WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Інтелектуальне здоров'я основи вищої нервової діяльності - Реферат

Інтелектуальне здоров'я основи вищої нервової діяльності - Реферат

людьми з доброю пам'яттю і з поганою в тому, що одні вміють нею користуватися, тренують її, а інші-ні.
За визначенням Е. Канта, у пам'яті важливі три якості: швидкість запам'ятовування, її міцність і моторність пригадування. Цим давайте і займемося. Насамперед треба запам'ятати закони пам'яті:
1. Думайте. За словами німецького письменника Г. Ліхтенберга, люди мало запам'ятовують із прочитаного тому, що занадто мало думають самі.
Неодмінно намагайтеся в усьомузнайти сенс. Не треба, затиснувши руками вуха і втупившись очима в текст, повторювати про себе рядок за рядком. Ці титанічні зусилля не зарахуються, тому що тут важливий не процес, а результат. Останній буде набагато кращим, якщо ви спробуєте знайти в тексті головну думку, виділити її аргументацію, позначити перехід до наступного -тобто попрацюєте в книзі олівцем, зробите конспект.
Учіться не тільки відповідати на питання, але і ставити їх.
Спробуйте посперечатися з автором, висуваючи при цьому свої аргументи. Якщо відповіді на ваші заперечення є в книзі - ви проконтролюєте себе, якщо немає - постарайтеся відповісти самостійно, перевіривши переконливість авторської позиції. Пам'ятайте, що в порівнянні з автором ви знаходитеся в дуже вигідному положенні: можете в будь-який момент перебити його, поставити запитання, можете скільки завгодно повертатися й обговорювати ту саму думку. Автору ж залишається все це терпіти й покладатися на переваги свого викладу.
2. Цікавтеся. Якщо мова йде не про вільне читання, щоб скоротати час у дорозі, то, виходить, прочитане вам для чогось потрібно. Не випустіть з уваги цю мету, адже ваша праця - заради неї, оцініть, що дасть отримана інформація, і якщо користь дійсно очікується, то читати стане цікавіше, а якщо ж ні, то подумайте над словами англійського філософа Б. Стюарда: "Не читай нічого, що не бажаєш запам'ятати, і не запам'ятовуй нічого, що не маєш на меті застосовувати".
Інакше кажучи: щоб їжа засвоювалась-їж із апетитом. Ця гастрономічна аналогія підводить нас до наступного закону.
3. "їжте слона частинами". Завтра іспити, але ви налаштовані рішуче, тому що попереду цілий день і ще ніч. Віддаючи належне вашим здібностям, ми готові припустити, що до ранку ви вивчите підручник і навіть будете пам'ятати його зміст приблизно до обіду - рівно стільки, щоб встигнути відповісти на кілька питань екзаменатора. Але майте на увазі, що до знань ведуть різні шляхи. Щоб не ремствувати потім на діряву пам'ять, подумайте: чому, скажімо, сім бід - один одвіт? А не п'ять чи десять? Чому перш ніж відрізати, треба сім разів відміряти, і чому саме семеро одного не чекають? А ще були сім давньогрецьких мудреців, сім чудес світу. Та й семиденний тиждень навряд чи випадковий...
- Психологи розкрили секрет "магічної" сімки. Виявляється, такий середній обсяг нашої оперативної пам'яті - при одночасному сприйнятті вона здатна удержати в середньому сім об'єктів. Облич, предметів, слів, фраз, параграфів -байдуже. Причому легше запам'ятовуються перший і останній елементи ряду. Недарма останнє слово в суперечці кожний намагається залишити
І собою: швидше за все в пам'яті залишиться саме воно, а не передні довгі дебати. Якщо ж порція для запам'ятовування більшою за цю норму, то на неї ви витратите набагато більше часу, ніж при посильній та ритмічній роботі.
4. Будьте готові. Усім відомо, як не хочеться змінювати плани, якщо вже на щось настроївся. Певного настрою на роботу вимагає і книга. Причому не тільки настрою, але і готовності до справи, що багато в чому залежить від вашої ерудиції. Адже нове легше укладається на вже готові полички, міцніше тримається завдяки зв'язкам з колишньою інформацією. Подумайте про тe, що ви знаєте на запропоновану тему; оцініть, наскільки нова інформація поповнить ваші знання. До роботи зі складним матеріалом корисно спеціально підготуватися: почитати на ту ж тему .щось ще, можливо, більш популярне.
5. Не топчіть сліди. Давно помічено, що кращий спосіб забути тільки що вивчене - спробувати відразу запам'ятати щось схоже. Знаючи це, не вчіть фізику після математики, а історію після літератури.
6. Огляньтеся навколо. Уявивши обстановку, у якій відбувалася подія, ви зможете пригадати і її, тому що одночасні враження мають властивість викликати одне одного. Наприклад, вузлик на пам'ять, зав'язаний у певній ситуації, згодом допомагає згадати і привід, через який він з'явився.
7. Учіть від А до Я. Зміст цього закону в тім, що вся інформація повинна сприйматися як закінчене ціле, а не розрізнені осколки невідомо чого. Якщо ви почнете заучувати вірш вроздріб, то потім у дошки після кожної строфи будете довго згадувати початок наступної. Учіть усе відразу. Такий принцип допоможе потім швидко відновити в пам'яті потрібне. Для цього почніть згадувати спочатку.
Цей закон не суперечить третьому, як може видатися. Треба лише зміцнити вихідні інформаційні одиниці, розбивши їх потім на більш дрібні групи. Але не намагайтеся швиденько впоратися з великим матеріалом, нічого з цього не вийде. Краще повторювати його протягом декількох днів, ніж у погоні за швидким результатом забути все наступного ранку.
Мова у нас йде в основному про довільне запам'ятовування, тобто коли треба щось вивчити. Але не слід зневажати і мимовільним. Воно спрацьовує, якщо події були пов'язані з яскравими враженнями, були цікаві. Виходить, треба зробити їх такими. Замість сумного розглядання географічної карти можна перетворити знайомство з материками в захоплюючу гру. Скажімо, прокласти маршрут навколосвітньої подорожі, дотримуючись при цьому певних умов, - наприклад, відвідати якнайбільше країн, максимально наблизити маршрут до прямої, триматися ближче до суші. Заодно можна використовувати карту і для тренування уваги: подивившись кілька секунд на якийсь район, намагайтеся згадати якнайбільше деталей. Тобто спробуйте поєднати навчання з грою. Якщо ви хочете запам'ятати який-небудь цікавий і гарний пейзаж, подивіться на нього уважно, закрийте очі й відтворіть у пам'яті те, що запам'ятали. Знову відкрийте очі й подивіться на пейзаж, порівняйте те, що ви бачите і запам'ятали, знову закрийте очі й відтворіть картинку, і так кілька разів, поки не запам'ятаєте. Тренуйте зорову пам'ять на будь-якому цікавому предметі.
При цьому корисно пам'ятати принцип, яким керувався в навчанні один малолітній вундеркінд:
Щоб що-небудь довідатися, треба що-небудь придумати. Щоб що-небудь придумати, треба що-небудь довідатися.
Хобі - відмінний спосіб переконатися в можливостях власної пам'яті, поєднуючи приємне з корисним. Чимало колекціонерів (наприклад філателістів) відрізняються солідною ерудицією в історії, а любитель збирання гербаріїв, напевно, не буде

 
 

Цікаве

Загрузка...