WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Захворювання слізного апарату. Причини. Лікування - Реферат

Захворювання слізного апарату. Причини. Лікування - Реферат

тому застоюється у слізному мішку. Застій сльози створює добрі умови для розвитку бак-теріальної флори - виникає дакріоцистит новонароджених.
Дакріоцистит, у свою чергу, є причиною вторинного бактеріального кон'юнктивіту. Тому основною скаргою за наявності дакріоциститу є закисання ока, що почалося відразу після народження.
Під час огляду спостерігають слизові виділення, сльозосто-яння. Але основним симптомом захворювання є виділення гною через нижню слізну крапку під час натискання у місці проекції слізного мішка.
Набутий дакріоцистит теж виникає на грунті непрохідності або поганої прохідності носослізної протоки і застою сльози у слізному мішку. Перебіг захворювання хронічний. Інколи хронічнийдакріоцистит у результаті різкого загострення може призвести до флегмони слізного мішка.
Хворі скаржаться на сльозотечу, закисання ока. Іноді можна помітити випинання у ділянці слізного мішка (мал. 55). Під час натискання у проекції слізного мішка через нижню слізну крапку виділяється гній. Канальцева проба позитивна, носова - негативна. Під час промивання слізних шляхів рідина повертається через верхню слізну крапку.
Лікування. У разі дакріоциститу новонароджених потрібно відновити прохідність носослізної протоки. Для цього спочатку протягом 10-15 днів проводять масаж у проекції слізного мішка. Якщо виздоровлення не настало, необхідно провести зондування слізної протоки. Зондування слід проводити в якомога ранньому віці.
Під час проведення масажу, а також після зондування призначають антибактеріальні краплі.
Зондування носослізної протоки у разі хронічного дакріоциститу, як правило, не дає бажаного результату. Тому лікування хронічного дакріоциститу хірургічне - виконують операцію дакріоцисториностомію. Операція полягає у створенні штучного сполучення між слізним мішком і порожниною носа. Операція досить важка. Тому інколи, наприклад, у старечому віці, виконують операцію дакріоцистектомію - видалення слізного мішка. Однак після такої операції у хворого залишається сльозотеча.
Флегмона слізного мішка виникає внаслідок загострення хронічного дакріоциститу і поширення запального процесу на навколишню підшкірну жирову клітковину.
Хворий скаржиться на біль, почервоніння і набряк у ділянці слізного мішка, сльозотечу, закисання ока. Під час огляду в ділянці слізного мішка спостерігаються випинання, набряк і почервоніння шкіри. Набряк інколи поширюється на повіки. Пальпується збільшений болючий слізний мішок. Захворювання, як правило, супроводжується збільшенням регіонарних лімфовузлів, інколи - підвищенням температури тіла.
Лікування. Місцеве призначають антибактеріальні краплі, мазі, сухе тепло, УВЧ, загально - сульфаніламіди, антибіотики всередину або в ін'єкціях. У разі неефективності консервативного лікування проводять розтин слізного мішка, дренування його і призначають відсмоктуючі пов'язки з гіпертонічним розчином. Після виздоровлення з метою попередження повторного виникнення флегмони рекомендують провести операцію дакріоцисториностомії або, принаймні, дакріоцистектомії.
Звуження (стриктура) носослізної протоки. Звуження носослізної протоки не зразу призводить до дакріоциститу. Спочатку виникають сльозостояння і сльозотеча. У таких хворих носова проба сповільнена, а під час промивання слізних шляхів рідина проходить у ніс із затрудненням. Згодом застій сльози і приєднання інфекції може призвести до запалення слізного мішка - дакріоциститу.
3. Діагностика захворювань слізних шляхів
Хворі із скаргами на сльозотечу часто звертаються за медичною допомогою. Тому вміти виявити причину сльозотечі дуже важливо.
Треба пам'ятати, що сльозотеча може бути проявом не тільки захворювань сльозовідвідних шляхів, але й переднього відрізку ока, зокрема рогівки. Рефлекторно сльозотеча виникає також у разі подразнення ока сторонніми тілами, пилом, лаками тощо. З іншого боку, сльозотеча або сльозостояння спостерігаються за наявності звичайної нежиті внаслідок набряку слизової оболонки і затруднення сльозовідтоку із носослізної протоки. Тому у разі сльозотечі насамперед потрібно виключити захворювання переднього відрізка ока, а також запитати у хворого про стан носового дихання. Якщо ці причини сльозотечі виключені, треба діагностувати захворювання слізних шляхів.
Якщо хворий скаржиться тільки на сльозотечу, це, як правило, свідчить про непрохідність слізної крапки або слізного канальця. Сльозотеча і закисання ока є ознакою непрохідності сльози на рівні слізного мішка і носослізної протоки.
Вижливим кроком у постановці діагнозу є проба з коларголом.
Патогномонічним симптомом дакріоциститу є виділення гною через нижню слізну крапку під час натискання у місці проекції слізного мішка. Однак за наявності дакріоциститу новонароджених у маленької дитини інколи буває важко сказати з певністю, чи виділився гній через нижню слізну крапку. На думку про дакріоцистит новонароджених допомагає навести анамнез: око закисає від народження, антибактеріальні краплі дають тимчасовий ефект, а потім око починає закисати знову.
4. Догляд за хворими із захворюваннями слізних шляхів
У разі сльозотечі хворий постійно витирає сльозу. Це призводить до вивороту нижньої слізної крапки або посилення вивороту, якщо він був до того. Тому важливо навчити хворого витирати сльозу правильно: хустинкою легко промокають сльозу, притискаючи повіку до ока в напрямку знизу догори і до носа.
Важливою умовою лікування дакріоциститу новонароджених є правильний масаж слізного мішка. Щоб прорвати мембрану в носослізній протоці, необхідно проштовхнути сльозу із слізного мішка в ніс. Тому масаж виконують таким чином: вказівним пальцем натискають на слізний мішок у його верхній частині і проводять пальцем зверху вниз, щільно притискаючи слізний мішок до кісткової основи. Виконують по 3-5 таких рухів 5 раз на день. Щоб не викликати подразнення шкіри у дитини, вказівний палець змазують вазеліном або очною антибактеріальною маззю.
Під час зондування носослізної протоки у разі дакріоциститу новонароджених треба добре фіксувати голову дитини. Для цього медсестра повинна двома руками утримувати голову дитини у верхній її частині, бо фіксувати голову в ділянці лицьового черепа непорушно неможливо.

 
 

Цікаве

Загрузка...