WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Інтелектуальне здоров'я основи вищої нервової діяльності - Реферат

Інтелектуальне здоров'я основи вищої нервової діяльності - Реферат

і стійкістю, вона може бути підвищена активними діями чи вольовими зусиллями.
Увага може бути мимовільною, коли запам'ятовування йде без зусиль, ніби само собою, і довільною-людина ставить перед собою мету, що необхідно запам'ятати, докладає вольових зусиль,використовує спеціальні прийоми. Інформація, що сприймається, передається в пам'ять.
Пам'ять - це комплекс процесів, що протікають у центральній нервовій системі й забезпечують нагромадження, збереження і відтворення індивідуального досвіду. І. М. Сеченов писав, що людина без пам'яті залишалася б вічно в стані немовляти.
Залежно від того, що запам'ятовується людиною, розрізняють 4 види пам'яті:
* Рухова - лежить в основі навчання рухам, побутовим, спортивним, трудовим навичкам, письмовій мові.
* Образна пам'ять допомагає запам'ятовувати і відтворювати обличчя людей, картини природи, обстановку, запахи, звуки навколишнього середовища, музичні мелодії.
* Емоційна пам'ять дуже близька до образної. Вона зберігає пережиті людиною почуття. Завдяки емоційній пам'яті можливе співчуття іншій людині, милосердя..
* Логічна (словесна) пам'ять-запам'ятовування, збереження і відтворення прочитаних, почутих чи вимовлених слів.
Усі види пам'яті тісно взаємопов'язані. Та сама інформація запам'ятовується за допомогою двох і більш видів пам'яті, але все одно яка-небудь з них усе-таки переважає. Наприклад, ту саму інформацію кожний передасть по-різному: один перекаже дослівно, інший - те, що йому більше запам'яталося через емоційне сприйняття, третій - найбільш цікаві моменти і т. ін.
Розрізняють короткочасну (нестабільну, коли матеріал запам'ятовується швидко, але ненадовго) пам'ять і довготривалу, де уберігається найбільш важлива інформація. Дія короткочасної пам'яті простежується, наприклад, якщо вам сказали номер телефону, що необхідний вам саме зараз. Ви набираєте його один раз, зайнято, другий, на третій раз ви забуваєте кілька цифр. Це і є прояв короткочасної пам'яті. У тривалій пам'яті інформацію зберігати необхідно в узагальненому вигляді (фундаментальні закони, закономірності, узагальнення, поняття). Мозок же відбирає в довготривалу пам'ять найбільш необхідну інформацію. Цю "же важливу "розумову" роботу виконує мотиваційна система, що і визначає, яка інформація найбільш важлива.
За останні роки інтенсивно досліджується механізм пам'яті, встановлено, що утворення слідів пам'яті проходить поетапно.
На першому етапі - нервові імпульси проходять від органів Нуттів до кори головного мозку, де сигнали затримуються на декілька сотих секунди для їхнього аналізу. Цей процес називають оперативною або сенсорною пам'яттю. Сенсорна пам'ять людини не залежить від її волі й не може бути піддана свідомому контролю.
Другий етап пов'язаний зі збереженням інформації та іменується короткочасною пам'яттю, що відповідає за тимчасове (кілька секунд) збереження інформації у вигляді слів, її називають ще первинною пам'яттю. Інформація з первинної пам'яті може бути витиснута новими сигналами. Третій етап (вторинна пам'ять) - інформація з первинної пам'яті передається у вторинну і через проміжні станції - у третинну, де і зберігається тривалий час.
Усі види пам'яті проявляються в двох формах: логічно-лістовній і чуттєво-образній. Перша оперує переважно понятими, друга - уявленнями.
Психологи вже давно встановили, що зорова пам'ять властива людям, які працюють поодинці, мовчки, а слухова тим,
І працює в колективі, де необхідно запам'ятовувати інформацію, спілкуватися, а не розглядати продукцію і т. ін.
Пам'ять - дуже цінна якість людини, її необхідно не тільки розвивати, але і зберігати, не отруюючи мозок алкоголем, нікотином, наркотиками.
Піклуватися про своє інтелектуальне здоров'я потрібно завжди незалежно від віку. Це питання дуже об'ємне. Коротко кажучи - умій користуватися своїм розумом, умій його тренувати, загартовувати і не забувай про відпочинок.
Пам'ять - це основа особистості. За уявленнями давніх греків, богиня пам'яті Мнемозина-мати дев'яти муз, покровителька усіх відомих тоді наук і мистецтв. Людина, позбавлена пам'яті,-манкурт із "Буранного полустанку" Ч. Айтматова-по суті, перестає бути людиною.
І, навпаки, серед багатьох видатних особистостей ми нерідко зустрічаємо приклади феноменальної, воістину безмежної пам'яті. Александр Македонський, наприклад, знав на обличчя та ім'я тисячі своїх воїнів. Академік А. Ф. Йоффе по пам'яті користувався таблицею логарифмів.
Чудову пам'ять мають багато людей. Так, книга Веди - найдавніша пам'ятка індійської літератури - протягом століть передавалася усно, зберігаючись лише в пам'яті індусів. Жерці і зараз пам'ятають народний епос - усі пісні Махабхарати на 300 тисяч рядків.
Яка буває память.
Великий композитор Вольфганг Амадей Моцарт, коли йому було чотирнадцять років, почув у соборі музичний твір. Прийшовши додому, він по пам'яті записав його. Коли через багато років перевірили, то побачили, що запис був зроблений абсолютно точно.
Історії невідомі люди, що можуть з рівним успіхом запам'ятовувати абсолютно все. Хтось відрізняється пам'яттю на обличчя, але складно запам'ятовує хронологічні дати, комусь легко даються слова, числа. Є специфічна пам'ять на колір, смак, емоції, шахові партії... Відомий О. Альохін, наприклад, один раз наосліп провів сеанс одночасної гри на 32 шахівницях. Дивував сучасників і англійський художник Дж. Рейнольде, що писав портрети по пам'яті. Коли йому було потрібно щось уточнити, він думкою саджав уявлювану фігуру на стілець і розглядав. Власне отут мова йде про професійну пам'ять-тобто пам'ять людей, що відкрили в результаті постійних тренувань якусь частину своїх можливостей. Так, досвідчений лікар пам'ятає історії хвороби і хід лікування двох-трьох сотень своїх пацієнтів, художник розрізняє до сорока відтінків одного тільки чорного кольору, дегустатор може назвати не тільки сорт чаю, але і конкретне місце, де він вирощений.
Різна в людей і швидкість завчання: трапляється, що люди швидко заучують, а буває - повільно. Іншим потрібно приблизно втроє більше часу, але і пам'ятають вони, як правило, довше.
Нарешті, частина людей схильна до механічного запам'ятовування (зубріння), а частина - до осмисленого запам'ятовування. Однак добре запам'ятовується лише те, що добре зрозуміло, і тому в другому випадку, як засвідчили експерименти, результат у 22 рази краще.
Усі ці характеристики надзвичайно індивідуальні, і сумувати через те, що вам, наприклад, для запам'ятовування потрібна наочність і багато повторень, не слід. Отут уже що є, те і є. Тим більше, що при бажанні це не перешкодить вам поліпшити свою пам'ять, якого б типу вона не була. Адже головна відмінність між

 
 

Цікаве

Загрузка...