WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Інтелектуальне здоров'я основи вищої нервової діяльності - Реферат

Інтелектуальне здоров'я основи вищої нервової діяльності - Реферат

"плавати" у ботаніці. Більшість знань вони засвоюють, що називається, граючись.
Важливо знати, що:
Негативні емоції - вороги пам'яті. Якщо ви роздратовані, схвильовані, перелякані, то спочатку заспокойтеся і тільки після цього беріться за справу виявіть волю і доведіть справу до кінця. Ми нічого не зможемо вам порадити у випадку хронічних лінощів. До того ж це означає, що ви зневажаєте законами пам'яті: де інтерес, де готовність до сприйняття? На думку видатного педагога К. Д. Ушинського, "причиною безпам'ятності часто буває небажання згадати забуте, а від цього зміцнюється дурна звичка недбалого доводження зі слідами наших спогадів, добра пам'ять - це насамперед добре здоров'я. Сидячи цілими днями над книгою, безсвіжого повітря, фізичного навантаження і натяку на раціональний режим, не можна розраховувати на добрий результат. Але це вже тема іншої розмови.
Зміцнюючи пам'ять, не треба забувати і про такі якості, як увага, спостережливість, воля. Вони допоможуть вам, спираючись на закони пам'яті, виробляти власні прийоми запам'ятовування і повторення матеріалу.
Тренувати пам'ять треба регулярно, присвячуючи цьому хоча б півгодини щодня. Треба мати на увазі, що протягом дня пам'ять працює нерівномірно. Найкращі результати між 8 і 12 годинами дня. Потім настає спад, що триває приблизно до 17 години. Потім пам'ять знову поліпшується, і до 19 години настає вечірній пік ефективності.
Добре активізують пам'ять чашка чаю або кави. Але курці, що думають, начебто того ж ефекту можна досягти за допомогою сигарети, приймають бажане за дійсне. Насправді, як показують експерименти, один день паління приблизно на 5 % знижує продуктивність запам'ятовування. Тютюн погіршує кровопостачання мозку, і в результаті в більшості курців пам'ять слабшає.
Тренування не повинне бути самоціллю: це нудно. Його треба використовувати для поповнення знань заради якоїсь мети - будь то підготовка до іспиту чи бажання покінчити з безладом у своєму письмовому столі.
А чи немає більш простих і ефективних методів поліпшення пам'яті, крім названих? Адже вчені, як відомо, давно і небезуспішно працюють над створенням хімічних препаратів - "пігулок пам'яті", що допомогли б покінчити з безпам'ятністю. Наприклад, пацюки, які приймали пігулки, що стимулюють синтез рибонуклеїнової кислоти, втроє швидше навчалися зістрибувати по команді з дошки на землю. Багатообіцяючими виявилися й експерименти з людьми. Так, американський професор Камерон уводив своїм старим пацієнтам препарати названої кислоти - і пам'ять поліпшувалася. Одна 80-літня бабуся, що вже не пам'ятала свого імені і багато разів ставила одне і те ж питання, знову одержала можливість нормально спілкуватися.
Результати, як бачимо, обнадіюють, але про підсумки говорити поки рано. І оскільки найближчим часом появи "пігулок пам'яті" в аптеках не очікується, нам залишається вдосконалювати свою пам'ять самостійно.
От кілька вправ для тренування пам'яті, рекомендованих Ф. Лезером.
А. Логічно не зв'язаний текст
Для запам'ятовування цих 10 слів дається 40 секунд, після цього запишіть те, що ви запам'ятали. Відповідь вважається правильною, якщо вірно вказується і порядковий номер слова, Помноживши число правильних відповідей на 5, одержите ефективність запам'ятовування у відсотках.
1. Українець
2. Економіка
3. Каша
4. Татуювання
5. Нейрон
6. Любов
7. Ножиці
8. Совість
9. Глина
10. Словник
Б. Числа
За 40 секунд потрібно запам'ятати 20 чисел з їх порядковими номерами.
1.43; 2.57; 3.12; 4.33; 5.81; 6.72; 7.15; 8.44; 9.96; 10.7; 11.37; 12.38; 13.86; 14.56; 15.47; 16.6; 17.78; 18.61; 19.83; 20.73.
Ефективність запам'ятовування обчислюється так само, як і в попередній вправі.
В. Обличчя з іменами та прізвищами
Як буває неприємно, коли забуваєш, як звуть знайомого, або взагалі не можеш згадати, чи знайомі ви... Так нерідко трапляється, якщо знайомство не було пов'язано з якими-небудь емоціями.
Щоб запам'ятати обличчя, уважно розгляньте його, виявляючи характерні риси. Подумки повторіть кілька разів ім'я і по батькові людини. Пов'яжіть з ними зоровий образ.
А тепер візьміть 10 незнайомих фотографій з іменами та прізвищами - можете вирізувати Їх з газет, журналів. На запам'ятовування дається півхвилини. Після цього ті ж фотографії, але в іншому порядку, знову пропонують піддослідному, і він повинен упізнати їх. Ефективність запам'ятовування одержите, помноживши число правильних відповідей на 10.
Г. Логічно зв'язаний текст
Запам'ятайте 10 основних положень, виділених у наступному тексті. Потрібно прочитати вправу і через хвилину відтворити зміст основних положень у заданому порядку. Помножте число правильних відповідей на 10 - і одержите відсоток ефективності запам'ятовування.
Ми беремо на збереження чужі думки і знання (1), тільки й усього. Потрібно, однак, зробити їх власними (2). Ми уподібнюємося до людини, яка, потребуючи вогню, вирушила за ним до сусіда і, знайшовши в нього прекрасний, яскравий вогонь, стала грітися біля чужого вогнища (3), забувши про свій намір розпалити вогнище у себе вдома. Яка користь набити собі черево яловичиною, якщо ми не перетравлюємо її (4), якщо вона не перетравиться в тканині нашого тіла, якщо не додасть нам ваги і сили? Чи, може, ми думаємо, що Лукулл, який ознайомився з військовою справою тільки за книгами і став, незважаючи на відсутність особистого досвіду, настільки видатним полководцем, вивчав її за нашим методом?
Ми опираємося на чужі руки з такою силою, що, зрештою, втрачаємо силу (5). Чи хочу я побороти страх смерті? Я це роблю за рахунок Сенеки (6). Чи прагну втішитися сам, чи втішити іншого? Я черпаю з Цицерона (7). А тим часом я міг би звернутися за цим до себе самого (8), якби мене належним чином виховали. Ні, не люблю я цього дуже відносного багатства, зібраного зі світу по нитці.
"І якщо можна бути вченими чужою вченістю (9), то мудрими ми можемо бути лише власною мудрістю (10)".
Мішель де Монтень
Середню продуктивність запам'ятовування ви одержите, якщо складете відсотки всіх чотирьох вправ і поділите на 4. 9t-100 %-відмінна пам'ять; 71-50 %-дуже добра; 51-70%-добра; 31-50 % - задовільна; 11-30 % - погана; 0-10 %-дуже погана.
Тепер, коли ви знаєте вихідний рівень своєї пам'яті, можна братися за тренування.
Спочатку навчіться концентрувати увагу. Слабка пам'ять - це найчастіше слабка увага. Але щоб сконцентруватися на задачі, мало змушувати себе думати тільки про неї. Намагайтеся уявити собі ситуацію, виявити нові деталі, творчо розглянути задачу, відразу ж відсіваючи несуттєве.

 
 

Цікаве

Загрузка...