WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Травми органа зору. Невідкладна допомога - Реферат

Травми органа зору. Невідкладна допомога - Реферат

виражене відчуття стороннього тіла, зокрема під час кліпання. Улюбленим місцем їх локалізації теж є слизова оболонка верхньої повіки. Тому у разі скарг на стороннє тіло в оці обов'язково треба вивернути верхню повіку і ретельно оглянути слизову оболонку.
Невідкладна допомога. За наявності ран придатків ока, так само як ран будь-якої локалізації, хворому вводять протиправцеву сироватку. Якщо хворий не був щеплений, вводять також протиправцевий анатоксин. Рани повік промивають 2 % розчином перекису водню. В око закрапують антибактеріальні краплі, накладають стерильну пов'язку і хворого направляють до окуліста.
Лікування. Поранення повік вимагають проведення первинної хірургічної обробки. Шви на повіки накладають з тонкого шовного матеріалу дуже акуратно, щоб запобігти косметичному дефекту. Особливої уваги вимагають рани з ушкодженням нижнього слізного канальця. Первинну хірургічну обробку таких ран проводять з використанням операційного мікроскопа. Вона включає співставлення і зшивання стінок слізного канальця. Якщо цього зробити не вдається, в майбутньому неминуче виникає сльозотеча.
На рану кон'юнктиви теж накладають шви. Але у разі невеликих ран з доброю адаптацією шви накладати не обов'язково - загоєння ран кон'юнктиви проходить дуже добре.
Сторонні тіла кон'юнктиви і кон'юнктивального мішка треба видалити. Для цього користуються вологим ватним тампоном або кусочком марлі. Сторонні тіла, що застрягли у слизовій оболонці, зручніше видалити з допомогою пінцета.
Після проведення первинної хірургічної обробки призначають антибактеріальні краплі і мазі. Рану повік періодично обробляють розчином брильянтового зеленого. Шви знімають на 5-7-й день.
Поранення очного яблука. Поранення очного яблука поділяють на непроникаючі і проникаючі. Проникаючими пораненнями вважаються такі поранення, за умови яких порушується цілісність усіх шарів фіброзної оболонки ока (рогівки або склери).
До непроникаючих поранень відносять сторонні тіла, ерозії, непроникаючі поранення рогівки. Непроникаючі поранення склери трапляються зрідка.
Стороннє тіло рогівки. Сторонніми тілами рогівки найчастіше є дрібні частинки металу, наждачного каменю, скла, які потрапляють до ока з досить великою швидкістю. Рідше це скалки дерева, колючки. Останні переважно проникають у глибокі шари рогівки і відламуються.
Наявність сторонніх тіл супроводжується рогівковим синдромом: відчуттям стороннього тіла, сльозотечею, світлобоязню. Стороннє тіло здебільшого легко виявляють під час обстеження з боковим освітленням (мал. 78). Якщо стороннє тіло довго знаходиться в рогівці, навколо нього може виникати інфільтрат. Навколо металевих сторонніх тіл через 2-3 дні може утворитися поясок іржі.
Ерозію рогівки обумовлюють сторонні тіла - удар гілки, соломи тощо. Для ерозії рогівки теж характерний виражений рогівковий синдром. У такому разі відчуття стороннього тіла може бути настільки реальним, що хворий часто не може повірити у його відсутність. У виявленні ерозії допомагає флюоресцеїнова проба. Після закрапування флюоресцеїну ерозії забарвлюються у зеленуватий колір і їх добре видно на тлі неза-барвленої рогівки (мал. 79).
Непроникаючі поранення рогівки зустрічаються порівняно рідко. У такому разі необхідно провести старанне обстеження з допомогою щілинної лампи, яке допоможе упевнитися в тому, що поранення рогівки не наскрізне. Тут теж використовують пробу з флюоресцеїном: якщо є фільтрація водянистої вологи передньої камери через рогівкову рану, то на тлі флюоресцеїну добре видно прозорий її "струмочок".
Невідкладна допомога і лікування. Сторонні тіла рогівки необхідно зразу ж видалити. Для цього після епібульбарної анестезії списовидною голкою "підважують" стороннє тіло і видаляють його. Рухи списовидної голки повинні бути спрямовані від центру рогівки до периферії. Якщо навколо стороннього тіла є поясок іржі, його теж треба видалити. Під час маніпуляції хворий не повинен рухати головою і оком. Повіки фіксують великим і вказівним пальцями.
Сторонні тіла з глибоких шарів рогівки може видаляти лише офтальмолог з використанням щілинної лампи або операційного мікроскопа.
Після видалення сторонніх тіл обов'язково призначають ан-тибактеріальні краплі і мазі.
Ерозія рогівки завдяки швидкому розмноженню епітеліальних клітин загоюється самостійно. Але для профілактики виникнення бактеріальних кератитів призначають антибактеріальні краплі і мазі. Інколи для стимулювання епітелізації використовують інстиляції 1% розчину хініну. Місцеві анестетики, які інколи застосовують для зняття больового синдрому, протипоказані, оскільки вони гальмують епітелізацію.
Лікування непроникаючих поранень рогівки таке ж, як і травматичних ерозій. Шви на рану, як правило, не накладають.
Для попередження ускладнень у вигляді виразки рогівки за умови будь-якої травми ока необхідно впевнитися, що у хворого немає дакріоциститу, натискаючи на ділянку слізного мішка.
Проникаючі поранення очного яблука. Проникаючі поранення посідають особливе місце серед інших травм ока з двох причин. Насамперед у разі проникаючих поранень може настати ушкодження дуже делікатних внутрішніх оболонок і структур ока, що призводить до важких ускладнень. Другим моментом є небезпека виникнення таких грізних ускладнень раневого процесу, як ендофтальміт, симпатичне запалення тощо. Тому своєчасна діагностика та швидке надання допомоги у разі проникаючих поранень очного яблука є надзвичайно важливими.
Якщо поранення проникаючі, хворий може спостерігати біль ока, часто - зниження гостроти зору. Ці скарги залежать від ступеня ушкодження тканин ока і значно варіюють.
Під час огляду насамперед спостерігають власне рану (вхідний отвір раневого каналу). Краї рани можуть бути більш або менш адаптовані. Рану рогівки дуже часто тампонує райдужка. Інколи простежують випадіння райдужки через рану рогівки. Проникаюча рана склери переважно темного кольору, тому що в її глибині видно пігмент судинної оболонки. У разі обширних проникаючих поранень через рану може випасти і склисте тіло.
Досить часто проникаюче поранення супроводжується крововиливом у передню камеру (гіфема) або у склисте тіло (гемофтальм).
За умови проникаючих поранень рогівки передня камера через витікання з неї вологи може бути мілкою. У разі проникаючих поранень склери і втраті склистого тіла передня камера може бути поглибленою.
Часто за наявності проникаючих поранень рогівки можна виявити ушкодження райдужки. Ушкодження сумкикришталика призводить до виникнення травматичної катаракти.
Якщо краї проникаючої рани ока неадаптовані, завжди наявне зниження внутрішньоочного тиску (гіпотонія).
Особливо небезпечними є проникаючі поранення з внутрішньоочними сторонніми тілами. Тому у разі проникаючих поранень, особливо, якщо є підозра на внутрішньоочне стороннє тіло, необхідно зробити прицільну рентгенографію орбіти. Слід мати на увазі, що на рентгенограмі виявляють лише рентгенконтрастні сторонні тіла, а скло, пластмаси, дерево тощо можуть не виявлятися. У таких випадках важко переоцінити роль ультразвукової діагностики.
Ускладнення проникаючих поранень ока. Крім безпосереднього ушкодження тканин (структур) ока, які настають під час травми по ходу раневого каналу (розрив райдужки, травматична катаракта, крововиливи тощо), проникаючі поранення можуть призвести до низки ускладнень.
Відшарування сітківки найчастіше виникає за наявності проникаючих

 
 

Цікаве

Загрузка...