WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Травми органа зору. Невідкладна допомога - Реферат

Травми органа зору. Невідкладна допомога - Реферат

поранень склери. Для виникнення цього ускладнення необхідні дві умови - отвір у сітківці і зміни у склистому тілі, які завжди є у разі проникаючих поранень. Клініка захворювання описана у розділі "Захворювання сітківки".
Метальоз як ускладнення виникає за наявності проникаючого поранення з внутрішньоочним металевим стороннім тілом. У разі тривалого перебування в оці металеве стороннє тіло починає іржавіти. Вторинно виникають патологічні зміни в оболонках ока, ускладнена катаракта, іридоцикліт, увеїт.
Ендофтальміт є грізним ускладненням, обумовленим проникаючим пораненням ока. Інфекція може потрапити в середину ока разом із стороннім тілом або предметом, який травмував око. Клініка описана в розділі "Захворювання судинної оболонки".
Ушкодження внутрішніх оболонок ока у разі проникаючих поранень завжди, навіть без приєднання інфекції, обумовлює запалення судинної оболонки, або іридоцикліт.
Вираженість іридоцикліту варіює в широких межах. Інколи таке запалення має дуже важкий і затяжний перебіг. Око стає запаленим, у хворого спостерігають виражену світлобоязнь. У передній камері з'являється ексудат. Зіниця приростає до кришталика, а в її ділянці утворюється фібринозна плівка. Під час пальпації хворий відчуває виражену болючість, око м'яке. Taкий іридоцикліт називають симпатизуючим. Небезпека полягає в тому, що таке запалення може викликати аналогічний процес у здоровому оці - симпатичний увеїт.
Симпатичний увеїт виникає не раніше ніж через 2 тиж після проникаючого поранення, але загроза його залишається протягом багатьох років після травми. Запалення перебігає у вигляді хронічного фібринозно-пластичного іридоцикліту з періодичними загостреннями. Незважаючи на інтенсивне лікування, симпатичний іридоцикліт часто призводить до зрощення і за-рощення зіниці, вторинної глаукоми, ускладненої катаракти, помутніння склистого тіла і, зрештою, до сліпоти.
Невідкладна допомога. Хворих з проникаючими пораненнями ока необхідно терміново направити до офтальмологічного травматологічного центру. Для цього використовують машину швидкої допомоги або машину підприємства, де стався нещасний випадок.
Хворому закрапують антибактеріальні краплі і накладають бінокулярну пов'язку. Транспортування хворого здійснюють у положенні лежачи на спині. Його повинен супроводжувати фельдшер або медична сестра.
Лікування. У травматологічному центрі після рентгенографії в ур-гентному порядку проводиться хірургічне лікування. Операція насамперед включає первинну хірургічну обробку рани. Якщо випала рай-дужка, її заправляють. У разі випадіння склистого тіла його відсікають. Якщо проникаюче поранення склери знаходиться далі ніж за 6 мм від лімба, навколо нього проводять кріопексію для профілактики відшарування сітківки. У разі проникаючих поранень з внутрішньо-очним стороннім тілом останнє необхідно видалити. Магнітне стороннє тіло (сталь, залізо тощо) можна видалити з допомогою магніту. Якщо у хворого є травматична катаракта, переважно одномоментно проводять її екстракцію.
Лікування ускладнень проникаючого поранення проводять відповідно до нозологічних форм (гіфема, гемофтальм, травматична катаракта, помутніння склистого тіла, відшарування сітківки, іридоцикліт, ендофтальміт), воно описане у попередніх розділах.
Особливої уваги заслуговує профілактика і лікування симпатичного увеїту. Єдиним методом профілактики цього важкого ускладнення є енуклеація пораненого ока. Тому якщо після проникаючого поранення розвивається важкий іридоцикліт з гіпотонією і значним запаленням ока, це є показанням до енуклеації такого ока. Ці показання стають майже абсолютни-ми, якщо поранене око є незрячим. Але коли симпатичне запалення уже розвинулося, енуклеація не допомагає. Іноді поранене око, у якому зберігся зір, в майбутньому може стати єдино зрячим. Тому енуклеацію після того, як сталося симпатичне запалення, не виконують.
Лікування симпатичного запалення таке ж, як і увеїту. Особливий акцент робиться на високих дозах кортикостероїдів, які призначають як місцеве, так і загально.
3. Опіки
Залежно від важкості опіки поділяються на легкі, середньої важкості, важкі і особливо важкі (відповідно І, II, III і IV ступеня).
За умови опіків легкого ступеня спостерігають гіперемію і набряк шкіри повік, кон'юнктиви, ерозії епітелію рогівки.
У разі опіків середньої важкості на шкірі повік з'являються пухирі. У кон'юнктиві, крім набряку і гіперемії, спостерігають ділянки ішемії і поверхневого некрозу. Рогівка тьмяна, забарвлюється флюоросцеїном. Ушкоджений не тільки епітелій, але і поверхневі шари строми рогівки.
Якщо опіки важкі, спостерігають некроз шкіри повік, ділянок кон'юнктиви і поверхневих шарів рогівки. Рогівка має вигляд матового скла.
У разі особливо важких опіків може бути повний некроз повік, кон'юнктиви, ділянок склери і рогівки. Рогівка біла, як фарфорова пластинка.
Термічні, хімічні і променеві опіки мають певні особливості. Найважчі опіки обумовлюються лугами (наприклад, нашатирним спиртом, аміачною водою). Це пояснюється властивістю кислот викликати коагуляційний некроз, що перешкоджає подальшому проникненню опікового агента в тканини. Луги ж викликають колікваційний некроз - розм'якшення тканин. У такому разі луг продовжує проникати щораз глибше і ушкоджувати тканини. Опіки ультрафіолетовими променями (елекгро-офгальмія) описані у розділі "Захворювання кон'юнктиви". Щодо іншого, то незалежно від причини, опіки мають подібні клінічну картину і перебіг.
Опіки І-II ступеня мають сприятливий прогноз. Під впливом лікування запальні явища швидко проходять, тканини регенерують, а функції відновлюються. У рогівці можуть залишитися поверхневі хмаркоподібні помутніння.
Опіки III і, особливо, IV ступеня характеризуються важким і тривалим перебігом. Часто виникає супутній іридоцикліт, приєднується бактеріальне запалення, настає порушення трофіки рогівки. Процес переважно закінчується формуванням васкуляризованого більма. Досить часто між кон'юнктивою повік і склери утворюються спайки -симблефарон. Особливо важкі опіки, що ушкоджують внутрішні оболонки ока, можуть призвести не тільки до сліпоти, але і до атрофії очного яблука.
Невідкладна долікарська допомога. У разі термічних опіків у кон'юнктивальний мішок закрапують антибактеріальні краплі і закладають антибактеріальну мазь.
Якщо опіки хімічні, дуже важливо негайно промити око. Бажано у разі опіків лугами промивати око 2-3 % розчином борної кислоти, а опіків кислотами - 2% розчином натрію гідрокарбонату. Але якщо готового розчину немає під руками, не слід витрачати час на його приготування, набагато важливіше промити око негайно. Для промивання найзручніше використовувати гумову грушу. Якщо в кон'юнктивальну порожнину потрапили тверді речовини (вапно, цемент, калію перманганат тощо), необхідно старанно видалити всі частинки вологим ватним тампоном. Для цього вивертають нижню і верхню повіки, а у верхнє склепіння вводять вологий ватний тампон, накручений на скляну паличку. Така процедура інколи дуже болюча. Тому перед цим у око закрапують анестетики, іноді застосовують ін'єкції анальгетиків. Після промивання і видалення опікових агентів закрапують антибактеріальні краплі і закладають антибактеріальну мазь.
Лікування. За умови опіків легкого ступеня призначають ан-тибактеріальні краплі і мазі з метою профілактики вторинного бактеріального запалення. Регенерація рогівкового епітелію і запальні явища проходять

 
 

Цікаве

Загрузка...