення похмільного синдрому, що перемежовується, запійний чи постійний характер пияцтва, поява алкогольних психозів, алкогольне ураження внутрішніх органів і нервової системи. Відбувається втрата контролю над собою після першого ж ковтка горілки. Прагнення знайти виправдання своєму пияцтву, опір усім спробам позбутися бажання випити. У людини розвиваються зарозумілість, агресивність. Вона обвинувачує навколишніх у своїх бідах. У неї починаються запої, її друзями стають випадкові люди, з якими розпивається спиртне. Вона змушена піти з постійної роботи, втрачає інтерес до всього, що не стосується вина і горілки.
Третя стадія алкоголізму характеризується тими ж основними симптомами, що і друга, але має деякі особливості. Сп'яніння настає від порівняно невеликих доз спиртного, іноді хворий може не пити міцних напоїв і переходить до більш слабкого.
Спиртне вживається в невеликих порціях, але часто. Таким чином, алкоголік знаходиться в стані сп'яніння постійно. У нього спостерігається розпад особистості, помутніння пам'яті, плутаність думки. Людина п'є сурогати алкоголю, технічні рідини, одеколон. У неї розвиваються безпідставні страхи, біла гарячка, інші алкогольні психози.
Біла гарячка - алкогольний психоз, що найчастіше зустрічається. Вона виникає звичайно в стані похмілля, коли в п'яниці з'являються безпідставний страх, безсоння, тремтіння рук, кошмари (погоні, напади та ін.), слухові й зорові галюцинації у вигляді шумів, дзвінків, руху тіней. Це провісники білої гарячки. Її симптоми особливо виражені вночі. У хворого з'являються яскраві переживання страхітливого характеру. Він бачить плазуючих навколо комах, пацюків, чудовиськ, злодіїв, що нападають на нього, відчуває біль від укусів, ударів, чує погрози. Він бурхливо реагує на свої галюцинації, обороняється чи біжить, рятуючись від переслідування.
Удень галюцинації трохи загасають, хоча хворий залишається збудженим, у нього трясуться руки, він метушливий і не може спокійно сидіти на одному місці.
Іншою формою психозу є алкогольне марення. Воно виникає і після короткочасного пияцтва, але на відміну від білої гарячки не супроводжується галюцинаціями. Однак таких хворих переслідують нав'язливі думки. Найчастіше це марення підозрілості, переслідування, ревнощів. П'яниці, наприклад, здається, що проти нього влаштована "змова". Не бачачи виходу із становища, що склалося, він намагається покінчити життя самогубством.
Виявлено форму епілепсії, що обумовлена винятково зловживанням спиртними напоями. Судорожні припадки частіше настають у стані похмілля ? припиняються при втримуванні від спиртного. Під час приступу обличчя хворого блідне, він непритомніє і падає. Хворий б'ється головою об підлогу, може одержати різні травми. При так званій малій алкогольній епілепсії справа обмежується тим, що хворий непритомніє на кілька секунд: раптом припиняє говорити, завмирає, але, не встигнувши впасти, приходить до тями.
Вплив алкоголю на організм
Алкогольна інтоксикація супроводжується значними порушеннями функцій внутрішніх органів і систем.
Ураження печінки. При алкогольній інтоксикації перші зміни спостерігаються в печінці, що для алкоголю є органом-мішенню. Спочатку вони функціональні й можуть бути зворотними. При подальшому зловживанні алкоголем виникають уже невідворотні зміни.
Кров від шлунка і кишечника направляється до головної хімічної лабораторіїорганізму - печінки. Завдяки знезаражуючій діяльності її клітин організм очищується від отрут ( токсинів. При малих концентраціях алкоголь окисляється до вуглекислого газу й води. При високій концентрації печінка не справляється зі своєю санітарною функцією, і алкоголь починає вільно надходити в тканини організму. Крім того, токсичні продукти ушкоджують клітини печінки, викликаючи запальні процеси й жирове переродження. Остання стадія при алкогольних ураженнях печінки - цироз.
Хронічний алкоголізм, заданими ВОЗ, займає четверте місце серед основних причин смертності, при цьому 75 % усіх смертельних випадків пов'язано з цирозом печінки.
Алкогольні ураження печінки мають три стадії.
Перша - ожиріння печінки (жировий гепатоз) - супроводжується почуттям тиску в правому підребер'ї, збільшенням печінки, поганим самопочуттям, почуттям переповнення шлунка, здуттям живота.
Друга - алкогольний гепатит (запалення печінки). Захворювання протікає латентно, приховано. Хворі найчастіше зазнають різноманітних диспепсичних порушень: нудоту, блювоту, печію, відрижку, здуття живота після їжі, понос, зниження апетиту, почуття тиску чи болю в області правого підребер'я, схуднення, печінка різко збільшена. На більш пізніх стадіях розвиваються слабість, зниження працездатності, кровоточивість з носа і ясен, періоди лихоманки чи тривалої субфебрильності

 
 

Цікаве

Загрузка...